مالیات بر خانه های خالی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

مالیات بر خانه های خالی از چه کسانی گرفته می شود؟

اگر املاک متعددی داشته باشید، احتمالا با این سوال مواجه شده اید که مالیات بر خانه های خالی که در قانون مالیات های مستقیم به عنوان یکی از انواع مالیات ذکر شده است شامل املاک شما هم می شود یا نه؟ اخذ مالیات بر خانه های خالی دارای شرایط و مقررات ویژه ای است که در این مقاله از گروه وکلای ملکی به توضیح آن می پردازیم. برای کسب آشنایی کافی با مفهوم و شرایط مالیات بر خانه های خالی کافی است این مقاله را مطالعه و با ما همراه باشید.

14 مرداد 1402
بروزرسانی: ۱۶ شهریور ۱۴۰۲
7 دقیقه
بدون دیدگاه

مالیات بر خانه های خالی چیست؟

خالی ماندن خانه هایی که معمولا متعلق به افراد محدودی است باعث ایجاد نوسان در بازار املاک و ایراد ضرر و زیان به معامله گران این بازار می شود. مالیات بر خانه های خالی یکی از انواع مالیات بر املاک است که برای جلوگیری از خالی ماندن املاک و عدم عرضه به متقاضیان مسکن ایجاد شده است. در واقع مالیات بر خانه های خالی با هدف تنظیم بازار مسکن و جلوگیری از کاهش عرضه و در نتیجه افزایش قیمت مسکن از صاحبین املاک گرفته می شود.

ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم

مالیات بر خانه های خالی برای اولین بار در قانون مالیات های مستقیم به رسمیت شناخته شده و به عنوان یکی از انواع مالیات بر املاک تعیین شد. ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم ماده ای است که به طور ویژه به مالیات بر خانه های خالی می پردازد. این ماده در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۹ به علت عدم تناسب با نرخ تورم و کافی نبودن ضمانت اجرایی که در نظر گرفته شده بود، مورد اصلاح قرار گرفت. در این قانون شرایط و نحوه محاسبه ویژه ای برای اخذ مالیات بر خانه های خالی در نظر گرفته شده است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

از چه خانه هایی مالیات بر خانه های خالی گرفته می شود؟

بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر خانه های خالی از خانه هایی گرفته می شود که اولا در شهرهایی با جمعیت بالای صد هزار نفر مستقر باشند و نسبت خانه های خالی در آن شهر ۱.۲۵ درصد بیشتر از خانوارهای آن شهر باشد و ثانیا بیش از ۱۲۰ روز از آن ها استفاده نشده و در نتیجه به عنوان خانه خالی شناسایی شوند. مرجع تشخیص خانه های خالی و تعلق مالیات بر خانه های خالی به آن ها، سازمان امور مالیاتی کشور است که از طریق سامانه ملی املاک و اسکان کشور اعلام می شود. سازمان امور مالیاتی مکلف است تا پایان تیر ماه هر سال مشمولین مالیات بر خانه های خالی که موظف به پرداخت آن هستند را اعلام نماید.

خواندن این مطلب
وکیل ماده 100 شهرداری و آشنایی با بهترین گروه حقوقی ملکی

در صورتی که مالکیت ملکی به موجب قرارداد به شخص دیگری منتقل شود، مدت زمان ۱۲۰ روزه برای آن شخص از زمان انتقال ملک محاسبه می شود در صورت خالی ماندن ملک به میزانی بیش از این مدت، مالیات بر خانه های خالی به آن ملک تعلق می گیرد.

واحدهای نوساز پس از ۱۲ ماه و واحدهایی که در قالب پروژه های انبوه سازی ساخته می شوند پس از ۱۸ ماه از تاریخ صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی که به موجب ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها از سوی شهرداری صادر می شود مشمول ماده ۵۴ مکرر و مالیات بر خانه های خالی می شوند.

مالیات بر خانه های خالی

نحوه محسابه مالیات بر خانه های خالی

در صورتی که یک ملک مشخص مشمول مالیات بر خانه های خالی بشود، محاسبه میزان مالیاتی که باید تحت این عنوان به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود، تابع قواعدی است که در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم ذکر شده است. بر اساس این ماده، مالیات بر خانه های خالی در واقع به نرخ مالیات بر اجاره تعیین می شود و در صورت تکرار و استمرار در هر سال ضریب مشخصی به این نرخ افزوده خواهد شد که به این صورت است:

سال اول – معادل شش برابر مالیات متعلقه

سال دوم – معادل دوازده برابر مالیات متعلقه

سال سوم به بعد – ‌معادل هجده برابر مالیات متعلقه

بنابراین مالیات بر خانه های خالی در مرتبه اول معادل شش برابر مالیات بر اجاره است و در هر سال به صورت ضریب تصاعدی به این مبلغ افزوده می شود. در صورتی که هر شخص حقیقی یا حقوقی در هر سال مالیاتی بیش از ۵ خانه خالی داشته باشد، ضرایب ذکر شده در بالا به صورت دو برابر محاسبه می شود.

خواندن این مطلب
اخذ سند المثنی ملکی توسط وکیل با مراحل و مدت زمان اخذ آن

مهلت پرداخت مالیات بر خانه های خالی

بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، اشخاصی که مشمول این نوع مالیات هستند پس از تشخیص ملک خود به عنوان خانه خالی یک ماه فرصت دارند را مبلغ را مالیات را به سازمان امور مالیاتی کشور بپردازند. در غیر این صورت یعنی در صورت عدم پرداخت مالیات در این یک ماه، سازمان امور مالیاتی با برگه مطالبه این مالیات را راسا و همراه با جریمه دیرکرد وصول خواهد کرد.

چگونه مالیات بر خانه های خالی نپردازیم؟

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا، اگر صاحب املاک مختلفی هستید این سوال برایتان ایجاد می شود که چگونه می توان از پرداخت مالیات بر خانه های خالی معاف شد؟ برای آنکه صاحب یک ملک از پرداخت مالیات بر خانه های خالی معاف شود باید ملک خود را بر اساس قیمت متعارف اجاره دهد و این اجاره را در سامانه معاملات املاک به ثبت برساند. پس از ثبت معاملات اجاره یا فروش بر روی ملک در این سامانه، ملک مذکور دیگر به عنوان خانه خالی شناسایی نشده و در نتیجه مشمول مالیات نخواهد شد. برای انجام هر یک از این اقدامات به نحو صحیح می توانید از یک وکیل متخصص ملکی که در حوزه مالیات بر املاک تخصص دارد استفاده کنید.

مالیات بر خانه های خالی و بهترین وکیل ملکی

مالیات بر خانه های خالی و بهترین وکیل ملکی

در این مقاله توضیح دادیم که مالیات بر خانه های خالی یکی از انواع مالیات است که در قانون مالیات های مستقیم برای جلوگیری از نوسانات بازار املاک و گران شدن مسکن از مالکین خانه های خالی اخذ می شود. با توجه به گران بودن نرخ مالیات بر خانه های خالی که در سال اول معادل شش برابر مالیات بر اجاره است و در سال های بعدی هم به طور تصاعدی افزایش پیدا می کند، مشاوره با یک وکیل متخصص ملکی که آشنایی و تسلط کافی بر قانون مالیات های مستقیم و کلیه قوانین و مقررات مالیات بر املاک داشته باشد برای معافیت از پرداخت این نوع مالیات امری ضروری است که کمک زیادی به شما خواهد کرد. ما در گروه وکلای ملکی که از چندین وکیل دعاوی ملکی با بهترین و موفق ترین تجارب حقوقی تشکیل شده است، بهترین وکیل ملکی را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید امور مالیاتی خود را در نهایت صحت و دقت عمل انجام دهید. برای برخورداری از بهترین وکیل ملکی جهت معافیت از پرداخت مالیات کافی است با گروه وکلای ملکی تماس بگیرید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

خواندن این مطلب
اسقاط کافه خیارات به چه معناست؟

سوالات متداول

مالیات بر خانه های خالی چیست؟

مالیات بر خانه های خالی نوعی مالیات است که شامل خانه های خالی در طول سال می شود تا از گران شدن مسکن جلوگیری نماید.

خانه های خانه خالی محسوب می شوند؟

به خانه هایی که بیش از ۱۲۰ روز بدون ساکن و بدون استفاده باقی می مانند خانه های خالی می گویند که توسط سازمان امور مالی شناسایی شده و در سامانه ملی املاک و اسکان کشور اعلام می گردد.

مبلغ مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟

مبلغ این مالیات در سال اول معادل شش برابر مالیات بر اجاره متعارف متعلق به آن ملک با توجه به عرف بازار است و در سال های بعد در صورت خالی ماندن آن ملک، مبلغ مالیات افزایش پیدا می کند.

مهلت پرداخت مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟

مهلت پرداخت این نوع مالیات یک ماه پس از اعلام سازمان امور مالیاتی کشور است که معمولا تا پایان تیرماه هر سال اعلام می شود. عدم پرداخت مالیات در این مهلت منجر به محاسبه جریمه دیرکرد می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

ثمن معامله چیست و چگونه پرداخت می شود

ثمن معامله چیست؟ زمانی که قرارداد خرید و فروش، فی مابین شما به عنوان فروشنده و شخص خریدار منعقد می گردد هر یک از شما در قبال یکدیگر تعهداتی را مطابق قانون خواهید داشت بدین شرح که شما بایع، بایستی…

بازدید: 251 نفر
8 مهر 1402
خواندن این مقاله

تصرف عدوانی چیست و بررسی تفاوت آن با مابقی دعاوی

ارکان دعوی تصرف عدوانی سبق تصرف خواهان ( شما در این دعوی بایستی مالک باشید یا در سابق،  ملک در حیطه مالکیت شما باشد و شما سالیان طولانی در ملک حق تصرف داشته اید به گونه ای که این سابقه…

بازدید: 245 نفر
21 مرداد 1402
خواندن این مقاله

تشخیص اراضی ملی از اراضی عادی

منظور از اراضی ملی چیست؟ به اراضی که در حال حاضر هیچ‌یک از اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی، هیچگونه دخل و تصرفی در آن نداشته و همچنان نیز شکل و شمایل طبیعی خود را همانند گذشته حفظ کرده‌ و…

بازدید: 248 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

وکیل الزام به تحویل مورد اجاره و بررسی نکات حائز اهمیت آن

در این مقاله از گروه وکلای ملکی به یکی از مسائل مورد اختلاف میان موجر و مستاجر در قرارداد اجاره یعنی تحویل مورد اجاره می پردازیم که برای طرح دعوای دقیق و اصولی درمورد آن نیاز به وکیل الزام به…

بازدید: 107 نفر
18 دی 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *