مزایا وکلای گروه وکلای ملکی در پرونده ملکی

 • 1
  انجام کلیه امور حقوقی مربوط به ملک در کل کشور
 • 2
  پرداخت حق الوکاله با توافق طرفین
 • 3
  مشاوره ملکی رایگان
 • 4
  نظارت و همراهی توسط وکیل در زمان خرید و فروش ملک
 • 5
  استعلام ملک در زمان خرید و فروش
 • 6
  استعلام و اعتبار سنجی وکالتنامه
 • 7
  تنظیم کلیه قراردادهای ملکی (مشارکت در ساخت و مبایعه نامه و صلح ...)
 • 8
  تنظیم دادخواست و لایحه
 • 9
  اخذ گواهی انحصار وراثت و امور وراثتی
 • 10
  دریافت حق الوکاله به صورت اقساطی

بهترین وکیل ملکی در سال【 ۱۴۰۳ 】✔️ همراه با مشاوره رایگان

بروزرسانی: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

شما زمانی نیاز به یک وکیل ملکی پیدا می کنید که درگیر پرونده‌ای شوید که با اموال غیرمنقول از جمله زمین و ملک ارتباط دارد. به بیان دیگر، در یک پرونده ملکی موضوع پرونده شما یک مال غیرمنقولی بوده و شما به عنوان ذی النفع در صدد اثبات مالی هستید که تعلق به شما دارد مانند حق سرقفلی، مالکیت، حق کسب و پیشه و غیره. از آنجایی که این قبیل پرونده ها نیاز به آگاهی و سطح سواد حقوقی بالا داشته و موضوعاتی بسیار پیچیده و حساس است وجود یک وکیل متخصص در زمینه ملک کمک زیادی به شما خواهد کرد.

“در کنار شما، همیشه و همه جا”

با خیال راحت و به صورت دوستانه، شما می توانید برای مشاوره و درخواست وکالت، از طریق واتساپ، تلگرام یا حتی تماس تلفنی با شماره زیر با ما در ارتباط باشید. منتظر تماس شما هستیم! 😊

اگر مایل به گوش دادن به این متن به صورت صوتی هستید، لطفا دکمه پخش در باکس زیر را فشار دهید.
سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

اگر بخواهیم شرح وظایفی از این وکیل را نام ببریم در ابتدا لازم است یک تقسیم بندی کلی راجع به موضوع داشته باشیم.

تقسیم بندی دعاوی مربوط به ملک

افرادی که ملک یا زمینی دارند؛ اگر قانون و مقررات را به درستی اجرا نکنند یا این که درگیر مشکلات حقوقی ملک شوند؛ ممکن است پرونده آن‌ها به سه دسته تقسیم شود:

 • دعاوی ملکی حقوقی
 • موضوعات کیفری
 • پرونده‌های مربوط به ثبت ملک

تشخیص اینکه نوع دعوی شما در کدام دسته قرار می‌گیرد و نیاز است برای رسیدگی در کدام مرجع صلاحیت دار مطرح شود با وکیل ملکی است.


چک لیست قرارداد مشارکت در ساخت

وکیل ملکی دعاوی حقوقی مربوط به ملک را چگونه بیان می‌کند؟

منظور از دعاوی ملکی حقوقی، اختلافاتی است که با اموال غیرمنقول ارتباط داشته و قرار است رسیدگی به آن در دادگاه محل وقوع ملک به عمل آید. این دعاوی اقسام زیادی دارد که ما در اینجا به مواردی از آن اشاره خواهیم داشت:

تعریف وکیل ملکی از دعاوی ملکی کیفری چیست؟

در این دسته از دعاوی، منشا اختلافات طرفین مال غیر منقولی است که به عللی موجب تصرفات شخصی قرار گرفته یا ملک از حیطه تصرفات مالک خارج شده است.  در اینجا برای طرح شدن دعوای مربوطه، دادگاه محل وقوع جرم صالح به رسیدگی است اما اگر به عنوان نمونه بخواهیم اشاره به اقسام این نوع از دعاوی داشته باشیم می توانیم از نمونه های بارز آن اشاره به دعاوی زیر داشت:

انجام  دعاوی ثبتی ملک با وکیل ملکی

این دسته از پرونده‌ها مربوط به دعاوی است که با امور ثبتی اموال غیرمنقول از جمله ملک و زمین ارتباط دارد. زمانی که در امور ثبت اموال غیر منقول مشکلی پیش آمده باشد با کمک یک وکیل متخصص ملک می‌توانید پرونده خود را در دادگاه مطرح کنید. برای نمونه به مواردی از آن در زیر اشاره خواهیم داشت:

 • ابطال سند مالکیت معارض
 • باطل کردن مراحل ثبتی
 • دعوی توقیف عملیات اجرائی
 • ابطال سند رسمی
 • افراز ملک

وکیل متخصص ملکی کیست؟

بهترین وکیل ملکی وکیلی است که به صورت تخصصی و فنی، آگاهی کافی به قوانین ملکی، آراء وحدت رویه و نظریات مشورتی داشته و تمرکز اصلی خود را رسیدگی به پرونده‌های ملکی قرار داده است. این وکیل همواره سعی دارد که با جمع آوری ادله و مستندات در مقام دفاع از موکل خویش برآید. علت این که افراد بسیاری بر داشتن وکیل ملکی تاکید می‌کنند این است که دعاوی مربوط به زمین و املاک ارتباط با دارایی و اموال اشخاص دارد. در صورت عدم توجه کافی به این نوع از دعاوی و بدون اطلاع از قوانین و مقررات ممکن است ملکی که به مالک تعلق دارد از مالکیت او خارج شود.

شما به عنوان نمونه می‌توانید دعوی تصرف عدوانی را در جایی که واجد جنبه کیفری بوده در نظر بگیرید. در این دعوی، اگر نتوانید سابقه تصرف و مالکیت خود را اثبات کنید هرگز نمی‌توانید مال غیر منقولی که متعلق به شما بوده را  از تصرف شخصی که بدون اذن قانونی وارد محدوده مالکیت شما شده خارج سازید. لذا در اینجا وجود وکیلی که به قوانین ملکی آگاهی دارد و سالیان متمادی فعالیت داشته، می تواند چاره ساز برای حل مشکل شما باشد.

وکیل متخصص ملکی

ویژگی‌های وکیل ملکی خوب

افراد زیادی هستند که در حوزه ملک فعالیت دارند و برخی نیز ادعا دارند که با  قوانین و مقررات در این زمینه آشنایی کامل دارند. فردی که به صورت وکیل و متخصص در این زمینه فعالیت دارد؛ باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • داشتن آگاهی کافی به قوانین ملکی: فردی که به عنوان وکیل با تجربه ملکی فعالیت دارد باید با قوانین ملک آَشنایی کافی داشته باشد. نه تنها آشنایی با این دسته از قوانین بلکه متخصص بودن در رویه‌های قضایی از ویژگی‌های دیگری است که این دسته از وکلا را خاص می‌کند.
 • داشتن سابقه و تجربه در زمینه امور ملکی: یک وکیل خوب ملکی وکیلی است که با وکالت کردن پرونده های ملکی طی سالیان متمادی توانسته تجربه و سابقه کسب کند.
 • مهارت در تنظیم دادخواست یا شکوائیه حسب مورد در دعاوی ملکی: این دسته از وکلا در تنظیم و تشخیص یک دادخواست و شکوائیه حسب اینکه دعوی مطروحه، یک دعوی حقوقی ملکی است یا یک دعوی کیفری ملکی، مهارت و دانش کافی باید داشته باشد. او همچنین می‌داند چگونه باید در صدد تنظیم تحریر یک دادخواست باشد و چه مستنداتی را ارائه بدهد.
 • حضور به موقع در جلسات دادرسی و تنظیم لوایح: وکلایی که به عنوان وکیل ملکی خوب شناخته می‌شود؛ فردی است که به موقع در تمامی مراحل دادرسی حضور پیدا می‌کند. این فرد  در مقام دفاع از موکل خویش بوده است و اگر هم قرار است حضور فیزیکی نداشته باشد سعی دارد که لایحه مستند و مستدل که موجب ترتیب اثر داده شدن به خواسته موکلش بوده را تنظیم و به شعبه رسیدگی کننده حسب مورد ارائه بدهد.

ویژگی‌هایی که بهترین وکیل ملکی تهران را متمایز می‌کند

برخی از ویژگی‌ها هستند که باعث می‌شود این دسته از وکلا به صورت کاملا حرفه‌ای عمل کنند و حتی تاثیر مثبت در پرونده حقوقی شما دارد. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

 • ریز بین بودن و داشتن دقت کافی: از آنجایی که موضوعات ملکی بسیار پیچیده و حساس هستند نیاز است وکیلی، وکالت پرونده ملکی را بر عهده بگیرد که صورت دقیق تمامی جزئیات پرونده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا بتواند با استناد به آن لایحه تنظیمی خوبی را ارائه بدهد و در مقام دفاع از موکل خویش باشد.
 • پیگیری مداوم پرونده: یک وکیل ملکی خوب وکیلی است که نسبت به پرونده موکل خود بسیار حساسیت داشته و سعی دارد با مراجعه  به موقع به دادگاه و بررسی کردن پرونده موکلش آگاهی کاملی از پرونده موکل داشته باشد. همچنین این وکیل با تجربه بررسی می‌کند که پرونده در چه مرحله ای از دادرسی است و چه حکمی راجع به هر مرحله از رسیدگی در رابطه با آن صادر شده است.  در این صورت وکیل به خوبی می‌تواند نقصی‌ها را بشناسد تا اگر نیاز بود مستندات و ادله مورد نیاز را ارائه دهد تا حقی از موکل وی تضییع نگردد.
خواندن این مطلب
فسخ قرارداد و آشنایی کامل با قوانین و مراحل آن

وکیل دعاوی ملکی

همان گونه که بیان شد دعاوی ملکی در قالب سه دسته مهم دعاوی حقوقی، کیفری، و ثبتی  مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. وظیفه وکیل دعاوی ملکی آن است که تشخیص دهد که دعوی مطروحه در حیطه صلاحیت کدام مرجع از حیث صلاحیت ذاتی و محلی قرار می‌گیرد سپس به وکالت از موکل خویش اقامه دعوی کند و از حقوق مالی موکلش دفاع کند.

در نهایت باید در نظر داشته باشید که تصمیم گیرنده اصلی برای داشتن وکیل خودتان هستید. بهتر است در این زمینه به ارزش معاملاتی که  پیش رو دارید و پیچیدگی معاملات توجه کنید و سپس با انتخاب خودتان درست‌ترین تصمیم را بگیرید که به نفع شما باشد.

نقش وکیل ملکی در حل مشکلات مربوط به ملک

برخی از افراد گمان می‌کنند نیازی به وکیل ندارند و مشکلات حقوقی مربوط به ملک و زمین را خودشان به تنهایی می‌توانند برطرف کنند. با اینحال وکلایی که تخصصشان ملک و زمین است نقش زیادی در پیشبرد پرونده دارند.

بررسی دقیق پرونده و جمع آوری ادله و مستندات

پرونده های ملکی از پرونده‌های حساس و پیچیده بوده که موفقیت در آن منوط به داشتن آگاهی کافی به قوانین ملکی دارد و فردی که در صدد اثبات حق مالی خویش است بایستی ادله و مستندات قوی را ارائه بدهد و به دادگاه اثبات کند که حق مالی او مورد تضییع قرار گرفته و پایمال شده است. حق مالکیت را در نظر بگیرید در جایی که تصرف غاصبانه متصرف موجب می‌گردد حق مالک، نسبت به مایملک خویش، که نسبت به حق مالکیت داشته مورد خدشه قرار بگیرد. در اینجا مالک مال بایستی با ارائه مستندات لازمه از جمله ارائه سند مالکیت اثبات کند که صاحب یک زمین یا یک ملکی است که مورد تصرف قرار گرفته است. اثبات این امر به قاضی پرونده و کسب موفقیت در روند پرونده، به سطح آگاهی شما از مسائل قانونی ملک و داشتن تسلط نسبت به حقوق بستگی دارد.

ارائه توضیحات لازم و تفهیم خواسته موکل به قاضی پرونده

جمع آوری ادله و مستندات به تنهایی کافی نبوده بلکه داشتن فن بیان قوی، به گونه‌ای که شما بتوانید خواسته خود را به قاضی پرونده به گونه‌ای تفهیم کنید و او را به اقناع وجدانی برسانید؛ بسیار مهم است.  به عبارتی دیگر این که شما ثابت کنید که حقوق شما مورد تضییع قرار گرفته و اموال و دارایی شما که همان  ملک یا زمین است؛ از حیطه تصرفات مالکانه شما خارج شده است مهم ترین امر در روند موفقیت یک پرونده مربوط به ملک است.

سرعت بخشیدن به روند پرونده

وجود یک وکیل ملکی به شما در روند پیگیری و سرعت بخشیدن به روند پرونده کمک شایانی می کند؛ شاید بدین خاطر که این وکیل تجربه و آگاهی به قوانین ملکی دارد و می داند که پرونده شما در کدام دسته از دعاوی ملکی قرار می گیرد و بایستی در کدام مرجع صلاحیت دار مطرح شود و سعی بر آن دارد با جمع آوری ادله و مستندات و پیگیری مداوم به سیر عادی روند پرونده سرعت بببخشد و مانع از آن شود که پرونده، طولانی مدت ادامه پیدا کند.

به بیان کلی وجود یک وکیل ملکی در روند موفقیت پرونده ملکی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و موجب گردیده که موکلش بتواند با ارائه مشاوره و دفاعیات او در جلسه دادگاه به نتیجه مطلوبی که باب میلش بوده برسد.

یک وکیل متخصص ملکی چه خدماتی را ارائه می دهد

بهترین وکیل ملکی

یک وکیل خوب به صورت کلی تمامی تمرکز و تخصص خود را اختصاص به پرونده های ملکی داده و توانسته با وکالت کردن اقسام پرونده های ملکی تجربه و سابقه کار در این حوزه به دست آورد و از پس پرونده‌های پیچیده ملکی برآید. برای مثال اگر بخواهیم یک پرونده پیچیده مانند مطالبه حق سرقفلی  یا حق کسب و پیشه را در نظر بگیریم بایستی مقررات راجع به آن را در ابتدای امر بدانیم. مثلا اینکه این حق، زمانی قابل مطالبه بوده که موجر بخواهد مستاجر ملک تجاری را زودتر از موعد مقرر قانونی از ملکش بیرون کند و خواستار تخلیه باشد در ایتجا مستاجر این حق را دارد که هم زمان با دادخواست تخلیه موجر یا پس از آن اقدام به مطالبه حق سرقفلی از دادگاه نماید. البته تفاوت حق سرقفلی و مالکیت در این جا بیان نشده است و این دو حق تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

هزینه وکیل ملکی

قبل از اقدام به انتخاب یک وکیل ملکی، بسیاری افراد بدون توجه به تجربه و سوابق یک وکیل، ترجیح می دهند وکیلی را انتخاب کنند که حاضر به دریافت حق الوکاله کمتری باشد و نخواهد برای قبول وکالت هزینه هنگفتی را از موکل خویش دریافت کند. این فاکتور مهم است اما نباید موجب گردد که تمرکز فرد را از انتخاب یک وکیل با تجربه و حاذق دور سازد. جدا از این بحث بایستی بیان داریم ما نمی‌توانیم راجع به حق الوکاله وکیل ملکی از پیش تعیین قیمت بگذاریم چرا که موضوعات ملکی انواع و اقسام زیادی دارد که همگی در تعیین میزان حق الوکاله وکیل تاثیر گذار بوده است. مهم ترین فاکتورهایی که در میزان حق الوکاله وکیل تاثیرگذار است عبارت است از:

 • عنوان دعوا مطروحه: حسب مورد می تواند دعوی ملکی حقوقی، دعوی ملکی کیفری و ثبتی باشد که در توضیحات بالا به نمونه‌هایی از اقسام دعاوی مختلف ملکی پرداختیم.
 • وکالت پرونده در کدام مرحله دادرسی باشد: شما می خواهید وکالت پرونده خود را در کدام مرحله از دادرسی بدوی، تجدید نظر، فرجام خواهی، به وکیل ملکی بسپارید.
 • این که از کدام شهر وکیل انتخاب می‌کنید عامل مهمی در تعیین مقدار هزینه است. قطعا وکیلی که در شهرهای بزرگ فعالیت دارد هزینه بیشتری دریافت می‌کند.
خواندن این مطلب
بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

تاثیر پیچیدگی پرونده در تعیین حق‌الوکاله وکیل ملکی

گاهی اوقات ممکن است شما با یک پرونده پیچیده ملکی مواجه شده باشید که برای موفقیت و کسب نتیجه مطلوب از آن بایستی سختی های زیادی را پشت سر بگذارید. مثلا شما دعوی جرم جعل اسناد ملکی را در نظر بگیرید. این که یک وکیل بخواهد اثبات کند که موکلش مورد فریب قرار گرفته و سند جعلی را تحویل گرفته؛ علی الخصوص زمانی که سندی به صورت عادی تنظیم شده باشد؛ اثبات اینکه سند به صورت جعلی بوده و تحویل خریدار شده بسیار دشوار است.

در مقابل برخی از پرونده‌های نیاز به تحقیقات گسترده و بررسی ادله زیادی ندارد. برای در تنظیم قرارداد تنظیم اجاره یک ملک نیازی نیست که وکیل مدارک و شواهد متفاوتی را بررسی کند. بنابراین اگر پرنده پیچیده باشد ممکن است که هزینه بیشتری به وکیل دهید.

یک وکیل ملکی چه خدماتی را ارائه می دهد؟

وکلا در هر زمینه‌ای که فعالیت داشته باشند؛ خدمات تخصصی خاصی را به موکلین ارائه می‌دهند. وکلای متخصص ملک نیز از این روند مستثنا نیستند و برای موکلین به صورت تخصصی خدمات مهمی را ارائه می‌دهند.

گرفتن جلوی ضرر و زیان مالی

یک وکیل متخصص ملکی قرار است با ورودش در روند پرونده، جلوی ضررهای مالی که قرار است بر اموال و دارایی‌های اشخاص وارد شود، را بگیرد.ی شما دعوی فروش مال غیر را در نظر بگیرید یکی از شایع ترین دعاوی ملکی بوده که امروزه بسیاری از خریداران ملک با آن مواجه بوده و فریب خورده اند. ما در این دعوی فروشنده ای را داریم که اقدام به فروش ملکش طی دفعات متوالی به خریداران مختلف کرده و با به کار بردن اعمال متقلبانه آنها را فریب داده است. این موضوع علی الخصوص در بنگاه‌هایی که سند مبایعه نامه را به صورت قولنامه‌ای به فروش می‌رسانند دیده می‌شود. در اینجا مشاوره گرفتن از یک وکیل ملکی قبل از اقدام به هرگونه معامله موجب می‌گردد شما با مشکلات ملکی مواجه نشوید و بخواهید درصدد اثبات مالکیت خود باشید.

تنظیم قرارداد ملکی با رعایت اصول قانونی با وکیل ملکی

مشورت با وکیل متخصص موجب می گردد که شما در تنظیم یک قرارداد ملکی فریب نخورید. قراردادهای ملک و زمین که امروزه همه ما به گونه ای با آنها سرکار داشته ایم در زمینه ملک بسیار مهم هستند.  از مهم ترین آنها می توان اشاره به موارد زیر کرد:

 • قرارداد مشارکت در ساخت
 • رهن ملک
 • پیش فروش آپارتمان
 • قرارداد وکالت انتقال سرقفلی
 • فروش ملک

نحوه تنظیم کردن قراردادهایی که ارتباط با اموال غیرمنقول دارند مانند ملک و زمین از حساسیت زیادی برخوردار بوده است و اگر قرار باشد شما به عنوان خریدار، مستاجر یا  شریک وارد یک معامله ملکی شوید اما هیچ گونه آگاهی از مفاد قرارداد نداشته باشید به راحتی باید بگوییم ممکن است دچار مشکلات حقوقی و ضرر و زیان مالی بسیاری شوید. در این صورت گاهی جبران آن بسی دشوار است؛ پس پیشنهاد می کنیم قبل از تنظیم هر گونه قرارداد ملکی چه به صورت رسمی و چه عادی حتما از وکیل حاذق ملکی کسب مشاوره داشته باشید.

خدمات وکیل ملکی در وکلای مدافع با بررسی دو مثال:

دعاوی زیادی هستند که توسط وکیل با تجربه انجام می‌شود. برخی از این دعاوی به این دلیل که مقررات پیچیده‌ای دارند؛ در این قسمت بررسی شده‌اند.

دعوی سرقفلی

ما در مقاله وکیل سرقفلی به وضوح به بررسی دعوی سرقفلی پرداختیم و بیان داشتیم این دعوی یکی از دعاوی ملکی است که ممکن است فی مابین موجر و مستاجر یک ملک تجاری به وجود آید. نمونه بارز این دعوی در جایی است که مالک عین مال بخواهد صاحب حق سرقفلی را که مستاجر بوده؛ حقش را از او سلب و خواستار تخلیه ملکی باشد که منافع و سرقفلی آن تعلق به مستاجر داشته است. حتی فراتر از این اختلاف، جایی است که موجر علی رغم تخلیه ملک تجاری خواستار پرداخت حق سرقفلی به مستاجر نباشد که در اینجا اثبات و دفاع از حقوق مستاجر و اثبات اینکه او صاحب حق و امتیازی است کاری بس دشواراست. بنابراین تنها یک وکیل متخصص ملکی می تواند در راستای دفاع از حقوق یک مستاجر باشد ما در گروه وکلای ملکی این اطمینان را به شما خواهیم داد.

معامله معارض

این جرم در ماده ۱۱۷ قانون ثبت اسناد و املاک مورد بررسی قرار گرفته است و به انجام بیش از یک معامله نسبت به عین و منفعت ملک گفته می‌شود. به گونه ای که اثبات مالکیت فرد را خدشه دار سازد چرا که بار اول،  نقل و انتقال به موجب سند رسمی یا عادی بوده و بار دیگر به موجب سند رسمی به دیگری منتقل شده و مشخص نیست ملک مورد معامله به مالک اول یا دوم تعلق دارد. البته از نظر مقررات حقوقی معامله مالک اول نافذ بوده و مالک اول می تواند ابطال معاملات بعدی را بخواهد در اینجا وکیل ملکی با اثبات اینکه معاملات بعدی غیر قانونی بوده می تواند در صدد اثبات مالکیت مالک اول باشد.

گروه وکلای ملکی در صدد حل مشکلات ملکی شما خواهد بود شما می توانید با وکلای ما از طریق راه‌های ارتبای که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

چگونه برای یافتن بهترین وکیل ملکی اقدام کنیم؟

به علت پیچیدگی و حساس بودن پرونده های ملکی شما بایستی دقت کافی را در انتخاب وکیل ملکی داشته باشید چرا که انتخاب اشتباه وکیلی که هیچ گونه تخصص و مهارتی به امور ملکی نداشته ممکن است موجب وارد آوردن ضرر و زیان به اموال و دارایی شما باشد پس حتما توصیه می‌گردد برای انتخاب یک وکیل مناسب در زمینه ملک بسیار حساسیت به خرج دهید و وکیل با تجربه و متخصص ملکی را پیدا کنید. برای این منظور بهترین راه این است که ابتدا از مشاوره با وکیل مورد نظرتان شروع کنید تا در همان قدم اول بتوانید اطلاعات ملکی او را ارزیابی نمایید.

راه‌های انتخاب وکیل ملکی

امروزه شما به راحتی می توانید با کلیک کردن نام وکیل ملکی، اسامی وکلای زیادی را ملاحظه کنید اما آنچه مهم است آن است که حتما قبل از انتخاب،مراجعه حضوری به دفتر وکیل داشته و سوابق و تجربه و میزان موفقیت او را مورد بررسی قرار دهید سپس اقدام کرده و قرارداد وکالت را با وکیل مربوطه منعقد سازید.

خواندن این مطلب
مشاوره تنظیم قرارداد ملکی در گروه وکلای ملکی

نیاز به وکیل ملکی در معاملات مهم

هنگامی که صحبت از ضرورت وجود وکیل در معاملات مربوط به ملک می‌شود؛ برخی گمان می‌کنند که باید در تمامی معاملات از وکیل استفاده کرد. البته که مشورت با وکیل در هر زمینه‌ای مهم است و شما را از خطرات پیش رو آگاه می‌کند؛ اما باید این نکته را در نظر داشت که تنها در معاملات مهم ملک که ریسک‌های بالایی دارد؛ داشتن وکیل بسیار ضروری است. احتمال بروز اختلاف در معاملاتی که ارزش زیادی دارند؛ بسیار بیشتر است بنابراین قطعا باید از راهنمایی‌های وکیل متخصص ملک بهره ببرید.

امکان دریافت مشاوره حقوقی ملک از وکیل ملکی

گاهی اوقات تصمیم گیری برای داشتن یک وکیل بسیار سخت است. معمولا موکلین باید فاکتورهای مهمی را در داشتن یا نداشتن وکیل در نظر بگیرند و هر کدام از این فاکتورها اهمیت زیادی برای متقاضیان و موکلین دارد. در برخی از موارد شما وارد معامله تجاری ملکی با شخص دیگری شده‌اید ولی از امضای قرارداد نهایی اطمینان ندارید. حتی گاهی اوقات پیش می‌آید که امکان مراجعه به وکیل برای شما سخت است یا این که اصلا در مکانی هستید که نمی‌توانید به وکیل مراجعه کنید.

با در نظر گرفتن تمامی حالت‌های بالا، دریافت مشاوره حقوقی در زمینه ملک و املاک آسان‌ترین روش استفاده از راهنمایی‌های یک وکیل است. حتی افرادی که در شهرهای دوری زندگی می‌کنند می‌توانند از  مشاوره بهره ببرند.

دعاوی خلع ید با کمک وکیل ملکی

منظور از دعوای خلع ید این است که ملک شما توسط شخص دیگری تصرف شده است و شما نمی‌توانید در این ملک تصرف انجام دهید. گاهی اوقات شما به صورت شریکی ملکی دارید که شریکتان بدون این که از شما اجازه بگیرد؛ در ملک دخل و تصرفاتی انجام می‌دهد. همان طور که می‌دانید تصرفات در ملک مشاع باید با رضایت هر دو شریک انجام شود در غیر این صورت نیاز است که یکی از شرکا دعوایی به نام دعوای خلع ید ملک مشترک را انجام دهد. وجود یک وکیل مناسب به خصوص در دعاوی که ملک به صورت مشاع است؛ از واجبات یک دعوای حقوقی است.

نکات مهم تنظیم قرارداد‌های ملکی به توصیه وکیل ملکی

با توجه به این که قراردادهای حوزه ملکی بسیار مهم هستند و در ۹۰ درصد از مواقع باید قراردادی منعقد شود؛ وکیل با تجربه ملکی برخی از نکات مهم را که در این دسته از قراردادها باید رعایت شود؛ بیان نموده است.

مشخص بودن موضوع

موضوع قرارداد مربوط به ملک باید حتما مشخص باشد. در صورتی که موضوع را به درستی در قرارداد ذکر نکنید؛ با مشکلات حقوقی مواجه خواهید شد. برای مثال اگر قصد دارید ملکی را به فروش برسانید نیاز است که موضوع را فروش ملک ذکر کنید. در این صورت باید تمامی جزئیات ملک در کنار موضوع ذکر شود. برای مثال فروش ۶ دانگ از یک خانه به همراه آب، برق و ….

ذکر مشخصات دقیق طرفین

این که در قرارداد فقط نام طرفین نوشته شوند؛ کار اشتباهی است. مشخصات طرفین باید به صورت جزئی نوشته شوند و کد ملی و شماره شناسنامه‌ را هم در قرارداد ذکر کنید. در صورتی که یک طرف قرارداد شرکت باشد؛ نیاز است که شماره ثبت و کد اقتصادی آن هم نوشته شود. همچنین توجه کنید که باید مشخصات مدیرعامل یا شخصی که صلاحیت امضای قرارداد را دارد؛ درج کنید.

مدت قراردادی

در برخی از قراردادهای مربوط به ملک ذکر مدت مهم است. برای مثال اگر مشارکت در ساخت  موضوع قرارداد شما هست؛ باید به مدتی که این شراکت ادامه دارد؛ توجه شود. حتی برخی از قراردادها مربوط به ساخت و ساز هستند؛ بدون این که مشارکتی باشد. برای این مورد باید مدت زمانی که برای ساخت نیاز است در قرارداد ذکر شود.

نوشتن شروط و توافقات قراردادی

مهمترین بخش در هر قراردادی، بخش مربوط به شروط و توافقات است. اگر توافقات را به درستی ننویسید، بعدا از مدتی قطعا دچار اختلافات ملکی خواهید شد که باید هزینه زیادی را بابت این بی‌توجهی و عدم تنظیم درست قرارداد پرداخت کنید. به همین دلیل بیشتر متخصصان معتقدند که باید قراردادهای ملکی به خصوص نحوه نوشتن صحیح توافقات توسط وکیل تنظیم شود.

مشخص کردن ضمانت اجراهای قرارداد ملک

نوشتن ضمانت اجرا به خصوص در مورد ساخت و ساز ملک ضروری است. تصور کنید که مالک زمینی را برای ساخت یک خانه در اختیار یک پیمانکار قرارداده است. اگر پیمانکار در سر موعد ملک ساخته شده را تحویل ندهد؛ مالک می‌تواند به خاطر عدم تحویل به موقع، می‌تواند ضمانت اجراهای موجود در قرارداد را اجرا کند. تنظیم ضمانت اجراهای قرارداد ملک باید به گونه‌ای باشد که هم به نفع مالک و هم به نفع پیمانکار باشد که تنها یک وکیل متخصص ملک می‌تواند یک قرارداد دو سر برد را تنظیم کند.

پیشنهادات

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به معرفی وکیل مناسب ملکی و انواع دعاوی ملکی که قرار است یک وکیل متخصص ملکی روند رسیدگی آن را در محاکم حقوقی و کیفری بر عهده بگیرد بپردازیم.  همچنین بیان داشتیم که در انتخاب یک وکیل با تجربه ملکی که پرونده حساس و پیچیده بوده شما چگونه باید اقدام کنید تا به علت نداشتن تخصص وکیل، روند پرونده ملکی شما به تاخیر نیافتد و علی رغم صرف زمان و هزینه نتوانید به نتیجه مطلوب که انتظارش را دارید برسید ما دراینجا پیشنهاد می کنیم اگر درگیر مشکلات ملکی شده اید و نمی دانید چگونه اقدام کنید وکالت پرونده خود را به گروه وکلای ملکی بسپارید و از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با وکلای ما در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

بهترین وکیل در زمینه ملکی کیست؟

بهترین وکیل در این زمینه وکیلی است که آگاهی و تسلط کافی به قوانین و آراء وحدت رویه در حوزه امور ملکی داشته و قرار است در مقام دفاع از حقوق موکل خویش که درگیر یک پرونده ملکی شده باشد.

یک وکیل خوب ملکی باید واجد چه ویژگی هایی باشد؟

داشتن سواد حقوقی بالا و تجربه و تخصص از ویژگی های یک وکیل منتخب ملکی است که شما بایستی قبل از اقدام به انتخاب بدان توجه داشته باشید.

5/5 - (14 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل فک رهن و آشنایی با آن توسط وکیل

عقد رهن چه زمانی منعقد می شود؟ عقد رهن به معنای سپردن مالی به دیگری برای تضمین ادای دین است و طبیعتا به تبع ایجاد یک دین رخ می دهد. بنابراین عقد رهن یک نوع عقد تبعی است. برای مثال…

بازدید: 566 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

فسخ قرارداد و آشنایی کامل با قوانین و مراحل آن

در فسخ قرارداد شما به عنوان بایع یا مشتری ملزم به آن نیستید هر دو به انحلال رضایت داشته باشید و اراده هر یک از شما برای انحلال قرارداد کفایت کرده و می توانید با استناد به هر یک از…

بازدید: 591 نفر
۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

وکیل فسخ قرارداد ملکی و آشنایی با آن در گروه وکلای ملکی

فسخ قرارداد به چه معناست؟ فسخ به معنای بر هم زدن یک قرارداد از سوی یکی از طرفین آن قرارداد است. در فسخ، هر گونه اثر حقوقی یا هر گونه حقوق و تعهدات طرفین که در صورت ادامه پیدا کردن…

بازدید: 528 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

مطالبه اجور معوقه چیست و چگونه انجام می شود؟

منظور از مطالبه اجور معوقه چیست؟ ممکن است در ابتدا درک عبارت مطالبه اجور معوقه بسیار سخت باشد اما در واقع منظور از این عبارت، درخواست اجاره هایی است که به تعویق افتاده و در موعد مقرر در قرارداد اجاره…

بازدید: 596 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *