نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اهمیت وجود وکیل ثبت اسناد و املاک در معاملات ملک

وکیل ثبت اسناد و املاک وکیلی است که حوزه تخصص خود را به موضوعات ثبتی اختصاص داده. و در تلاش است که با به کارگیری قوانین، و آیین نامه ثبتی، خدمات حقوقی را به موکلین خود ارائه دهد. موضوعات ثبتی از جمله پرونده پیچیده و حساس است که نداشتن تمرکز و تخصص به آن ممکن است روند پرونده را به تاخیر بیاندازد. و حقوق موکل را تضییع کند. پس بایستی در انتخاب وکیل ثبتی حساسیت به خرج داد و وکیل متخصص و زبده را انتخاب نمود. پیشنهاد ما به شما عزیزان برخوردار شدن از خدمات گروه وکلای ملکی است. شما می توانید از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با وکلای ثبتی ما در تماس باشید.

20 اسفند 1402
بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
6 دقیقه
بدون دیدگاه

تقسیم بندی دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی،پیرامون اسناد و دعاوی راجع به آن است. وکیلی که روند پرونده ثبتی را عهده دار شده در تلاش است که با ورود به پرونده، اعتراض موکل خود را، نسبت به ثبت سند و اصلاح آن، در اداره ثبت اسناد و املاک مطرح.  و با ارائه مدارک و مستندات ادعای او را اثبات. و خواهان رسیدگی اعتراضش در شورای عالی ثبت باشد.

این دعاوی به سه دسته ذیل تقسیم بندی می شود:

دعاوی ثبت اسناد

تمامی دعاوی که با اسناد ارتباط دارند و رسیدگی به آن در اداره ثبت اسناد و املاک به عمل می آید زیر دسته این دعاوی قرار می گیرد. که بارزترین آنها را می توان شامل دعاوی ذیل دانست.

دعاوی ثبت املاک

این دعاوی همان گونه که از نامش پیداست با املاک و اراضی ارتباط دارد.و برخلاف دعاوی ثبت اسناد که بعد از ثبت سند در دفاتر اسناد و املاک حادث می شود، این دسته از دعاوی، ارتباط با املاک داشته و ممکن است در جریان ثبت ملک و یا قبل از ثبت ملک به وجود آید.

 • دعوی تقسیم مال مشاع
 • دعوی افزار ملک مشاعی
 • دعوی ابطال مبایعه نامه
 • دعوی مربوط به ابطال قرارداد ملکی
 • دعاوی مربوط به خلع ید و یا الزام به تحویل مبیع

دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی

این دسته از دعاوی ثبتی ممکن است در جریان اجرای ثبت سند، حادث گردد.

 • دعوی توقیف عملیات اجرایی
 • دعوی ابطال مزایده ثبتی
 • دعوی شکایت از عملیات اجرایی
 • دعوی ابطال اجراییه ثبتی
خواندن این مطلب
الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

تقسیم بندی دعاوی ثبتی

وظایف وکیل ثبت اسناد و املاک

 • این وکیل با آگاهی و تجربه قضایی که به امور ثبتی دارد قرار است روند پرونده های ثبتی را بر عهده بگیرد. و مشکلات مربوط به یک سند رسمی که در دفترخانه اسناد و املاک تنظیم شده را حل و فصل کند. تا در کوتاه ترین زمان ممکن،کارهای مربوط به ثبت سند انجام شود.
 • وکیل ثبت اسناد و املاک، با ورود به پرونده ثبتی، قرار است در مقام دفاع از حقوق موکل باشد و نگذارد حق قانونی او تضییع شود.
 • اگر اختلاف و اشتباهی در جریان ثبتی رخ دهد این وکیل با مطرح کردن دعوی ثبتی موکل خود در شورای عالی ثبت و یا هیات نظارت سعی دارد که آن را حل و فصل کند.

این اعتراضات می تواند پیرامون موارد ذیل باشد:

 • اعتراض به عملیات ثبتی
 • اعتراض به تحدید حدود
 • اعتراض به سند معارض
 • اعتراض به حقوق ارتفاقی املاک

اهمیت وجود وکیل ملکی در اعتراض به جریان ثبتی ملک

وکیل ملکی، قرار است با ورود به پرونده ای که با اموال غیرمنقول ارتباط داشته درصدد دفاع از حقوق مالکی باشد که حقوق او تضییع شده است. وظایف این وکیل صرفا به حوزه اموال ختم نشده بلکه ممکن است در اعتراض به جریان ثبتی ملک موکل نیز وجود او ضروری باشد. تا سر موعد قانونی در اداره ثبت املاک حضور پیدا کند. و اعتراض موکل‌ را نسبت  به جریان ثبتی ملک، به اداره ثبتی که عملیات ثبت در آنجا انجام شده تقدیم دارد تا به شکایت وی رسیدگی شود.

چرا وجود وکیل ثبت اسناد و املاک در روند پرونده ثبتی ضروری است؟

پیچیدگی قوانین ثبتی و ارتباط آن با اسناد و املاک افراد، مهم ترین دلیل برخوردارشدن از خدمات وکیل ثبتی است.  نداشتن تخصص و تجربه کافی به قوانین و آیین نامه ثبتی ممکن است مشکلاتی را در روند ثبت سند و اصلاح آن و یا در روند اعتراض به عملیات اجرایی ثبت سند به وجود آورد. وجود وکیل متخصص و با تجربه ای که به قوانین پیچیده ثبتی آگاهی کافی دارد و  وکالت پرونده های ثبتی زیادی را عهده دار شده مسلما اهمیت زیادی دارد. و به فردی که درگیر پرونده های ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک بوده و یا می خواهد نسبت به عملیات ثبتی معترض شود کمک شایانی خواهد کرد.

خواندن این مطلب
فروش ملک مشاع و آشنایی با ابطال فروش و تقاضای فروش

در چه دعاوی به وکیل ثبت اسناد و املاک نیاز داریم؟

الزامی بر اینکه افراد در دعاوی ثبتی خود حتما از وکیل ثبت اسناد و املاک استفاده کنند نیست. اما به کمک این وکیل، شما می توانید به کلی روند پرونده ثبتی خود را که رسیدگی به آن در اداره ثبت اسناد و املاک است. و شامل دعاوی ثبتی از جمله ثبت و اصلاح، ابطال و اعتراض نسبت به اسناد می شود، بسپارید. و هیچ گونه دغدغه نسبت به پیگیری و رسیدگی به اعتراض خود نداشته باشید.چرا که این وکیل به تمامی قوانین و آیین نامه های ثبتی آگاه و مسلط بوده و می تواند از شما، در یک مرجع شبه قضایی، بهترین دفاعیات را به عمل آورد.

در چه دعاوی به وکیل ثبت اسناد و املاک نیاز داریم؟

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی وکیل ثبت اسناد و املاک و وظایفی که در یک پرونده ثبتی قرار است بر عهده بگیرد پرداختیم.گفتیم که پرونده های ثبتی، از پیچیدگی، برخوردار بوده که بدون وجود وکیل متخصص و زبده ثبتی، فرد نمی تواند ادعای خود را اثبات و ثبت و اصلاح و یا ابطال سند و دعاوی از قبیل را از مرجع شبه قضایی که اداره ثبت اسناد و املاک است تقاضا کند.

پیشنهادات

گروه وکلای ملکی، در تلاش است که به همکاری وکلای متخصص و زبده، در حوزه های مختلف، خدماتی را به شما عزیزانی که درگیر مشکلات حقوقی هستید ارائه دهد. شما می توانید جهت برخورداری از خدمات تیم حقوقی ما از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده، در تماس باشید. و از طریق تلفنی، آنلاین و مشاوره حضوری سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

خواندن این مطلب
مال مشاع به چه معناست و تفاوت آن با مال مفروز چیست؟

برخی از سوالات متداول

وکیل ثبت اسناد و املاک کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

وکیلی که به پرونده های اسناد و املاک آگاهی و تسلط کافی دارد و در تلاش است که با ارائه مدارک و مستندات از حقوق مالکی که درگیر پرونده ثبتی در اداره ثبت و املاک شده، دفاع کند وکیل ثبتی گفته می شود.

هزینه وکیل ثبت اسناد و املاک چقدر است؟

حق الزحمه وکیل ثبتی وابسته به عواملی است. اینکه وکیل قرار است وکالت پرونده را در کدام مرحله از دادرسی عهده دار شود و چه نوع دعوی ثبتی که می تواند در حوزه اسناد باشد و یا اعتراض به عملیات ثبتی در حوزه املاک، حق الزحمه وی تعیین خواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

املاک وقفی چه نوع املاکی هستند؟ آشنایی با فروش و اجاره آنها

وقف چیست؟ وقف یک نوع عقد و عمل حقوقی است که در ماده 55 قانون مدنی تعریف شده است. بر اساس این ماده، وقف به معنای حبس عین مال و تسبیل منافع آن است. منظور از حبس عین این است…

بازدید: 548 نفر
۲۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

مالیات بر خانه های خالی از چه کسانی گرفته می شود؟

مالیات بر خانه های خالی چیست؟ خالی ماندن خانه هایی که معمولا متعلق به افراد محدودی است باعث ایجاد نوسان در بازار املاک و ایراد ضرر و زیان به معامله گران این بازار می شود. مالیات بر خانه های خالی…

بازدید: 519 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

مطالبه حق سرقفلی چگونه انجام می شود؟

حق سرقفلی چیست؟ در گام اول باید بدانیم حق سرقفلی به چه معناست. منظور از حق سرقفلی، یک حق مالی است که به موجب قرارداد اجاره میان صاحب یک ملک تجاری با مستاجر آن برای مستاجر برقرار می شود. در…

بازدید: 542 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

اخذ پایان کار ساختمانی و آشنایی با مدارک و مراحل آن

چرا اخذ پایان کار ساختمان از شهرداری امری الزامی است؟ علت الزام قانون گذار بر اخذ پایان کار ساختمانی بدین خاطر است که حقوق شخص ذی النفع که حسب مورد می تواند مالک اصلی باشد یا شخص خریدار محفوظ بماند.…

بازدید: 536 نفر
۱۸ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *