وکیل الزام موجر به تعمیرات
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل الزام موجر به تعمیرات و آشنایی با چگونگی آن

چه به عنوان موجر و چه به عنوان مستاجر احتمالا با مسائل حقوقی مربوط به قرارداد اجاره مواجه شده و نیاز مبرم به وجود یک وکیل متخصص در قرارداد اجاره را در کنار خود احساس کرده اید. وکیل الزام موجر به تعمیرات، یکی از انواع وکلای متخصص در امور ملکی از جمله قرارداد اجاره است که گروه وکلای ملکی در اسرع وقت در اختیار شما قرار می دهند.

27 آذر 1402
بروزرسانی: ۲۷ اسفند ۱۴۰۲
8 دقیقه
بدون دیدگاه

گروه وکلای ملکی، مجموعه ای از بهترین وکلای پایه یک دادگستری است که به طور تخصصی در زمینه حقوق املاک و انواع معاملات حقوقی مربوط به املاک از جمله قرارداد اجاره فعالیت می کنند. در این مقاله درمورد نکات حقوقی مربوط به تعمیرات عین مستاجره و وظایف وکیل الزام موجر به تعمیرات مطالبی را برای شما عزیزان بیان می کنیم.

قرارداد اجاره چیست؟

این روزها قرارداد اجاره املاک چه از نوع املاک مسکونی و چه املاک تجاری از گسترده ترین و رایج ترین قراردادهایی است که درمورد املاک بسته می شود و در نتیجه افراد زیادی را در سطح جامعه چه به عنوان موجر و چه به عنوان مستاجر درگیر خود می سازد. به همین دلیل آشنایی با ابعاد حقوقی این امر با استفاده از وکیل الزام موجر به تعمیرات اهمیت زیادی برای انعقاد و اجرای صحیح قرارداد دارد.

قرارداد اجاره در معنای حقوقی به معنای استفاده و در اختیار داشتن منافع مال متعلق به دیگری در مدت زمانی معین است. در واقع با انعقاد قرارداد اجاره، مستاجر مالک منافع مال مورد اجاره می شود و می تواند در چارچوب قرارداد و شرایط مورد توافق میان طرفین از آن استفاده کند. نکته مهم در انعقاد قرارداد اجاره این است که مدت زمان آن باید حتما مشخص و محدود باشد و در غیر این صورت قرارداد اجاره باطل است.

برای آشنایی دقیق تر با دیگر ویژگی های قرارداد اجاره و متناسب با شرایط خاص خودتان، دریافت مشاوره از وکیل الزام موجر به تعمیرات به عنوان وکیل متخصص در اجاره ضروری است. در مقاله نکات حقوقی عقد اجاره که توسط گروه وکلای ملکی نگارش شده نیز می توانید نکات مهم این قرارداد را بخوانید.

تعهدات موجر و مستاجر در قرارداد اجاره

تعهدات موجر و مستاجر در قرارداد اجاره

طرفین یک قرارداد اجاره شامل موجر یعنی شخصی که مال خود را اجاره می دهد و مستاجر یعنی کسی است که می تواند در مدت زمانی مورد توافق از منافع آن استفاده کند می باشد. به مالی که موضوع این قرارداد واقع می شود و مستاجر از آن استفاده می کند هم عین مستاجره می گویند که حتما باید از جمله اموال قابل بقا باشد؛ یعنی با مصرف و استفاده تمام نشود.

هر قراردادی برای طرفین آن تعهداتی را ایجاد می کند و در قرارداد اجاره هم بر اساس این قاعده، تعهداتی برای هر یک از طرفین ایجاد می شود که با بر اساس قانون تعیین شده و نمی تواند بر خلاف آن در قرارداد توافق کرد و یا اینکه قانون برای آن تعیین تکلیف نکرده است و طرفین می توانند بر اساس توافق میان خود در آن زمینه عمل کنند. درمورد تعهداتی که نمی توان بر خلاف آن ها توافق کرد بهتر است با وکیل الزام موجر به تعمیرات مشورت کنید.

خواندن این مطلب
همه چیز درباره معامله معارض و نحوه شکایت آن

برای مثال مستاجر متعهد می شود در ضمن استفاده از ملک طرف مقابل به آن آسیبی نرساند و در زمان های تعیین شده بهای اجاره را به روشی که در قرارداد ذکر شده است به موجر بدهد. موجر هم متقابلا تعهد می کند به تعهدات خود بر اساس قانون عمل کند و مال را در زمان معین شده در اختیار مستاجر قرار دهد یا در اصطلاح حقوقی به او تسلیم کند. یکی از این تعهدات بسیار مهم که قانون بر عهده موجر قرارداده است تعهد به تعمیرات اساسی در عین مستاجره است که در این مقاله به طور ویژه به این مساله و مزایای استفاده از وکیل الزام موجر به تعمیرات در طرح دعاوی مربوط به این موضوع می پردازیم.

تعمیرات عین مستاجره بر عهده کیست؟

وقتی مال یا ملکی به اجاره مستاجر در می آید ممکن است در حین اجرای قرارداد اجاره و استفاده مستاجر از آن دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. در این شرایط بسیاری از افراد چه به عنوان موجر و چه به عنوان مستاجر این سوال را از وکیل الزام موجر به تعمیرات می پرسند که این تعمیرات در حین قرارداد اجاره بر عهده مستاجر است یا موجر؟

پاسخ وکیل الزام موجر به تعمیرات به این سوال بستگی به این دارد که آسیب وارد شده به عین مستاجره یا هر امر دیگری که تعمیرات را ضروری می سازد از چه نوعی باشد. به این معنا که آیا تعمیرات مورد نیاز اساسی است و در صورت عدم انجام آن امکان استفاده از عین مستاجره از بین می رود یا آنکه این تعمیرات چندان اساسی نیست و در واقع تعمیراتی جزئی به شمار می آید. بر این اساس یعنی اینکه تعمیرات از نوع کلی و اساسی باشد یا از نوع تعمیرات جزیی، این وظیفه می تواند بر عهده موجر یا مستاجر باشد. برای آشنایی با جزئیات بیشتر در این زمینه وکیل الزام موجر به تعمیرات به شما کمک خواهد کرد.

بر اساس قوانین موجود در زمینه قرارداد اجاره یعنی قانون مدنی و قانون روابط موجر و مستاجر، تعمیرات اساسی عین مستاجره بر عهده موجر است. منظور از تعمیرات کلی و اساسی تعمیراتی هستند که انجام آن ها برای قابل استفاده بودن مال واجب و ضروری است. برای مثال اگر لوله کشی ساختمان مشکل جدی داشته باشد به نحوی که عملا نتوان در آن آپارتمان سکونت کرد وظیفه انجام تعمیرات مربوط به لوله کشی با موجر خواهد بود.

خواندن این مطلب
اسقاط کافه خیارات به چه معناست؟

اما اگر تعمیرات از نوع جزئی و غیر اساسی باشند به این معنا که بدون انجام آن ها نیز بتوان از ملک استفاده کرد، وظیفه انجام آن ها با مستاجر است. برای مثال اگر کولر نیاز به تعمیر یا سرویس داشته باشد این تعمیر چون از نوع جزئی و غیر اساسی است بر عهده مستاجر است. تشخیص اینکه یک نوع تعمیر از نوع اساسی است یا غیر اساسی است با قاضی دادگاه است که البته قاضی دادگاه هم برای تشخیص خود به عرف جامعه مراجعه می کند. وکیل الزام موجر به تعمیرات به عنوان یک وکیل متخصص در دعاوی ملکی نیز در متقاعد کردن قاضی نسبت به وظیفه موجر در انجام تعمیرات مورد نظر نقش بسیار مهمی دارد.

توافق طرفین درمورد تعمیرات عین مستاجره

علاوه بر نکاتی که در قسمت قبل بر اساس قوانین مربوط در این زمینه گفته شد، این نکته نیز وجود دارد که طرفین قرارداد یعنی موجر و مستاجر می توانند در حین انعقاد قرارداد اجاره توافقی خلاف این قاعده کلی داشته باشند. یعنی طرفین می توانند توافق کنند که کلیه تعمیرات مربوط به عین مستاجره حتی آور از نوع غیر اساسی باشد بر عهده موجر باشند و مستاجر در این زمینه تکلیفی بر عهده نگیرد. بنابراین در نهایت برای آنکه درمورد وظیفه تعمیرات عین مستاجره در هر پرونده یه نتیجه نهایی برسیم باید به متن قرارداد منعقد شده مراجعه کنیم و شرایط آن را درمورد این امر بررسی کنیم.

یکی از نکات مهم در این زمینه که اختلافات زیادی را میان طرفین ایجاد می کند این است که مستاجر نمی تواند هزینه تعمیراتی را که ضروری نبوده و بر اساس قانون یا قرارداد بر عهده موجر نیز نبوده است از موجر مطالبه کند. به عبارت دیگر اگر مستاجر برای انجام این تعمیرات از موجر اجازه نگرفته باشد نمی تواند در آینده هزینه آن ها را از او بخواهد. در نتیجه قبل از انجام هر یک از این تعمیرات بهتر است با یک وکیل الزام موجر به تعمیرات مشورت نمایید.

 

چگونه می توان الزام موجر به تعمیرات را خواست؟

در قسمت قبل توضیح دادیم که اصولا تعمیرات اساسی و مربوط به بنای ملک مورد اجاره بر عهده موجر است مگر آنکه خلاف آن در متن قرارداد توافق شده باشد. حال، اگر موجر به تکلیف قانونی خود عمل نکند و تعمیرات لازم را انجام ندهد مستاجر چگونه می تواند الزام او را به انجام این تعمیرات بخواهد؟

خواندن این مطلب
تبدیل سند عادی به رسمی به چه صورت می باشد؟

چگونه می توان الزام موجر به تعمیرات را خواست؟

قانون در این مورد این حق را برای مستاجر پیش بینی کرده است که بتواند با طرح دعوای الزام موجر به تعمیرات در دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک مورد اجاره انجام این تعمیرات را تقاضا کند. در این صورت، دادگاه باید ضروری بودن تعمیرات و تکلیف موجر درمورد آن را تایید کند. اگر دادگاه این مساله را تایید کند حکم به الزام موجر می دهد و اگر موجر این تعمیرات را انجام ندهد، مستاجر می تواند یا فسخ قرارداد را به استناد اینکه ملک مورد اجاره قابلیت استفاده خود را از دست داده است بخواهد و یا آنکه از دادگاه تقاضا کند با نظارت مرجع قانونی تعمیرات لازم را انجام دهد و هزینه آن را از اجاره بهایی که باید به موجر بدهد کسر کند.

برای طرح این دعوا نیاز به تنظیم دادخواست مستدل و رعایت کلیه تشریفات دادگاه حقوقی دارید که استفاده از وکیل الزام موجر به تعمیرات را ضروری می سازد. گروه وکلای ملکی در کنار سایر خدمات حقوقی خود امکان دسترسی به وکیل الزام موجر به تعمیرات را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

بهترین وکیل الزام موجر به تعمیرات در گروه وکلای ملکی

امروزه امور حقوقی با توجه به گسترش موضوعات خود به تمامی زمینه ها تبدیل به اموری کاملا تخصصی شده اند که فعالیت یک وکیل متخصص در زمینه ای خاص را در زمینه ای دیگر محدود می کند. به همین دلیل ارائه خدمات تخصصی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما در گروه وکلای ملکی تلاش می کنیم تا به نیاز مراجعان خود به دریافت خدمات حقوقی تخصصی در امور ملکی پاسخ دهیم. زیرا همانطور که می دانید امور ملکی با توجه به ارزش اقتصادی بسیار بالای املاک در این روزها نسبت به دیگر زمینه های حقوقی و اقتصادی اهمیت بیشتری دارند.

در گروه وکلای ملکی به تناسب این حساسیت از سوی مراجعان انواع خدمات حقوقی در بسترهای متنوعی که با توجه به نیاز مراجع تعیین می شوند قابل ارائه هستند. در کنار تمامی انواع خدمات حقوقی امکان دریافت مشاوره رایگان نیز برای تامین هر چه بیشتر نیاز مراجعان پیش بینی شده است. برای آگاهی از شرایط دریافت انواع خدمات حقوقی موجود در گروه وکلای ملکی می توانید با ما تماس بگیرید تا متخصصان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

نکات حقوقی عقد اجاره و آشنایی صفر تا صد آن

بدون رعایت نکات حقوقی عقد اجاره ممکن است با مشلاک عدیده ‌ای در آینده مواجه شوید که هزینه، زمان و انرژی زیادی از شما خواهد برد. برای آشنایی با مهمترین نکات حقوقی عقد اجاره تا پایان این مقاله از گروه…

بازدید: 519 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

املاک قولنامه ای چه املاکی هستند؟

قرارداد قولنامه چیست؟ قرارداد قولنامه در بسیاری از اوقات با قرارداد بیع اشتباه گرفته می شود در حالی که قولنامه یک قرارداد مستقل از عقد بیع است و باعث انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار نمی شود. در واقع قولنامه…

بازدید: 524 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

پیش فروش ساختمان و بررسی نکات طلایی در ای قبیل قرارداد ها

پیش فروش ساختمان چیست؟ پیش خرید یا پیش فروش ساختمان به زبان ساده به معنای این است که ساختمانی را پیش از ساخت و آمادگی کامل مورد معامله قرار دهند. کسی که ساختمانی را قبل از تکمیل آن می فروشد…

بازدید: 482 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

تکالیف مستأجر در قانون و همه چیز در مورد آن

لازم به ذکر است که در تنظیم قراردادهای گوناگون استیجاری، هریک از طرفین قرارداد یعنی موجر یا همان مالک و مستأجر دارای تعهدات و تکالیفی می‌باشند که در ادامه به شرح تکالیف مستأجر مطابق با قانون خواهیم پرداخت. عقد اجاره…

بازدید: 534 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *