وکیل الزام به تحویل مورد اجاره
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل الزام به تحویل مورد اجاره و بررسی نکات حائز اهمیت آن

مشاوره حقوقی درمورد قرارداد اجاره از سوی بهترین وکلای ملکی در تهران از جمله وکیل الزام به تحویل مورد اجاره، از خدمات تخصصی گروه وکلای ملکی است که در اسرع وقت و با بهترین کیفیت می توانید دریافت کنید. گروه وکلای ملکی با تمرکز ویژه بر معاملات و قراردادهای املاک که قرارداد اجاره نیز یکی از آن ها به شمار می رود، احتمال موفقیت شما را در طرح هر گونه دعوای حقوقی در این زمینه افزایش می دهند.

18 دی 1402
بروزرسانی: ۱۷ بهمن ۱۴۰۲
8 دقیقه
بدون دیدگاه

در این مقاله از گروه وکلای ملکی به یکی از مسائل مورد اختلاف میان موجر و مستاجر در قرارداد اجاره یعنی تحویل مورد اجاره می پردازیم که برای طرح دعوای دقیق و اصولی درمورد آن نیاز به وکیل الزام به تحویل مورد اجاره خواهید داشت. برای آشنایی با وظایف و رند کاری وکیل الزام به تحویل مورد اجاره در این زمینه در این مقاله همراه ما باشید.

تحویل مورد اجاره چیست؟

زمانی که عقد اجاره میان طرفین آن یعنی موجر یا همان اجاره دهنده و مستاجر بسته می شود، بر اساس این عقد هر یک از طرفین به موجب قانون یا توافق میان خود در متن قرارداد تعهدات خاصی را نسبت به یکدیگر بر عهده می گیرند که باید در زمان مناسب به آن ها ادا کنند. مثلا مستاجر به موجب قرارداد تعهد می کند در ازای استفاده از منافع ملک موضوع قرارداد اجاره، ماهیانه مبلغ معینی را به عنوان اجاره بها به موجر بدهد. موجر هم در مقابل مستاجر تعهداتی را بر عهده می گیرد که یکی از آن ها تحویل مورد اجاره به مستاجر است.

منظور از این تعهد این است که موجر باید در زمان مورد توافق میان طرفین که می تواند به محض بسته شدن قرارداد یا از تاریخ تخلیه ملک مسکونی موضوع اجاره باشد، ملک خود را به مستاجر تحویل دهد تا بتواند از منافع آن استفاده کند. اگر موجر ملک موضوع اجاره که به آن عین مستاجره گفته می شود را در زمان مورد توافق میان طرفین به مستاجر تحویل ندهد، مستاجر می تواند با کمک وکیل الزام به تحویل مورد اجاره اقدامات حقوقی لازم را که در ادامه آن ها را به طور کامل توضیح می دهیم انجام دهد.

اگر نیاز به آشنایی بیشتر با عقد اجاره و نکات حقوقی مربوط به آن دارید می توانید مقاله نکات حقوقی عقد اجاره را بخوانید.

دعوای الزام موجر به تحویل عین مستاجره

در قسمت قبل گفته شد که موجر متعهد است در زمان مورد توافق، ملک موضوع قرارداد اجاره را به مستاجر تحویل دهد. اگر موجر تحت هیچ شرایطی خارج از دعوای قانونی تعهد خود را انجام ندهد، مستاجر می تواند با کمک وکیل الزام به تحویل مورد اجاره و با استناد به قرارداد اجاره ای که با موجر بسته است، الزام موجر به تحویل عین مستاجره را از دادگاه عمومی حقوقی بخواهد.

برای طرح این دعوا باید یک دادخواست حقوقی مستدل و مستند به دلایلی که نشان دهنده انعقاد قرارداد اجاره و توافق میان طرفین برای تحویل مورد اجاره در تاریخ معینی هستند نوشته شود و بر اساس تشریفات محاکم حقوقی به ثبت برسد. به صورت کلی، زمانی که وجود قراردادی میان طرفین به اثبات می‌رسد اثبات اینکه تعهد انجام شده برعهده شخص متعهد است و در واقع کسی که مدعی عدم انجام تعهد است نیازی به اثبات این موضوع ندارد،

خواندن این مطلب
اخذ سند المثنی ملکی توسط وکیل با مراحل و مدت زمان اخذ آن

در نتیجه برای طرح این دعوا باید وجود قرارداد اجاره و توافق بر زمان معین برای تحویل عین مستاجره را اثبات کنید. از آنجایی که قراردادهای اجاره در بیشتر موارد به صورت کتبی منعقد می شوند، باید سند کتبی قرارداد اجاره یا همان اجاره نامه را به دادخواست خود ضمیمه کنید تا مورد بررسی قرار بگیرد. اما در صورت عدم وجود سند کتبی می توانید از ادله دیگر مانند شهادت شهود استفاده کنید که وکیل الزام به تحویل مورد اجاره در این زمینه به طور کامل را راهنمایی خواهد کرد.

دادگاه صالح برای طرح این دعوا نیز دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک موضوع اجاره است. به دلیل آنکه بیشتر دعاوی حقوقی مربوط به یک ملک مشخص برای آنکه بهتر و آسان تر مورد رسیدگی قرار بگیرد باید در دادگاه محل وقوع ملک طرح شوند.

 

بهترین وکیل الزام به تحویل مورد اجاره در تهران

تحویل عین مستاجره پس از فوت موجر

اگر موجر فوت کند و پیش از فوت خود نیز مورد اجاره را به مستاجر تحویل نداده باشد، مستاجر چه کاری می تواند انجام دهد؟ در این صورت، مستاجر می تواند با کمک وکیل الزام به تحویل مورد اجاره علیه وراث موجر طرح دعوا کند. به دلیل اینکه اصولا قرارداد اجاره با فوت هر یک از طرفین از بین نمی رود و وراث متوفی جایگزین او در این قرارداد می شوند، مگر آنکه موجر به اندازه عمر خود مالک ملک مورد اجاره باشد یا آنکه در قرارداد اجاره شرط شده باشد که ملک موضوع اجاره فقط به مستاجر اجاره داده می شود و شخصیت او در این قرارداد اهمیت دارد که در این صورت با فوت موجر یا مستاجر قرارداد اجاره هم از بین می رود.

اجرای حکم الزام به تحویل عین مستاجره چگونه است؟

اگر پس از ثبت دادخواست و برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه به این نتیجه برسد که موجر به تعهد خود عمل نکرده و باید مورد اجاره را به مستاجر تحویل دهد، حکم به الزام موجر به تحویل عین مستاجره می دهد. این حکم به اجرای احکام دادگاه حقوقی ارجاع داده می شود و همزمان به محکوم علیه یعنی همان موجر ابلاغ می شود تا به اجرا درآید. اگر موجر خودش این حکم را اجرا نکند و ملک مورد نظر را به مستاجر تسلیم نکند، دادگاه به صورت قهری و اجباری ملک را از تصرف موجر خارج و به مستاجر تحویل می دهد. برای پیگیری مرحله اجرای احکام نیز بهتر است از وکیل الزام به تحویل مورد اجاره کمک بگیرید.

خواندن این مطلب
املاک قولنامه ای چه املاکی هستند؟

نکات مهم درمورد دعوای الزام به تحویل مورد اجاره

دعوای الزام به تحویل عین مستاجره به مستاجر مانند هر دعوای حقوقی دیگری نکات مهمی دارد که باید با آن ها آشنا باشید. برخی از این نکات را در این قسمت برای شما بیان می کنیم:

  • تا زمانی که موجر ملک مورد اجاره را به مستاجر تحویل نداده است، مستاجر نیز می تواند اجاره بهای ملک را ندهد. به این حق، در حقوق مدنی حق حبس گفته می شود که یک حق قانونی است و تخلف از قرارداد محسوب نمی شود.
  • اگر عین مستاجره در نهایت به هر دلیلی به مستاجر تسلیم نشود و مستاجر نتواند از آن استفاده کند، مستاجر می تواند اقدام به فسخ قرارداد اجاره کند زیرا با عدم تحویل عین مستاجره قرارداد کاربرد خود را برای مستاجر از دست داده است.
  • اگر عین مستاجره به دلایلی ماند زلزله، سیل و… از بین برود و دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد، قرارداد اجاره باطل می شود و وکیل الزام به تحویل مورد اجاره دیگر نمی تواند این دعوا را طرح کند.
  • بهتر است در متن قرارداد اجاره برای نقض تعهد موجر درمورد تحویل عین مستاجره در زمان مورد توافق، خسارتی را در نظر بگیرید تا اگر موجر به این تعهد عمل نکرد علاوه بر ازآن او به تحویل بتوانید خسارت این نقض تعهد را هم دریافت کنید.
  • زمانی که عین مستاجره از نوع خانه، مغازه یا هر نوع دیگری از ساختمان است، تحویل کلید به مستاجر به معنای تحویل عین مستاجره به اوست، زیرا این امکان را فراهم می کند که مستاجر پس از دریافت آن عین مستاجره را تصرف کند.
  • توصیه وکیل الزام به تحویل مورد اجاره این است که پس از تحویل ملک مورد اجاره به عنوان موجر، نوشته ای با امضا یا اثر انگشت مستاجر تهیه کنید یا این کار را در حضور چند شاهد انجام دهید تا اگر در این رابطه دعوایی مطرح شد بتوانید انجام تعهد از سوی خود را اثبات کنید. زیرا همانطور که گفته شد، اصل کلی حقوقی این است که افراد به تعهدات قراردادی خود عمل نکرده اند مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.
خواندن این مطلب
اجاره به شرط تملیک و بررسی شرایط و مراحل آن

توصیه گروه وکلای ملکی این است که برای آشنایی بیشتر و دقیق تر با نکات مربوط به تسلیم ملک موضوع اجاره حتما با وکیل الزام به تحویل مورد اجاره صحبت کنید و به تناسب شرایط خاص خود و پرونده ای که در جریان دارید راهنمایی های لازمرا دریافت کنید.

بهترین وکیل الزام به تحویل مورد اجاره در تهران

بهترین وکیل الزام به تحویل مورد اجاره در تهران

استفاده از وکلای متخصص در امور ملکی در هر گونه دعوا یا قراردادی که مرتبط به امور ملکی باشد، از اهمیت دو چندانی نسبت به دیگر امور حقوقی برخوردار است زیرا املاک مهمترین بخش از دارایی هر شخص را تشکیل می دهند و موفقیت در طرح دعاوی مرتبط با آن یا تنظیم قرارداد به گونه ای که منجر به ایجاد اختلاف میان طرفین نشود، برای هر فردی که معامله ای را درمورد این اموال انجام می دهد یا اقدام به طرح دعوای ملکی می کند امری حیاتی است.

دعوای الزام به تحویل ملک مورد اجاره هم به خصوص در شرایط اقتصادی فعلی اهمیت زیادی برای طرف مستاجر قرارداد دارد. در نتیجه، توصیه می شود در هر امر حقوقی از جمله مسائل حقوقی مربوط به قرارداد اجاره از یک وکیل ماهر و مجرب در زمینه امور ملکی و امور قراردادها استفاده نمایید تا در نهایت اطمینان امور حقوقی خود را به سرانجام برسانید.

گروه وکلای ملکی، مجموعه ای از بهترین وکلای پایه یک دادگستری در تهران هستند که به دلیل تمرکز خاص خود بر کلیه امور ملکی و تبحر ویژه در حقوق املاک بهترین گزینه پیش روی شما برای کسب مشاوره حقوقی ملکی به شمار می آیند. در مجموعه ما می توانید به تناسب نیاز و شرایط خود در هر بستری که برای شما مناسب تر است مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین با بهترین وکیل الزام به تحویل مورد اجاره در تهران داشته باشید. علاوه بر این، امکان مشاوره رایگان نیز برای شما عزیزان فراهم شده است که برای آشنایی با شرایط استفاده از آن می توانید با متخصصان ما در گروه وکلای ملکی تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

اثبات مالکیت با نسق زراعی

نسق زراعی چیست؟ نسق زراعی یکی از رایج ترین عبارات در حوزه املاک کشاورزی است که ممکن است با معنای دقیق آن به لحاظ حقوقی و کارکردهای آن آشنایی کافی نداشته باشید. منظور از این عبارت، حق کشاورزی است که…

بازدید: 296 نفر
6 شهریور 1402
خواندن این مقاله

فروش ملک مشاع و آشنایی با ابطال فروش و تقاضای فروش

برای فروش ملک مشاعی چکار کنیم؟ قبل از پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم تا جایی که می توانید از خرید ملک مشاعی پرهیز کنید تا با محدودیت هایی قانونی مواجه نشوید اما اگر به هر دلیلی ملک شما…

بازدید: 257 نفر
30 مرداد 1402
خواندن این مقاله

نکات حقوقی عقد اجاره

بدون رعایت نکات حقوقی عقد اجاره ممکن است با مشلاک عدیده ‌ای در آینده مواجه شوید که هزینه، زمان و انرژی زیادی از شما خواهد برد. برای آشنایی با مهمترین نکات حقوقی عقد اجاره تا پایان این مقاله از گروه…

بازدید: 226 نفر
25 آبان 1402
خواندن این مقاله

عقد مزارعه چیست؟ آشنایی با شرایط آن

تعریف عقد مزارعه در قانون مدنی عقد مزارعه موضوع مواد 518 تا 542 قانون مدنی است. این عقد در ماده 518 قانون مدنی تعریف شده است. بر اساس تعریف ماده 518 این قانون، مزارعه عقدی است که به موجب آن…

بازدید: 247 نفر
7 مرداد 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *