وکالت بلاعزل در فروش ملک
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکالت بلاعزل در فروش ملک چیست و در چه شرایطی از بین می رود؟

وکالت بلاعزل در فروش ملک، وکالتی است که برای انجام کارهای نقل و انتقال و تنظیم سند در دفترخانه از جانب فروشنده به خریدار داده می شود. این وکالت همان گونه از نامش پیداست وکالتی است غیر قابل عزل. این گونه که موکل که فروشنده است به هیچ وجه نمی تواند وکالت خود را از خریدار عزل کند. مگر فوت یا جنون اسباب انحلال وکالت را فراهم آورد. وضعیت این معامله از نظرحقوقی واجد اعتبار است. و با کارهای نقل و انتقال سند، حق مالکیت برای خریدار ایجاد می شود.اما تا قبل از تنظیم سند و مراجعه به دفترخانه، خریدار باید بداند که صرف وکالت بلاعزل در فروش برای او ایجاد مالکیت نمی کند. پس به نفع خریدار است که به منظور اطمینان خاطر ضمن تنظیم وکالت نامه بلاعزل در فروش، مبایعه نامه را نیز تنظیم کند. تا اگر زمانی فروشنده اقدام به نقل و انتقال مال وکالتی کرد، خریدار بتواند با استناد به مبایعه نامه، و به کمک وکیل اثبات مالکیت، حق قانونی خود را بر مال اثبات کند. به منظور جلوگیری از چنین مشکلاتی پیشنهاد می شود که از خدمات مشاوره رایگان وکیل ملکی برخوردار شوید و سوالات حقوقی در مورد ملک را با او در میان بگذارید.

5 اردیبهشت 1403
5 دقیقه
بدون دیدگاه

وکالت بلاعزل در فروش چیست؟ و در چه شرایطی از بین می رود؟

وکالت بلاعزل وکالتی است که به موجب آن موکل، شخصی را وکیل در انجام کاری می کند. مثلا به او وکالت می دهد که کارهای نقل و انتقال و تنظیم سند ملک را انجام دهد. به این نوع  وکالت، وکالت بلاعزل خاص گفته می شود. اینکه گفته می شود وکالت بلاعزل است بدین خاطر است که موکل حق عزل و برکناری وکیل را از خود سلب کرده و نمی تواند عقد وکالت را از بین ببرد مگر حسب شرایطی خاص که به شرح ذیل می توان آن را نام برد.

  • اگر وکیل یا موکل هر یک فوت کنند و یا محجور شوند وکالت بلاعزل از بین می رود. و دیگر اعتباری ندارد. حتی اگر شرط شود که با فوت موکل، وکالت باقی بماند این شرط نامشروع بوده و باطل است.
  • اگر وکیل، استعفا دهد و نتواند وکالت کاری که به او سپرده شده را به دلایلی عهده دار شود می تواند با اعلام استعفا، وکالت بلاعزل را از بین ببرد.
  • اگر مدت وکالت بلاعزل در فروش ملک منقضی شود و خریدار اقدامات لازمه راجع به تنظیم سند را انجام ندهد، ممکن است برای همیشه حق مالکیت خود را نسبت به ملکی که وکالتی به وی منتقل شده از دست دهد.

در چه شرایطی وکالت بلاعزل در فروش ملک منفسخ می شود؟

وکالت بدین منظور صورت می گیرد که شخصی که وکیل نامیده می شود عهده دار انجام کاری شود. اگر متعلق وکالت از بین رود. و یا موکل که درموضوع بحث ما فروشنده ای است که با دادن وکالت بلاعزل به خریدار او را ملزم کرده که کارهای راجع به نقل و انتقال و تنظیم سند را انجام دهد خود عهده دار انجام عمل شود. دیگر موضوع وکالت بلاعزل در فروش ملک بی معنی است. و خود به خود منفسخ می شود‌.

خواندن این مطلب
خرید مغازه سرقفلی دار چه مزایا و معایبی دارد

در چه شرایطی وکالت بلاعزل در فروش ملک منفسخ می شود؟

آیا موکل می تواند علی رغم دادن وکالت بلاعزل در فروش ملک، خود کارهای مربوط به تنظیم سند را عهده دار شود؟

نص صریح ماده ۶۸۳ محدودیتی قائل نشده، اما بیان می دارد که اقدام موکل نباید منافی با وکالت وکیل باشد. و حقوق او را تضییع نماید. مثلا اگر فروشنده به خریدار وکالت دهد که کارهای نقل و انتقال و تنظیم سند را انجام دهد. و از طرفی خودش قبل از آنکه وکیل، اقدام کند،به دفترخانه مراجعه کند. و کارهای نقل و انتقال سند را انجام دهد. عمل او منافاتی با حقوق وکیل که خریدار است نداشته و نافذ می باشد. اما اگر فروشنده علی رغم دادن وکالت بلاعزل، ملک وکالتی را به شخص ثالثی نقل و انتقال دهد. عمل او چون منافات با حقوق وکیل دارد. نافذ نیست و به جرم فروش مال غیر وی را محکوم می کند.

اگر موکل بعد از تنظیم وکالت بلاعزل در فروش ملک فوت کند، تکلیف چیست؟

پیشنهاد می شود که از خرید ملک وکالتی خودداری کنید. اما اگر به دلایلی اقدام به خرید ملک کردید به محض انعقاد قرارداد و دادن وکالت بلاعزل در فروش ملک، کارهای نقل و انتقال سند را در دفترخانه انجام دهید. تا مالکیت شما بر ملک محرز شود و موکل نخواهد مال را به شخص ثالثی نقل و انتقال دهد. با این همه تفاسیر اگر خریدار اقدام نکرد. و فروشنده فوت کرد و یا محجور شد، و یا موعد زمان وکالت منقضی گردید. اثبات مالکیت دیگر کاری دشوار است. و ممکن است ورثه موکل هرگز حاضر نشوند که به وکیل برای نقل و انتقال ملک، وکالت درفروش دهند. و خریدار ملزم شود که برای الزام ورثه به دادن وکالت بلاعزل در فروش ملک، به طرفیت آنها اقامه دعوی کند. و با ارائه مبایعه نامه و رسید پرداخت ثمن معامله در صدد اثبات مالکیت خود باشد.

خواندن این مطلب
اسقاط کافه خیارات به چه معناست؟

آیا موکل می تواند با داشتن وکالت بلاعزل در فروش، ملک را به شخص ثالث انتقال دهد؟

هر چند منظور از انجام وکالت بلاعزل در فروش، دادن وکالت به وکیل برای نقل و انتقال مالکیت ملک به خود اوست. اما این امکان نیز وجود دارد که طی تنظیم وکالت نامه، موکل این حق را داشته باشد که ملک را به شخص ثالثی نیز انتقال دهد.

آیا موکل می تواند با داشتن وکالت بلاعزل در فروش، ملک را به شخص ثالث انتقال دهد؟

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی موضوع حقوقی ملکی تحت عنوان وکالت بلاعزل در فروش ملک، که امروزه بسیاری از مالکین و خریداران با آن مواجه هستند، پرداختیم. گفتیم به موجب این وکالت نامه فروشنده به شخص خریدار، وکالت می دهد که خود اقدامات لازمه راجع به نقل و انتقال و تنظیم سند را انجام دهد. و به دفترخانه بدون آنکه نیازی به حضور فروشنده باشد، مراجعه کند.این وکالت نامه از نظر حقوقی واجد اعتبار بوده و صحیح است. اما ممکن است در شرایطی به ضرر خریدار تمام شود.پس بهتر است که قبل از خرید ملک، حتما با وکیل متخصص ملکی که تجربه و علم به موضوعات ملکی دارد مشورتی داشته باشید و سپس اقدام کنید.

پیشنهادات

گروه وکلای ملکی به همکاری وکلای متخصص و زبده در تلاش است که مشکلات حقوقی افرادی که درگیر پرونده های ملکی هستند حل و فصل کند. و خدمات مشاوره و وکالت را ارائه دهد. تا افراد هیچ گونه دغدغه ای را نسبت به پرونده ملکی خود در دادگاه نداشته باشند‌. در صورتی که شما هم درگیر پرونده ملکی هستید و نیاز به خدمات مشاوره و وکالت دارید می توانید از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با وکلای ملکی ما در تماس باشید.

خواندن این مطلب
تجمیع املاک و شرایط و مزایای آن

برخی از سوالات متداول

منظور از وکالت بلاعزل در فروش چیست؟

زمانی که فروشنده تصمیم می گیرد تمامی کارهای راجع به نقل و انتقال و تنظیم سند جهت انتقال مالکیت را به خریدار واگذار کند، وکالت نامه بلاعزل در فروش ملک را تنظیم می کند. که شرایطی دارد و ما در این مقاله مفصلا به بررسی آن پرداختیم.

وکالت بلاعزل در فروش در چه شرایطی باطل می شود؟

این وکالت نامه غیر قابل فسخ بوده و موکل نمی تواند وکیل را عزل کند. مگر عواملی از جمله فوت و جنون و منقضی شدن مدت وکالت و استعفای وکیل موجب فسخ آن شود‌.

امتیاز به این مطلب

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

انفساخ قرارداد چیست؟

انفساخ قرارداد به چه معناست؟ انفساخ قرارداد یکی از راه های بر هم خوردن یک قرارداد است. منظور از انفساخ این است که در صورت تحقق برخی شرایط که در قانون برای قراردادها ذکر شده است، قرارداد منعقده به صورت…

بازدید: 484 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

مشاوره رایگان وکیل ملکی به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری

در این مقاله از گروه وکلای ملکی که متشکل از چندین وکیل پایه یک دادگستری با تخصص در امور ملکی است، با ضرورت استفاده از وکیل متخصص ملکی در املاک و موارد مشاوره رایگان وکیل ملکی آشنا خواهید شد. وکیل ملکی…

بازدید: 504 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

بهترین وکیل ملکی غرب تهران با مشاوره ملکی رایگان

در این مقاله نکاتی را پیرامون حقوق املاک و بهترین وکیل ملکی غرب تهران بیان می کنیم تا با دیدی روشن به تصمیمی مطمئن در جهت انتخاب بهتربن وکیل برای انجام امور حقوقی خود دست پیدا کنید. بهترین وکیل ملکی…

بازدید: 493 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات حقوقی درمورد ملک و پاسخ آن توسط وکیل متخصص

در این مقاله تعدادی از رایج ترین و مهمترین سوالات حقوقی درمورد ملک مطرح شده و به آن ها پاسخ داده می شود. البته این امر جایگزین یک مشاوره تخصصی و دقیق با وکیل متخصص ملکی یا مشاور حقوقی در…

بازدید: 480 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *