اقرارنامه ملکی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اقرارنامه ملکی چیست و چه کاربردی دارد؟

اقرارنامه ملکی یکی از اسنادی است که در دعاوی و امور حقوقی مربوط به املاک مورد استفاده قرار می گیرد. اگر درگیر یک دعوای حقوقی مربوط به املاک باشید ممکن است با این سند مواجه شده باشید و یا لازم باشد از آن استفاده کنید. با مطالعه این مقاله می توانید با تعریف، نحوه تنظیم و موارد کاربرد اقرارنامه ملکی آشنایی پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر بهتر است با وکیل متخصص ملکی که با ابعاد و زوایای گوناگون امور ملکی از جمله اقرارنامه ملکی آشنایی کامل دارد مشورت کنید.

6 شهریور 1402
بروزرسانی: ۲۷ آذر ۱۴۰۲
7 دقیقه
بدون دیدگاه

تعریف اقرارنامه

در اولین مرحله باید بدانیم اصولا اقرار چیست و اقرارنامه به چه چیزی گفته می شود. اقرار یکی از ادله اثبات در امور حقوقی و کیفری است که اگر در محضر دادگاه یا به موجب سند معتبر و رسمی انجام شود می تواند بدون آنکه همراه با چیز دیگری باشد، دعوای طرح شده را به اثبات برساند. اقرار در ماده قانون مدنی به این صورت تعریف شده است: اقرار عبارت از اخبار به حقی است برای غیر بر ضرر خود. بنابراین کسی که اقرار می کند در واقع حقی را به نفع دیگری و به ضرر خود اطلاع می دهد که می تواند به عنوان یک دلیل اثباتی آن حق را به اثبات برساند. پس از تعریف اقرار باید بدانیم اقرارنامه چیست. اقرارنامه همانطور که از نامش مشخص است، به اقراری گفته می شود که به صورت کتبی بیان شده است. اقرارنامه برای آنکه ارزش دلیل اثباتی را داشته باشد باید حائز برخی ویژگی ها باشد. برای مثال اقرارنامه کتبی باید در محضر به ثبت رسیده باشد که در اصطلاح به آن اقرارنامه رسمی یا اقرارنامه محضری گفته می شود. اقرارنامه ملکی اگر از نوع رسمی یا محضری باشد، یعنی در محضر نوشته و امضا شده باشد قابل انکار نیست و به عنوان اقرار قابل استناد است. اما در مواردی که اقرارنامه ملکی در محضر تنظیم نشده و به ثبت نرسیده است که اصطلاحا به آن اقرارنامه عادی گفته می شود، نمی تواند اعتبار دلیل اثباتی را داشته باشد. در قسمت بعد اعتبار اقرارنامه عادی را بررسی می کنیم.

اعتبار اقرارنامه عادی چگونه است؟

اقرارنامه عادی به اقراری گفته می شود که در سند عادی یعنی سندی که از نوع رسمی نیست و در محضر به ثبت نرسیده، درج شده است. حال سوال این است که اگر اقرارنامه ملکی از نوع اقرارنامه عادی باشد چه اعتباری دارد؟ به طور خلاصه می توان گفت اقرارنامه عادی از اعتبار اقرارنامه محضری برخوردار نیست و می تواند به راحتی مورد انکار واقع شود که در آن صورت اثبات اعتبار و انتساب آن به طرف مقابل بر عهده شخص مدعی است. بنابراین اقرارنامه عادی در واقع نمی تواند در حکم اقرار بوده و کارکرد دلیل اثباتی را داشته باشد. اگر این نوع اقرارنامه مورد انکار طرف مقابل قرار بگیرد، اعتبار آن باید از سوی کسی که به آن استناد کرده اثبات شود تا در دعوا موثر واقع شود که یک پروسه بسیار سخت و زمان بر است. بنابراین، استناد به اقرارنامه عادی یک اقدام حقوقی پر ریسک محسوب می شود.

خواندن این مطلب
وکیل الزام به تحویل مورد اجاره و بررسی نکات حائز اهمیت آن

اقرارنامه ملکی چیست؟

اقرارنامه ملکی چیست؟

اقرارنامه ملکی به اقرارنامه ای گفته می شود که موضوع آن مربوط به املاک است. اقرارنامه ملکی می تواند متضمن هر حقی نسبت به املاک باشد و انواع حقوق ناظر به املاک را شامل شود. برای مثال می تواند به اقرار به فسخ قراردادهای املاک، اقرار به فروش ملک، اقرار به تصرف عدوانی، اقرار به حق مالکیت، اقرار به ایراد خسارت به املاک و … اشاره کرد که همه آن ها نوعی اقرارنامه ملکی محسوب می شوند.

کاربرد اقرارنامه ملکی چیست؟

در پاسخ به این سوال مهم که اقرارنامه ملکی چه کاربردی دارد باید گفت اقرارنامه ملکی همانطور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، در صورتی که از نوع محضری و رسمی باشد در حکم اقرار در دادگاه بوده و می تواند به عنوان یک دلیل اثباتی که می تواند به تنهایی دعوای ملکی را اثبات کند مورد استناد قرار بگیرد. برای مثال حالتی را تصور کنید که شخص الف طی یک سند رسمی اقرار به فروش ملک خود به شخص ب می کند. حال اگر شخص الف در آینده منکر فروش ملک خود به شخص ب شود، شخص ب می تواند با استناد به اقراری که در سند رسمی نسبت به فروش ملک متعلق به الف صورت گرفته یعنی با استناد به اقرارنامه ملکی، خریداری ملک الف از او را در دعوای حقوقی اثبات کند. بنابراین مهمترین کارکرد اقرارنامه ملکی اثبات دعوا در هر یک از مراجع قضایی است که توسط وکیل دعاوی ملکی و با رعایت تشریفات رسیدگی به دعاوی ملکی انجام می شود.

خواندن این مطلب
آیا انتقال سرقفلی ممکن است؟

اقرارنامه ملکی چگونه تنظیم می شود؟

اقرارنامه ملکی برای آنکه به عنوان یک اقرار معتبر مورد استفاده قرار بگیرد باید در محضر و به موجب سند رسمی تنظیم شود. منظور از سند رسمی هر سندی است که در دفتر اسناد رسمی یا نزد ماموران رسمی و در حدود وظایف آن ها طبق قانون تنظیم شده باشد. هر سندی که این ویژگی ها را نداشته باشد سند عادی محسوب شده و اقرار مندرج در آن نمی تواند به عنوان اقرار معتبر و در مقام ادله اثباتی مورد استناد قرار بگیرد. علاوه بر این، کسی که اقرار به حقی برای دیگری و به ضرر خود می کند باید از اهلیت حقوقی برای اقرار برخوردار باشد. برای مثال شخصی که اقدام به اقرار می کند باید عاقل، بالغ و مختار باشد. بنابراین اقرار کسی که محجور است یا به اکراه چیزی را اقرار می کند معتبر نیست.

اقرار به فروش ملک چیست؟

یکی از انواع اقرارنامه ملکی که رواج زیادی دارد، اقرارنامه ای است که حاوی اقرار به فروش ملک است. زمانی که شما اقدام به بستن قولنامه می کنید، ملزم کردن فروشنده به تنظیم اقرارنامه ای حاکی از فروش ملک یک ضمانت اجرای حقوقی کارآمد محسوب می شود که می تواند از فروش ملک توسط مالک به شخصی غیر از شما جلوگیری کند. بنابراین در هنگام انعقاد قولنامه و یا حتی پس از آن می توانید از فروشنده بخواهید در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و به صورت رسمی در قالب اقرارنامه ملکی اقرار به فروش ملک خود به شما نماید. در این صورت اگر فروشنده در آینده ملک خود را به جای شما به شخص ثالثی منتقل کند شما می توانید به استناد این اقرارنامه علیه او طرح دعوا کنید. قبل از بستن قولنامه حتما در مطلب دانستی های مهم قولنامه رو مطالعه کنید.

خواندن این مطلب
وکیل الزام موجر به تعمیرات و آشنایی با چگونگی آن

تنظیم اقرارنامه با کمک وکیل دعاوی ملکی

تنظیم اقرارنامه با کمک وکیل دعاوی ملکی

همواره توصیه می شود جهت انجام کوچک ترین امور حقوقی خود نیز با یک وکیل پایه یک متخصص و با تجربه در آن امر مشورت کرده و از دانش او برای اجتناب از مشکلات آتی استفاده نمایید. تنظیم اقرارنامه کتبی هم یکی از همین امور حقوقی است که بهتر است تحت نظر یک وکیل متخصص ملکی انجام شود. وکیل دعاوی ملکی می تواند محتوا و شکل نگارش اقرارنامه را به نحو مطلوب به شما پیشنهاد دهد و در تمامی مراحل آن شما را راهنمایی کند. برای استفاده از بهترین وکیل ملکی در غرب تهران و مشورت با او برای تنظیم اقرارنامه ملکی کافی است با گروه وکلای مدافع تماس بگیرید. متخصصان ما با توجه به موضوع حقوقی شما و نیازتان، شما را به بهترین وکیل ملکی ارجاع می دهند.

سوالات متداول

اقرارنامه چیست؟

به اقراری که به صورت کتبی بیان شده و مورد استناد قرار می گیرد اقرارنامه گفته می شود.

اقرارنامه ملکی در چه صورتی معتبر است؟

اقرارنامه ملکی در صورتی معتبر است و ارزش اثباتی دارد که از نوع رسمی یا محضری باشد و در محضر در قالب سند رسمی تنظیم شده باشد در غیر این صورت ارزش و انتساب آن به مقر (اقرار کننده) باید به اثبات برسد.

اقرارنامه فروش ملک چیست؟

اقرارنامه فروش ملک، یک اقرارنامه ملکی است که در آن شخص مقر به فروش ملک خودش به دیگری اقرار می کند و این موضوع می تواند مورد استناد خریدار قرار بگیرد.

آیا می توان به استناد اقرارنامه ملکی طرح دعوا کرد؟

اقرارنامه ملکی اگر از نوع رسمی و محضری باشد می تواند به عنوان دلیل اثباتی یک دعوای حقوقی را به تنهای اثبات کند اما اگر از نوع عادی باشد می تواند در کنار ادله اثباتی دیگر تنها به عنوان یک اماره در نظر گرفته شود.

امتیاز به این مطلب

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

حق عمری چیست و چگونه ایجاد می شود؟

 حق عمری به چه معناست؟ اولین سوال در رابطه با عبارت حق عمری این است که منظور از این عبارت چیست و چه مفهوم حقوقی ای دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت حق عمری یکی از حقوق ناظر…

بازدید: 243 نفر
13 شهریور 1402
خواندن این مقاله

نقل و انتقال پارکینگ در آپارتمان ها چگونه انجام می شود؟

یکی از مسائل و مشکلات مربوط به امور ملکی که گروه وکلای ملکی درمورد آن به شما مشاوره می دهند، مساله مالکیت بر پارکینگ آپارتمان ها است. مالکیت بر پارکینگ در شرایطی که حجم اتومبیل های شهری به طور گسترده…

بازدید: 207 نفر
7 آذر 1402
خواندن این مقاله

وکیل اعلام بطلان معامله و تفاوت آن با فسخ معامله

یکی از مهمترین ابعاد هر معامله مواردی است که منجر به فسخ، بطلان یا انفساخ آن می شود. در این مقاله از گروه وکلای ملکی می توانید با همه موارد و جوانب بطلان یک معامله و ویژگی های وکیل اعلام…

بازدید: 102 نفر
21 دی 1402
خواندن این مقاله

فروش ملک مشاع و آشنایی با ابطال فروش و تقاضای فروش

برای فروش ملک مشاعی چکار کنیم؟ قبل از پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم تا جایی که می توانید از خرید ملک مشاعی پرهیز کنید تا با محدودیت هایی قانونی مواجه نشوید اما اگر به هر دلیلی ملک شما…

بازدید: 257 نفر
30 مرداد 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *