اسناد مالکیت اراضی ساحلی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اسناد مالکیت اراضی ساحلی

شاید تاکنون در رابطه با اراضی ساحلی و اسناد مالکیت آن‌ها شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که منظور از اراضی فوق چیست و قانون اینگونه اراضی چگونه است؟در ادامه به بررسی معنا و مفهوم اراضی ساحلی و همچنین قانون و مقررات آن خواهیم پرداخت.

6 شهریور 1402
5 دقیقه
بدون دیدگاه

منظور از اراضی ساحلی چیست؟

اراضی ساحلی همانطور که از نامش نیز پیداست، به زمین‌هایی با عرض مشخص گفته می‌شود که در اطراف دریا و دریاچه یا خلیج قرار دارند. به عبارت دیگر نیز اراضی ساحلی همان زمین‌های ساحلی بوده که در خشکی اما در مجاورت دریا و دریاچه قرار گرفته‌اند. اینگونه اراضی هم بخشی از خشکی به حساب می‌آیند که تحت تأثیر دریا قرار گرفته و هم به عبارتی دیگر بخشی از دریا می‌باشند که تحت تأثیر خشکی قرار گرفته‌اند.

مناطق در بر دارنده اراضی ساحلی

اراضی ساحلی شامل اراضی خشک مجاور دریا، اراضی تحت تأثیر دریا قرار گرفته، مناطق جزری و مدی ‌و نواحی تحت جزری بالا فلان قاره می‌باشند.

عرض اراضی ساحلی

همانطور که اشاره شد، اراضی ساحلی دارای عرض مشخصی می‌باشند. اما عرض اینگونه اراضی به چه صورت است؟

مستندا به ماده ٢ قانون اراضی ساحلی، عرض اراضی ساحلی به شرح ذیل می‌باشد؛

  • عرض اراضی ساحلی دریای خلیج فارس و دریای عمان در بالاترین نقطه مد، ٢ کیلومتر از آخرین سطح پیشرفت آب دریا خواهد بود.
  • عرض اراضی مستحدثات دریای خزر مطابق با آخرین نقطه پیشرفت آب دریا در سال ١٣۴٢، خط ترازی به ارتفاع ١۵٠ سانتی متر از سطح آب می‌باشد.
  • عرض اراضی ساحلی دریاچه رضاییه، یک کیلومتر از آخرین سطح پیشرفت آب در سال ١٣۵٣ می‌باشد.

مالکیت اراضی ساحلی

با توجه به موارد فوق‌الذکر، پرسشی که ممکن است برایتان مطرح گردد آن است که مالکیت اراضی فوق برای کیست؟

لازم به ذکر است که اراضی ساحلی کاملا تحت تملک دولت بوده و هیچ یک از اشخاص عادی نیز حق درخواست ثبت اراضی فوق را به نام خویش نخواهند داشت.

خواندن این مطلب
هزینه وکیل ملکی در سال 1402به چه صورت می باشد

درخواست ثبت اراضی ساحلی

با توجه به آنچه گفته شد، اراضی ساحلی تحت تملک دولت بوده و هیچ شخصی نیز حق ثبت اینگونه اراضی را نخواهد داشت. حال چنانچه شخصی نسبت به درخواست ثبت اراضی ساحلی اقدام نماید، تکلیف چیست؟

چنانچه درخواست ثبت اراضی ساحلی ارائه گردد، درخواست ابطال خواهد شد.

چنانچه املاک در سواحل تأسیس شوند، تکلیف چیست؟

در صورتی که املاک در سواحل تأسیس گردند، به جهت آنکه در اراضی منابع طبیعی می‌باشند، قطع به یقین حکم تخریب آن‌ها صادر خواهد گردید.

مالکیت دریای عمان و خلیج فارس

مستندا به ماده ۴ قانون اراضی ساحلی، مالکیت کلیه اراضی ساحلی دریای عمان و خلیج فارس و دریاچه رضاییه که تا تاریخ تصویب قانون فوق یعنی ٢٩ تیرماه سال ١٣۵٩ به نام هیچ شخصی در دفتر املاک به ثبت نرسیده‌است، تحت مالکیت دولت خواهد بود.

حال مستندا به ماده ۵ همان قانون، چنانچه اراضی فوق در دفتر املاک به ثبت رسیده باشند و هیات وزرا نیز تشخیص دهد که اراضی فوق جهت طرح‌های عمومی مورد نیاز است، اراضی به تصرف طرح‌ فوق در خواهد آمد. حال در این صورت دو حالت بوجود می‌آید؛

  • متراژ زمین بیش از ١٠٠٠ متر مربع باشد.
  • متراژ زمین کمتر از ١٠٠٠ متر مربع باشد.

امکان فروش یا اجاره دادن اراضی ساحلی

لازم به ذکر است که در حالت اول، یعنی چنانچه متراژ اراضی فوق مساحتی بیش از ١٠٠٠ متر مربع داشته باشند، دقیقا مساحتی برابر با مساحت مازاد بر ١٠٠٠ متر مربع اراضی فوق از نزدیک‌ترین منابع ملی آن محدوده به مالک واگذار خواهد گردید و چنانچه متراژ اراضی فوق کمتر از ١٠٠٠ متر مربع باشد، ارزش ملک براساس قانون برنامه و بودجه معین گردیده و از دارایی طرح فوق به مالک پرداخت خواهد گردید.

خواندن این مطلب
دانستنی های مهم قولنامه و بررسی نکات مهم آن

امکان فروش یا اجاره دادن اراضی ساحلی

همانطور که گفته شد، اراضی ساحلی عمومأ تحت مالکیت دولت قرار دارند. حال یکی  از ابهاماتی که گاها ممکن است در این خصوص مطرح گردد، آن است که آیا اصلا امکان فروش یا اجاره دادن اراضی فوق نیز میسر است یا خیر؟

در پاسخ باید گفت، بلی. مطابق با آیین نامه اجرایی قانون اراضی ساحلی، امکان فروش، اجاره دادن یا معاوضه اراضی ساحلی وجود دارد.

چه کسی مجاز به فروش اراضی ساحلی است؟

همانطور که گفته شد، اراضی ساحلی تحت مالکیت دولت بوده و تحت شرایطی نیز امکان فروش یا اجاره دادن یا معاوضه اینگونه اراضی وجود دارد. اما کدام ارگان‌ها مجاز به انجام اقدامات فوق هستند؟

منابع طبیعی و وزارت کشاورزی حق و امکان اقدام فوق را دارا هستند.

مجازات تخریب یا تجاوز به اراضی ساحلی

مستندا به ماده ١١ قانون اراضی ساحلی، چنانچه شخصی اقدام به تخریب اراضی ساحلی نموده یا به قصد تصرف به اراضی فوق یا به دریاچه‌ها و تالاب‌ها تجاوز نماید، مجازات وی خلع ید یا حبس ابد به مدت ٣ سال خواهد بود.

وکیل اسناد مالکیت اراضی ساحلی

در خصوص اراضی ساحلی و اسناد مالکیت آن‌ها صحبت کردیم. همانطور که شاهد بودید، اراضی ساحلی مطابق با قانون اراضی ساحلی عمومأ تحت مالکیت دولت خواهند بود. حال این میان طبیعتاً افراد بسیاری هستند که به هر جهت مدعی مالکیت اراضی فوق بوده یا متقاضی دریافت اسناد مالکیت اینگونه اراضی هستند. قانون اراضی ساحلی دارای قوانین و چالش‌های بسیاری می‌باشد که پیگیری روند آن توسط وکیل متخصص در این زمینه قطعا توصیه می‌گردد.

خواندن این مطلب
مطالبه حق سرقفلی چگونه انجام می شود؟

کلام پایانی…

چنانچه در خصوص اراضی ساحلی و قوانین و ضوابط گوناگون آن ابهام یا پرسشی در ذهن داشته یا نیاز به کمک یا راهنمایی و اخذ مشاوره از وکیل متخصص را دارید با وکلا و مشاورین متخصص گروه وکلای ملکی همراه باشید. مجموعه ما با برگیری از برترین وکلای ملکی متخصص در زمینه امور اراضی ساحلی در خدمت شما خوبان می‌باشد.

  • منظور از اراضی ساحلی چیست؟

اراضی ساحلی درواقع آن دسته از اراضی می‌باشند که در مجاورت دریا، دریاچه یا خلیج قرار گرفته و دارای عرض مشخصی نیز می‌باشند.

  • آیا امکان فروش یا اجاره دادن اراضی ساحلی وجود دارد؟

بلی. تحت شرایطی امکان فروش یا اجاره دادن اراضی فوق وجود داشته که در متن مقاله فوق مفصلا بدان پرداخته‌ایم.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل اعلام بطلان معامله و تفاوت آن با فسخ معامله

یکی از مهمترین ابعاد هر معامله مواردی است که منجر به فسخ، بطلان یا انفساخ آن می شود. در این مقاله از گروه وکلای ملکی می توانید با همه موارد و جوانب بطلان یک معامله و ویژگی های وکیل اعلام…

بازدید: 102 نفر
21 دی 1402
خواندن این مقاله

دانستنی های مهم قولنامه و بررسی نکات مهم آن

قولنامه چیست و چه تفاوتی با بیع نامه دارد؟ اولین نکته از دانستنی های مهم قولنامه و مهمترین گام در ارتباط با این عمل حقوقی شناخت درست معنا و کاربرد آن است. قول نامه به معنای یک قرارداد میان طرفین…

بازدید: 177 نفر
19 آذر 1402
خواندن این مقاله

شماره تلفن وکیل ملکی همراه با مشاوره کاملا رایگان

در این مقاله از گروه وکلای ملکی تلاش می کنیم ضرورت استفاده از وکیل ملکی و وظایف او در امور حقوقی مربوط به املاک را برای شما عزیزان توضیح دهیم. در این مقاله با نحوه دریافت شماره تلفن وکیل ملکی…

بازدید: 87 نفر
29 دی 1402
خواندن این مقاله

فرق مالکیت و سرقفلی با بیانی ساده توسط وکیل

قانون گذار حق مالکیت را کامل ترین حق عینی دانسته است چرا که به موجب آن، مالک حق هرگونه بهره برداری قانونی را بر عین و منافع مال پیدا کرده ومی تواند هر گونه نقل و انتقال قانونی را بر…

بازدید: 265 نفر
13 مهر 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *