وکیل اعلام بطلان معامله
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل اعلام بطلان معامله و تفاوت آن با فسخ معامله

مشاوره حقوقی درمورد معاملات ملکی مهمترین گام در انجام این معاملات است. اگر نیازمند وکیل و مشاور حقوقی متخصص و مجرب در امور ملکی هستید که با تسلط بر قواعد کلی معاملات راهنمای شما باشد، گروه وکلای ملکی این امکان را فراهم کرده است تا با پرداخت هزینه مناسب صفر تا صد معاملات خود را با کمک متخصص ملکی به سرانجام برسانید.

21 دی 1402
بروزرسانی: ۲۷ اسفند ۱۴۰۲
8 دقیقه
بدون دیدگاه

یکی از مهمترین ابعاد هر معامله مواردی است که منجر به فسخ، بطلان یا انفساخ آن می شود. در این مقاله از گروه وکلای ملکی می توانید با همه موارد و جوانب بطلان یک معامله و ویژگی های وکیل اعلام بطلان معامله آشنا شوید.

بطلان معامله چیست؟

بطلان معامله یکی از مواردی است که منجر به بی اعتباری آن و از بین رفتن حقوق و تعهدات طرفین بر اساس آن معامله می شود. اما سوال این است که یک معامله در چه مواردی باطل تلقی می شود؟

بطلان قرارداد به صورت کلی در شرایطی رخ می دهد که یکی از شرایط صحت یا درستی معامله رعایت نشده باشد. منظور از شرایط صحت با درستی معامله، شرایطی است که همگی باید وجود داشته باشند تا یک معامله از لحاظ حقوقی درست باشد و آثار حقوقی از خود به جا بگذارد.

برای مثال، طرفین معامله باید دارای اهلیت حقوقی باشند یعنی صلاحیت انجام معامله را داشته باشند. مثلا افراد دیوانه یا کودک به دلیل اینکه صلاح و منفعت خود را تشخیص نمی دهند، دارای اهلیت برای انجام معامله نیستند. در نتیجه، اگر کسی دیوانه یا کودک یا سفیه باشد و مصلحت خود را تشخیص ندهد معامله ای که انجام می دهد باطل خواهد بود. در ادامه، موارد رایجی که منجر به بطلان معامله می شوند و لزوم دخالت وکیل اعلام بطلان معامله را ایجاد می کنند را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

موارد بطلان معامله

موارد بطلان که وکیل اعلام بطلان معامله با تمامی آن ها آشنایی دارد، شامل امور گسترده ای شود که در ادامه برخی از مهمترین آن ها را بیان می کنیم.

  • اشتباه در نوع عقد: منظور از اشتباه در نوع معامله این است که مقصود نهایی طرفین از انجام آن معامله یکسان نیست. برای مثال، ممکن است یکی از طرفین قرارداد بیع بخواهد و منظور طرف مقابل عقد دیگری باشد. در این صورت به دلیل اینکه قصد طرفین از انجام معامله یکسان نیست و نمی توان یکی از آن ها را به دیگری ترجیح داد، معامله باطل می شود.
  • اشتباه در موضوع معامله: موضوع معامله همان چیزی است که طرفین آن را مورد معامله قرار می دهند.برای مثال، موضوع قرارداد فروش آپارتمان همان آپارتمانی است که مورد معامله واقع می شود. اگر در وصف اساسی این آپارتمان اشتباهی رخ دهد معامله باطل خواهد بود. منظور از وصف اساسی ویژگی مهم موضوع معامله است که اگر وجود نداشته باشد طرف مقابل راضی به معامله آن نمی شود. برای مثال زمانی که مقاومت آپارتمان که در معامله نقش مهمی داشته است، از نوع دیگری باشد معامله باطل می شود.
خواندن این مطلب
حق شفعه چیست و بررسی شرایط ایجاد آن

تشخیص اینکه کدام وصف از نوع اساسی و مهم است به شرایط قرارداد و تشخیص قاضی بستگی دارد و وکیل اعلام بطلان معامله در اقناع دادگاه در این رابطه نقش بسیار مهمی دارد.

  • اشتباه در طرف مقابل معامله: اشتباه در طرف معامله زمانی رخ می دهد که شخصیت طرف مقابل دلیل مهمی در انجام معامله باشد، طوری که اگر شخص دیگری بود معامله صورت نمی گرفت. برای مثال، اگر کسی ملک خود را به دلیل اینکه طرف مقابل آقای الف است به او اجاره دهد و بعد مشخص شود فردی که معامله را انجام داده آقای الف نبوده، معامله به دلیل اشتباه در هویت طرف مقابل باطل است.
  • فقدان اهلیت در هر یک از طرفین معامله: اهلیت به معنای صلاحیت افراد برای انجام معامله است. افرادی که می خواهند معامله ای را انجام بدهند باید دارای عقل، بلوغ و رشد باشند. بنابراین اگر کسی هر یک از این شرایط را نداشته باشد اهلیت معامله را نداشته و نمی تواند معامله کند مگر آنکه نمایندگان او یعنی والدین یا قیم او در موارد و شرایط قانونی این کار را انجام دهند. وکیل اعلام بطلان معامله در مواردی که در صلاحیت انجام معامله موثر است شما را راهنمایی می کند.
  • وجود نداشتن قصد در معامله: یکی از شرایط بسیار مهم در تشخیص اینکه معامله درست است یا باطل این است که طرفین در انجام آن دارای قصد بوده اند یا خیر. منظور از قصد این است که طرفین آگاه به انجام معامله باشند و آن را بخواهند. اما اگر این آگاهی و اراده نسبت به معامله وجود نداشته باشد، معامله باطل است. برای مثال اگر کسی در حین خواب یا حالت مستی یا بی‌هوشی چیزی را امضاء کند آن عمل هیچ اعتباری ندارد و عملی که از روی قصد و اراده فرد باشد تلقی نمی شود. در نتیجه، معامله ای هم که در این شرایط انجام می شود معتبر نبوده و باطل است.

موارد بطلان معامله

تفاوت بطلان معامله با فسخ و انفساخ چیست؟

در کنار بطلان قرارداد احتمالا واژه های دیگری مانند فسخ و انفساخ نیز به گوشتان خورده است. سوال مهمی که برای بسیاری ایجاد می شود این است که تفاوت بطلان با فسخ و انفساخ چیست و این دو در عمل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بطلان، فسخ و انفساخ معامله همگی از مواردی هستند که باعث بی اعتباری معامله صورت گرفته می شوند اما تفاوت های مهمی نیز با یکدیگر دارند که تنها وکیل اعلام بطلان معامله به خوبی با آن ها آشنایی دارد.

خواندن این مطلب
الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

مهمترین تفاوت میان بطلان و فسخ و انفساخ معامله این است که بطلان باعث از بین رفتن تمامی آثار معامله از ابتدای انعقاد قرارداد می شود. در واقع اثر بطلان به این صورت است که انگار از همان اول معامله ای انجام نشده. اما فسخ و انفساخ تنها باعث بی اعتباری و از بین رفتن آثار حقوقی قرارداد از زمان تحقق فسخ یا انفساخ می شوند و اثری نسبت به گذشته ندارند. این مساله در آثار حقوقی ای که ایجاد می کند اهمیت زیادی دارد که با کسب مشاوره از وکیل اعلام بطلان معامله می توانید به طور دقیق با آن آشنا شوید.

از دیگر تفاوت های بطلان و فسخ یا انفساخ این است که بطلان به اراده طرفین قرارداد و معامله وابسته نیست بلکه به صورت خود به خود رخ می دهد و تنها اقدام حقوقی ای که باید انجام شود، اعلام آن به کمک وکیل اعلام بطلان معامله است. در واقع دادگاه فقط بطلانی که خود به خود و بر اساس قواعد حقوقی محقق شده را تایید می کند و اراده طرفین در این زمینه نقشی ندارد.

اما در فسخ، اراده طرفین به وضوح اهمیت زیادی دارد و تا زمانی که طرفین اراده به اعمال فسخ نکنند، فسخ معامله انجام نمی شود. در برخی انواع انفساخ قرارداد یعنی انفساخ قراردادی که بر اساس شرط قراردادی صورت می گیرد نیز اراده طرفین در توافق بر شرطی که در آینده باعث انفساخ قرارداد می شود هنگام انعقاد قرارداد اهمیت دارد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم و موارد انفساخ می توانید مقاله انفساخ قرارداد چیست را بخوانید.

برای آشنایی بیشتر با تفاومت میان بطلان، فسخ و انفساخ معامله توصیه می کنیم حتما از یک وکیل اعلام بطلان معامله در گروه وکلای ملکی استفاده کنید.

اعلام بطلان معامله چیست و چگونه انجام می شود؟

تا اینجا با معنای بطلان یک معامله و موارد آن آشنا شدیم. حال، اگر معامله ای بر اساس یکی از موارد بطلان قرارداد باطل باشد طرفین قرارداد باید به لحاظ حقوقی چه اقدامی انجام دهند؟

زمانی که یکی از طرفین مدعی بطلان یک معامله بر اساس هر یک از موارد بطلان باشد، باید با کمک وکیل اعلام بطلان معامله اعلام به بطلان آن کند. این کار با ارائه دادخواست به دادگاه عمومی حقوقی ای صلاحیت رسیدگی به دعوا را دارد انجام می شود. دادگاه صالح به تناسب اینکه موضوع معامله شمال مال منقول است یا اینکه مال غیر منقول یا همان ملک است متفاوت خواهد بود که در این رابطه لازم است از دانش و تخصص وکیل اعلام بطلان معامله استفاده کنید.

خواندن این مطلب
تفاوت دعوای خلع ید و تخلیه ید و اهمیت حضور وکیل در این دعاوی

وکیل اعلام بطلان معامله در گام اول به شما توضیح می دهند که آیا معامله باطل است یا خیر و اگر معامله بر اساس هر یک از موارد بطلان که در قرارداد ذکر شده باطل باشد، دادخواست مورد نظر یعنی دادخواست اعلام بطلان معامله را تنظیم کرده و به وکالت از جانب شما به دادسرای عمومی ارائه می دهد. پس از بررسی متن دادخواست، در صورتی که تشریفات رسیدگی و کلیه شرایط قانونی مربوط به دادخواست حقوقی رعایت شده باشد، دادخواست به ثبت می رسد و به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی ارجاع می شود تا معامله را از جهت صحت یا بطلان بررسی کند.

اگر دادگاه بطلان یک معامله را تشخیص دهد حکم به بطلان معامله می دهد که تاریخ آن از زمان انعقاد قرارداد و انجام معامله حساب می شود و همانطور که گفتیم باعث می شود کلیه آثار حقوقی ناشی از معامله از بین برود.

بهترین وکیل اعلام بطلان معامله

بهترین وکیل اعلام بطلان معامله

ارائه دادخواست اعلام بطلان معامله مانند هر دادخواست دیگری علاوه بر استدلال حقوقی و استناد به قوانین مربوطه برای قانع کردن قاضی، نیاز به رعایت تشریفات حقوقی در آیین دادرسی مدنی دارد که تنها وکیل ملکی در این زمینه یعنی وکیل اعلام بطلان معامله با آن آشنایی کافی دارد.

گروه وکلای ملکی در کنار تمامی موضوعات ملکی که به صورت تخصصی پوشش داده و در ارتباط با آن ها خدمات حقوقی ارائه می دهند، در ارتباط با بطلان معاملات ملکی که با توجه به ارزش اقتصادی خود از اهمیت زیادی برخوردار هستند نیز انواع خدمات حقوقی را برای مراجعان فراهم نموده است.

ما در مجموعه خود طیف متنوعی از خدمات را به تناسب نیاز مراجعان و مشخصات حقوقی هر پرونده ارائه می دهیم که با توجه به تمرکز ویژه ما بر امور ملکی از کیفیت و دقت بسیاز زیادی برخوردار است و علاوه بر مشاوره حضوری که بهترین و کامل ترین نوع مشاوره حقوقی است، امکان مشاوره تلفنی و آنلاین نیز برای عزیزانی که امکان مشاوره حضوری را ندارند مهیا نموده ایم. برای آشنایی دقیق تر با شرایط بهره مندی از پاسخ به سوالات حقوقی درمورد ملک کافی است با ما تماس بگیرید.

3/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

فروش ملک مشاع و آشنایی با ابطال فروش و تقاضای فروش

برای فروش ملک مشاعی چکار کنیم؟ قبل از پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم تا جایی که می توانید از خرید ملک مشاعی پرهیز کنید تا با محدودیت هایی قانونی مواجه نشوید اما اگر به هر دلیلی ملک شما…

بازدید: 554 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

مشاوره رایگان وکیل ملکی به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری

در این مقاله از گروه وکلای ملکی که متشکل از چندین وکیل پایه یک دادگستری با تخصص در امور ملکی است، با ضرورت استفاده از وکیل متخصص ملکی در املاک و موارد مشاوره رایگان وکیل ملکی آشنا خواهید شد. وکیل ملکی…

بازدید: 567 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

مطالبه حق سرقفلی چگونه انجام می شود؟

حق سرقفلی چیست؟ در گام اول باید بدانیم حق سرقفلی به چه معناست. منظور از حق سرقفلی، یک حق مالی است که به موجب قرارداد اجاره میان صاحب یک ملک تجاری با مستاجر آن برای مستاجر برقرار می شود. در…

بازدید: 542 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

عرصه و اعیان چیست؟ و بررسی فرق آن

فرق عرصه و اعیان عرصه زمینی است که قرار است در آن ساختمان و بنا مسکونی، تجاری، اداری احداث شود و عینی است که قابلیت جا به جایی ندارد اما اعیان، قرار است بر روی زمینی که عرصه نامیده می…

بازدید: 538 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *