وکیل اراضی موات
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل اراضی موات و اهمیت وجود آن

همان گونه که از موضوع بحث پیداست وکیل اراضی موات، وکیلی است که قرار است وکالت پرونده ملکی را عهده دار شود. و با آگاهی و دانش قضایی که به قوانین و آیین نامه های اراضی موات شهری و روستایی دارد، درصدد اثبات مالکیت فرد بر زمینی باشد، که هیچ گونه سابقه ثبتی ندارد. و تنها به موجب اقداماتی از جمله زراعت ودرخت کاری، موجبات احیاء آن فراهم شده است. لازم به ذکر است که اقداماتی از جمله تحجیر و کندن چاه، به صاحب زمینی که آن را احیاء کرده حق مالکیت نداده بلکه تنها نسبت به سایرین، به او، حق اولویت بر تملک را، داده است.

5 فروردین 1403
بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
6 دقیقه
بدون دیدگاه

اراضی موات

زمین موات زمینی است که معطل مانده و سابقه عمران و احیا ندارد. این زمین تعلق به کسی ندارد مگر آنکه به واسطه عملیات احیا، آباد شود. عملیاتی مثل تحجیر، زراعت، درخت کاری و بنا ساختن و .. دلیل بر مالکیت است. مگر بر محکمه اثبات شود که تعلق به دولت دارد و جزو اراضی ملی است. که در این شرایط احیا شدن زمین موجب تملک نبوده، و به دولت تعلق دارد. همچنین است کلیه زمین های موات شهری، که مطابق قانون اراضی شهری، در اختیار دولت قرار دارد. و هیچ گونه ادعای مالکیت نسبت به آن پذیرفته شده، نخواهد بود.

مرجع تشخیص دهنده اراضی موات

مرجع تشخیص دهنده نوع زمین، اینکه، از اراضی موات است ویا تعلق به دولت دارد را، قانون زمین شهری به کمیسیون ماده ۱۲ واگذار کرده است.مالکی که ادعای مالکیت بر زمین موات را دارد. و خود را احیا کننده زمین می داند. بایستی به ادله و مستندات مستدل استناد کند تا بتواند نظر نهایی کمیسیون ماده ۱۲ را اخذ کند. و روند پرونده را به نفع خود تغییر دهد. و با استناد به اسناد، کروکی و یا نقشه هوایی ادعای خود را اثبات کند. در اینجا وجود وکیل اراضی موات اهمیت زیادی دارد.این وکیل به تمامی قوانین ملکی آگاهی و تسلط دارد و بهتر از هر وکیل دیگری می تواند روند پرونده را به نفع موکلش تغییر دهد.

 اهمیت وجود وکیل اراضی موات

این وکیل، از آنجایی که به قوانین اراضی، اعم از قانون زمین شهری و اراضی شهری که به بررسی موضوع زمین های موات پرداخته، و تکلیف مالکیت را اعم از اینکه به دولت تعلق دارد و یا به مالکی که زمین را احیا کرده مشخص کرده، آگاهی دارد. و می داند که مطابق قانون تشخیص اراضی، کلیه اراضی موات شهری  که از تاریخ ۵۸ به بعد احیا شده اند مالکیت آن به دولت تعلق داشته و ادعای مالکیت تنها نسبت به ما قبل این تاریخ پذیرفته می شود. همچنین در رابطه با اراضی مواتی که خارج از محدوده شهرها هستند تشخیص دهنده موات بودن زمین، وزارت کشاورزی است. و اثبات آن تشریفاتی می خواهد که تنها در صورت آگاهی به آن، مالک می تواند به حق قانونی خود برسد. پس وجود وکیل اراضی موات در اثبات حق مالکیت شخصی که ادعای احیا زمین مواتی را دارد تاثیر به سزایی داشته و می تواند روند پرونده را به نفع موکل تغییر دهد.

خواندن این مطلب
تشخیص اراضی ملی از اراضی عادی و نحوه انجام و آشنایی با مراحل آن

 اهمیت وجود وکیل اراضی موات

اثبات مالکیت اراضی موات

همان گونه که گفتیم این زمین ها مالک ندارند. و جزو اموال بدون مالک شناخته می شوند. از دید قانون گذار هرکس که این زمین ها را با توسل به عملیات احیا آباد سازد، حق مالکیت بر آن  پیدا می کند. این نص صریحی است که قانون گذار در ماده ۱۴۱ قانون مدنی بدان اشاره داشته. و تفاوتی فی مابین اراضی موات شهری و روستایی نمی گذارد. اما در سال ۶۶ با تصویب قانون زمین شهری به کلی تمامی زمین های موات شهری، به دولت تعلق گرفت. و هیچ گونه اسناد و مدارکی که دلالت بر احیا و عمران زمین داشت حق مالکیت را به مالکی که آن را احیا کرده بود نداد. و به ضرر مالکین اراضی موات تمام شد.

تشخیص اراضی ملی از اراضی عادی

قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع، عرصه و اعیان کلیه جنگل ها، مراتع و بیشه های طبیعی را جزو اراضی ملی دانسته. و آن را متعلق به دولت می داند.در این راستا اگر مالکی معترض باشد که زمینی با دخالت او و به واسطه عملیاتی از جمله زراعت و درختکاری و غیره احیا شده و جز اموال دولتی نیست، بایستی شکایت خود را به کمیسیون ماده ۵۶ که مرجع اعتراض و شکایت بوده، و تشخیص دهنده اراضی ملی از موات است ارائه دهد. و مدارک و مستنداتی که دلالت بر احیا و تصرف زمین دارد، ضمیمه پرونده خود کند. تا بررسی های لازمه صورت بگیرد. اثبات ادعای مالکیت، و احیا شدن زمین موات از اراضی ملی کاری بس دشوار است. لذا بهتر است که روند این پرونده پیچیده را وکیل اثبات مالکیت عهده دار شود. تا بتواند درصدد اثبات حق مالکیت موکل خود، بر زمین موات باشد.

خواندن این مطلب
بررسی سند نزدن فروشنده و پشیمان شدن آن از نگاه قانونی

وکیل زمین شهری

تعیین وضعیت اراضی، و مشخص نمودن نوع آن، حسب اینکه زمین بایر است یا دایر، و یا موات موضوعی پیچیده است. مالکی که ادعای مالکیت بر زمین موات را دارد به سختی می تواند درصدد اثبات ادعای خویش باشد. و با ارائه مدارک و مستنداتی  پرونده ملکی خود را که در کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری بدان اشاره شده، به نفع خویش تغییر دهد. در اینجا بهترین راهکار آن است که مالک، پرونده ملکی خود را به وکیل زمین شهری که به کلی به قوانین اراضی اگاهی دارد بسپارد. تا بتواند به حق مالکیتی که ادعای آن را دارد، برسد. و مالک اراضی که، با احیا، موجب آبادی آن شده است، شود.

وکیل زمین شهری

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی وکیل اراضی موات، و شرح وظایفش در پرونده اراضی موات، که یک پرونده ملکی است پرداختیم. گفتیم که اثبات مالکیت بر زمین های موات شهری و روستایی، کاری بس دشوار است. چرا که به موجب قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری، به کلی تمامی زمین ها موات شهری از آن دولت بوده. و هیچ گونه ادعای مالکیت بر آن پذیرفته نیست. مگر تحت شرایطی خاص که در این مقاله مفصلا به شرح آن پرداختیم.

پیشنهادات

گروه وکلای ملکی، تخصص کاری خود را در حوزه وکالت، به بررسی پرونده های پیچیده ملکی اختصاص داده، و در تلاش است که به همکاری وکلای متخصص و زبده ملکی، خدمات حقوقی را در این حوزه به افرادی که درگیر پرونده های ملکی هستند، ارائه دهد. جهت برخورداری از خدمات تیم حقوقی ما، می توانید از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

خواندن این مطلب
ثمن معامله چیست و چگونه پرداخت می شود

برخی از سوالات متداول

وکیل اراضی موات کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیلی که تخصص و حرفه خود را به وکالت کردن پرونده های ملکی از جمله اراضی موات اختصاص داده و تلاش دارد که درصدد اثبات مالکیت موکل خود بر زمینی که موات و رها شده است، باشد. وکیل اراضی موات گفته می شود.

چگونه بهترین وکیل اراضی موات را، در تهران داشته باشیم؟

شما می توانید از خدمات گروه وکلای ملکی که حیطه کاری خود را به حل مشکلات حقوقی ملکی اختصاص داده، برخوردار شوید. و از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

امتیاز به این مطلب

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

اخذ سند المثنی ملکی توسط وکیل با مراحل و مدت زمان اخذ آن

اخذ سند المثنی ملکی دارای مراحل وشرایط خاص مربوط به خود می‌باشد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت. شرایط اخذ سند المثنی ملکی پیش از هرچیز بهتر است به این نکته بپردازیم که اصلا شرایط لازم جهت اخذ سند المثنی…

بازدید: 533 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

مالیات بر خانه های خالی از چه کسانی گرفته می شود؟

مالیات بر خانه های خالی چیست؟ خالی ماندن خانه هایی که معمولا متعلق به افراد محدودی است باعث ایجاد نوسان در بازار املاک و ایراد ضرر و زیان به معامله گران این بازار می شود. مالیات بر خانه های خالی…

بازدید: 459 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

مشاوره حقوقی به صورت تخصصی از مشاوره حضوری تا مشاوره رایگان

ما در گروه وکلای ملکی تلاش کرده ایم خدمات حقوقی باکیفیت را با بهترین هزینه ممکن در اختیار مراجعان خود قرار دهیم. در این مقاله با ضرورت استفاده از مشاوره حقوقی برای انجام کلیه امور حقوقی خود و انواع و…

بازدید: 3878 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف و چطور میتوان آن را محاسبه کرد

انتفاع و بهره برداری از مال غیر، بدون داشتن اذن از مالک منفعت، تصرف غیرقانونی بوده، و منتفع را به پرداخت اجرت المثل ملزم می کند. که میزان آن را کارشناس تعیین می کند‌. علت مطالبه این اجرت، من باب…

بازدید: 107 نفر
۲۵ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *