وکالت فروش ملک ورثه ای
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکالت فروش ملک ورثه ای با مشاوره وکیل به صورت صفر تا صد

زمانی که شخصی فوت می کند از وی اموالی به عنوان ترکه باقی می ماند که به وراثش انتقال می یابد. و بر آن حق مالکیت پیدا می کنند. وراث تا زمانی که تقسیم ترکه صورت نگیرد، بر جز جز مال ورثه ای که به آنها انتقال یافته، حق مالکیت دارند. و شریک مال مشاعی هستند. و بدون اذن دیگری، نمی توانند آن را بفروشند یا نقل و انتقال کنند.

10 فروردین 1403
بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
6 دقیقه
بدون دیدگاه

با انجام فرایند تقسیم، سهم الارث هر یک از وراث طبق قوانین ارث مشخص شده، و می توانند به صورت جداگانه مال خود را مورد خرید و فروش قرار دهند.اما تا قبل از انجام  تقسیم اگر قرار است ملک ورثه ای به فروش برسد، بایستی تمامی وراث که شریک در مال مشاعی هستند به این فروش رضایت دهند. و با سپردن وکالت فروش ملک ورثه ای به یک وکیل ملکی و یا یکی از وراث، آن را مورد خرید و فروش قرار دهند. در غیر این صورت معامله صحیح نبوده و تا زمانی که کلیه وراث آن را تنفیذ نکنند، فاقد اعتبار می باشد.و ورثه ای که ملک بدون رضایت او مورد نقل و انتقال قرار گرفته، می تواند با اقامه دعوی کیفری فروش مال غیر، بطلان معامله را از دادگاه خواستار شود.

شرایط و تشریفات وکالت فروش ملک ورثه ای

وکالت به وکیل ملکی یا یکی از وراث برای فروش ملک ورثه ای، تشریفاتی دارد. و لازم است که کلیه وراث با حضور در دفترخانه به وکیلی که قرار است فروش ملک ورثه ای را عهده دار شوند وکالت دهند. و همگی نسبت به این امر رضایت داشته باشند. اگر در میان آنها ورثه صغیر و یا محجور باشد ولی و یا قیم وی با اعلام رضایت خود و کسب اجازه از داستان، بایستی تنفیذ معامله را اعلام کنند تا معامله نافذ باشد. و به ضرر خریدار تمام نشود.چرا که اگر وکالت فروش ملک ورثه ای با اجازه و تنفیذ کلیه وراث نباشد وکالت نامه باطل بوده و معامله نیز در صورت عدم تنفیذ فاقد اعتبار قانونی می باشد‌.

دریافت گواهی انحصار وراثت

لازمه فروش ملک ورثه ای و وکالت به وکیل برای نقل و انتقال منوط به رعایت تشریفاتی است از جمله دریافت

  • گواهی انحصار وراثت
  • گواهی مالیات بر ارث
خواندن این مطلب
نکات قانونی رهن و بررسی ویژگی های مال موضوع رهن

تحریر و مهر و موم ترکه:  در جایی که وراث با یکدیگر تراضی نداشته و راضی به فروش ملک ورثه ای نیستند انجام می شود.

تقسیم ترکه

رعایت این تشریفات قبل از  دادن وکالت به وکیل برای فروش ملک ورثه ای، الزامی است، و بدون اخذ انحصار وراثت و مشخص شدن ورثه متوفی نمی توان اقدام به فروش ملک ورثه ای کرد. مگر آنکه وراث به فروش رضایت داشته باشند و در میان آنها ورثه، محجور و صغیر نباشد.

فروش ملک ورثه ای توسط دادگاه

فروش ملک مشاع، تنفیذ کلیه وراث را می خواهد. مگر قابل افراز باشد. در این صورت سهم هر یک از وراث، از ملک ورثه ای مشخص شده و معامله نافذ می باشد. چرا که هر یک عمل حقوقی فروش را، تنها نسبت به سهم خود انجام می دهد. اما در فرضی که ملک ورثه ای قابلیت افراز نداشته باشد. و یا وراث به وکالت فروش ملک ورثه ای رضایت نداده باشند. مراحل فروش بایستی توسط دادگاه انجام شود. تا از نظر حقوقی نافذ باشد. این گونه که دادگاه ملک را بعد از تعیین کارشناسی و تعیین قیمت از طریق مزایده به فروش می گذارد. و سپس مبلغ مزایده را فی مابین وراث تقسیم می نماید. تا سهم هر یک از فروش ملک ورثه ای مشخص شود.

فروش ملک ورثه ای توسط دادگاه

دادن وکالت فروش ملک ورثه ای، به یکی از وراث

در صورت رضایت، برای اقدام به فروش ملک ورثه ای، وراث می توانند به وکیل ملکی یا یکی از ورثه وکالت دهند تا اقدامات لازمه برای فروش ملک را انجام دهد. و با مراجعه به دفترخانه کارهای نقل و انتقال سند را عهده دار شود. لازم به ذکر است که اگر بین وراث محجور باشد قیم او بایستی به نیابت از وی، اعلام رضایت کند تا معامله نافذ تلقی شود.

خواندن این مطلب
حق شفعه چیست و بررسی شرایط ایجاد آن

وکالت فروش ملک ورثه ای در جایی که یکی از وراث راضی نیست؟

همان گونه که گفتیم برای فروش ملک ورثه ای و وکالت دادن به وکیل برای انجام کارهای مربوط به نقل و انتقال و تنظیم سند در دفترخانه، لازم است که همگی وراث رضایت داشته باشند. در غیر این صورت ورثه ای که راضی نیست می تواند من باب فروش مال غیر از وراث دیگر شکایت کند. و ابطال معامله را از دادگاه خواستار شود. چرا که رضایت و تنفیذ کلیه وراث برای فروش ملک ورثه ای شرط است

وکالت فروش ملک ورثه ای در جایی که یکی از وراث راضی نیست؟

الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

این موضوع زمانی مطرح می شود که فروشنده، قبل از فوتش اقدام به فروش ملکی نماید. که با فوت وی به وراثش انتقال می یابد. اگر کارهای مربوط به تنظیم و ثبت سند و نقل و انتقال صورت نگرفته باشد، در اینجا خریدار بایستی دعوی حقوقی خود را به طرفیت وراث فروشنده مطرح کند. و الزام آنها را به تحویل ملک ورثه ای که قبل از فوت فروشنده، به وی انتقال یافته، را بخواهد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی موضوع حقوقی ملکی، پیرامون وکالت فروش ملک ورثه ای پرداختیم.گفتیم که با فوت متوفی اموالش به عنوان ماترک به ورثه وی انتقال می یابد. و وراث حق مالکیت مشاعی بر مال ورثه ای دارند.در صورتی که همه وراث راضی به فروش ملک ورثه ای باشند و در بین آنها محجور یا صغیر نباشد می توانند وکالت فروش ملک ورثه ای خود را به وکیل ملکی یا یکی از وراث بسپارند. تا او با حضور در دفترخانه و داشتن وکالت از جانب کلیه وراث عهده دار فروش ملک و کارهای نقل و انتقال سند باشد. تا معامله صورت گرفته نافذ و از نظر حقوقی واجد اعتبار باشد.

خواندن این مطلب
خلع ید چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

پیشنهادات

گروه وکلای ملکی، به همکاری وکلای متخصص و زبده در تلاش است که موضوعات حقوقی ملکی را مورد بررسی قرار دهد. و به افرادی که درگیر پرونده های ملکی هستند مشاوره و وکالت بدهد. جهت برخورداری از خدمات تیم حقوقی وکلای ملکی، شما می توانید از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید و سوالات حقوقی خود را در میان بگذارید.

برخی از سوالات متداول

وکالت فروش ملک ورثه ای چه شرایطی دارد تا از نظر حقوقی واجد اعتبار باشد؟

وکالت فروش ملک ورثه ای و کارهای راجع به نقل و انتقال سند، چه توسط وکیل ملکی باشد و یا یکی از وراث، رضایت تمامی ورثه را می خواهد تا واجد اعتبار حقوقی باشد.

در صورتی که یکی از وراث، به فروش ملک ورثه ای رضایت نداشته باشد معامله از نظر حقوقی چه وضعیتی دارد؟

ازآنجایی که کلیه وراث، بر ملک ورثه ای حق مالکیت مشاعی دارند لازم است که همگی به انجام معامله رضایت داشته باشند. در غیر این صورت ورثه ای که راضی به فروش ملک نبوده می تواند شکایتی تحت عنوان فروش مال غیر را مطرح و ابطال معامله را خواستار شود‌.

امتیاز به این مطلب

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکالت بلاعزل در فروش ملک چیست و در چه شرایطی از بین می رود؟

وکالت بلاعزل در فروش چیست؟ و در چه شرایطی از بین می رود؟ وکالت بلاعزل وکالتی است که به موجب آن موکل، شخصی را وکیل در انجام کاری می کند. مثلا به او وکالت می دهد که کارهای نقل و…

بازدید: 76 نفر
۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

مسائل حقوقی آپارتمان نشینی و آشنایی با تمامی موارد آن

در این مقاله از گروه وکلای ملکی به یکی از مهمترین و پر چالش ترین مسائل این روزها، یعنی مسائل حقوقی آپارتمان نشینی می پردازیم. برای آشنایی با هر آنچه که لازم است درمورد مسائل حقوقی آپارتمان نشینی بدانید در…

بازدید: 437 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

تخلیه ملک مسکونی و همه چیز در مورد اجرا و توقف آن

موجر در چه شرایطی می تواند مستاجر را از ملکش اخراج کند؟ با اتمام موعد قرارداد، اگر موجر تمایلی به تمدید نداشته باشد می تواند خواستار تخلیه ملک خود باشد البته قانون گذار به تبع قانون موجر و مستاجر در…

بازدید: 477 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات حقوقی درمورد ملک و پاسخ آن توسط وکیل متخصص

در این مقاله تعدادی از رایج ترین و مهمترین سوالات حقوقی درمورد ملک مطرح شده و به آن ها پاسخ داده می شود. البته این امر جایگزین یک مشاوره تخصصی و دقیق با وکیل متخصص ملکی یا مشاور حقوقی در…

بازدید: 480 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *