وکیل مشارکت در ساخت ملک
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل مشارکت در ساخت ملک و آشنایی با موارد قانونی آن

مشارکت در ساخت ملک، قراردادی است که معمولا میان مالک یک ملک و سازنده برای ساخت و ساز منعقد می شود و در نهایت ملک ساخته شده میان طرفین بر اساس توافقی که صورت گرفته است تقسیم می گردد. این قرارداد، از رایج ترین قراردادهای حوزه املاک است که به دلیل ابعاد حقوقی گوناگون حتما باید توسط وکیل مشارکت در ساخت ملک مورد بررسی قرار بگیرد. در این مقاله از گروه وکلای ملکی تلاش می کنیم نکات مهمی را در ارتباط با قرارداد مشارکت در ساخت و ضرورت استفاده از وکیل مشارکت در ساخت ملک بیان کنیم.

3 مرداد 1402
بروزرسانی: ۸ اسفند ۱۴۰۲
7 دقیقه
بدون دیدگاه

قرارداد مشارکت در ساخت ملک چیست؟

این روزها با گسترش آپارتمان نشینی و عملیات ساخت و ساز در شهرها، مشارکت در ساخت املاک هم رواج زیادی پیدا کرده است. بنابراین آشنایی با این قرارداد از لحاظ حقوقی جهت جلوگیری از مشکلات و اختلافات احتمالی برای هر یک از طرفین امری ضروری است. قرارداد مشارکت در ساخت ملک در واقع یکی از قراردادهایی است که بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی میان طرفین بسته می شود و بنابراین یکی از عقود نامعین محسوب می شود. بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی، کلیه عقودی که میان طرفین بسته می شود تحت هر عنوانی که باشد در صورتی که مغایرتی با قانون نداشته باشد صحیح تلقی خواهد شد. قرارداد مشارکت در ساخت هم از جمله این قراردادهاست که طرفین در آن نسبت به هر توافقی که مغایرتی با قانون نداشته باشد آزاد هستند. در این قرارداد، یکی از طرفین مالک زمین یا ساختمان فرسوده ای است که نیاز به سرمایه گذاری برای ساخت و ساز در آن ملک دارد و طرف دیگر یک شخص حقیقی یا حقوقی است که اقدام به سرمایه گذاری جهت ساخت و ساز در آن ملک می کند. در نتیجه این قرارداد، آپارتمان حاصل از ساخت و ساز به نسبتی که در قرارداد تعیین شده و مورد توافق طرفین است میان آن ها تقسیم می شود. بنابراین این قرارداد یک راه حل حقوقی مناسب برای افرادی است که می خواهند ملک خود را ترقی دهند اما سرمایه لازم برای انجام این کار را ندارند. برای انعقاد این قرارداد از صفر تا صد توصیه می شود حتما از یک وکیل مشارکت در ساخت ملک که وکیل متخصص ملکی است استفاده کنید.

موارد مندرج در قرارداد مشارکت در ساخت

در قرارداد مشارکت در ساخت موارد بسیاری درج می شود که باید به طور دقیق و شفاف حقوق و تعهدات هر از طرفین را مشخص کند. درج این موارد در یک قرارداد مشارکت در ساخت الزامی است:

تعهدات هر یک از طرفین: در قرارداد مشارکت در ساخت، تعهد هر یک از طرفین یعنی مالک و شخص یا اشخاص سازنده باید به طور صریح ذکر و برای آن ضمانت اجرا تعیین شده باشد. برای مثال میزان مشخص آورده و سرمایه سازندگان و نحوه مدیریت آن ها بر پروژه ساخت و ساز باید کاملا و به طور دقیق ذکر شود.

خواندن این مطلب
وکیل زمین شهری و خصوصیات آن

ذکر جزئیات ملک و ساختمان در حال ساخت: جزئیات ملکی که به عنوان ملک مادر مورد ساخت و ساز قرار می گیرد باید به طور کامل ذکر شود و همچنین مشخصات و جزئیات ساختمانی که در نهایت قرار است ساخته شده و میان طرفین شود باید روشن و مشخص باشد تا از بروز هر گونه اختلاف در آینده جلوگیری کند.

مدت قرارداد: قرارداد مشارکت در ساخت دارای مدت زمان مشخصی است که پس از آن تعهدات طرفین به اتمام می رسد. مدت زمان قرارداد و امکان تمدید یا عدم تمدید آن از جمله مواردی است که باید در قرارداد مورد توافق واقع شده و تعیین شود.

موارد مندرج در قرارداد مشارکت در ساخت

سهم هر هر یک از طرفین: از مهمترین مواردی که ذکر آن در قراداد الزامی است سهم الشرکه هر شریک است. منظور از سهم الشرکه میزان مالکیت هر یک از طرفین قرارداد نسبت به آپارتمانی است که در نهایت ساخته می شود. این نسبت می تواند مساوی، در مالکیت عمده مالک ملک اولیه و یا در مالکیت عمده سازنده باشد. تقسیم سهم برای هر یک از طرفین تابع توافقی است که میان آن ها انجام می شود و به لحاظ قانونی هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. برای مثال سهم مالک از ساختمان نهایی می تواند ۶۰ درصد و سهم سازنده می تواند ۴۰ درصد باشد. با این حال سهم هر یک از طرفین باید متناسب با ارزش مالی آورده هر یک از آن ها باشد که بهتر است توسط کارشناس معتبر برآورد شود. در غیر این صورت ممکن است یکی از طرفین دچار غبن (خسارت فاحش) شود و بتواند به واسطه خیار غبن قرارداد را فسخ کند.

درج هر یک از این موارد در قرارداد مشارکت در ساخت مستلزم استفاده از دانش و تخصص حقوقی یک وکیل مشارکت در ساخت ملک است که بتواند خلاهای حقوقی آن را برطرف و در نتیجه از مشکلات آتی جلوگیری کند.

خواندن این مطلب
وکیل اثبات وقوع بیع و ضرورت استفاده از وکیل

نحوه انتقال و تنظیم سند در قرارداد مشارکت

آخرین گام در فرایند مشارکت در ساخت و ساز یک ملک، تنظیم سند رسمی به نام هر یک از طرفین است. برای تنظیم سند ممکن است راه های مختلفی پیش بینی شده باشد که هر کدام نکات حقوقی خاص خود را داشته و احتیاج به مشورت با وکیل مشارکت در ساخت ملک دارد. برای مثال ممکن است توافق طرفین مبنی بر انتقال مالکیت به تناسب پیشرفت پروژه و به صورت مرحله ای باشد و یا شخص مالک به سازنده وکالت کاری بدهد تا پس از اتمام پروژه بر اساس قرارداد اقدام به تنظیم سند رسمی برای هر یک از طرفین نماید. در صورتی که سازنده به این تعهد عمل نکند، مالک می تواند با کمک وکیل مشارکت در ساخت ملک، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی بر اساس قرارداد مشارکت در ساخت طرح کرده و سازنده را ملزم به تنظیم سند رسمی کند.

ارجاع اختلافات به داوری در قرارداد مشارکت

در هر قرارداد باید مرجع حل اختلافات احتمالی که میان طرفین ایجاد می شود پیش بینی شده تا در صورت بروز اختلاف آن مرجع اقدام به حل و فصل اختلافات نماید. در بسیاری از قراردادها به خصوص قرارداد مشارکت در ساخت، طرفین اختلافات احتمالی خود در آینده را به یک یا چند داور ارجاع می دهند تا از هزینه ها و تشریفات مربوط به طرح دعوا در مراجع قضایی دوری کنند. در این موارد معمولا در یکی از مواد قرارداد شخص یا اشخاصی به عنوان داور مشخص می شوند که در صورت ایجاد اختلاف میان طرفین بر اثر اجرای قرارداد، موضوع به آنان ارجاع می شود و پس از بررسی رای لازم را صادر می کنند. مدت زمان داوری، شخص داور و نحوه صدور رای باید در مواد مربوط به داوری مشخص شود.

خواندن این مطلب
فسخ قرارداد و آشنایی کامل با قوانین و مراحل آن

تنظیم قرارداد به کمک وکیل مشارکت در ساخت ملک

قرارداد مشارکت در ساخت با توجه به اینکه یکی از عقود نامعین محسوب می شود و در بیشتر موارد تابع توافق طرفین است، برای انعقاد نیاز به تایید یک وکیل مشارکت در ساخت ملک دارد که بتواند موارد لازم برای انجام بهتر موضوع قرارداد و در عین حال جلوگیری از مشکلات حقوقی را تامین نماید. انعقاد این قرارداد بدون کمک وکیل مشارکت در ساخت ملک ممکن است باعث مغایرت آن با برخی قوانین عمومی در قانون مدنی یا مقررات دیگر شود و یا به ضرر یکی از طرفین اجرا شود. در نتیجه استفاده از وکیل مشارکت در ساخت ترافیک برای هر یک از طرفین قرارداد امری ضروری است که به اجرای مطمئن تر فرایند ساخت و ساز و دستیابی به بیشترین سود ممکن کمک می کند. شما می توانید بهترین وکیل ملکی را به عنوان وکیل مشارکت در ساخت ملک از گروه وکلای ملکی درخواست کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی نیاز حقوقی شما باشند.

نحوه انتقال و تنظیم سند در قرارداد مشارکت

سوالات متداول

قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

قرارداد مشارکت در ساخت میان مالک یک ملک و یک یا چند سازنده منعقد می شود تا در ساخت و ساز یک ساختمان مسکونی یا تجاری یا یکدیگر مشارکت کنند.

سهم طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت چگونه است؟

سهم طرفین در این قرارداد بر مبنای توافق طرفین تعیین می شود اما باید متناسب با میزان آورده هر یک از طرفین در پروژه ساخت و ساز باشد تا موجب اعمال خیار غبن نشود.

حق الوکاله وکیل مشارکت در ساخت ملک چقدر است؟

حق الوکاله وکیلی که اقدام به تنظیم این قرارداد و یا طرح دعاوی مربوط به آن می کند، با توجه به میزان بزرگ بودن پروژه به لحاظ مالی و میزان سهم موکل خود تعیین می شود.

تنظیم رسمی پس از اتمام مشارکت در ساخت به عهده کیست؟

نحوه تنظیم سند رسمی پس از خاتمه مدت زمان قرارداد مشارکت بر اساس توافق طرفین تعیین می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل فسخ قرارداد ملکی و آشنایی با آن در گروه وکلای ملکی

فسخ قرارداد به چه معناست؟ فسخ به معنای بر هم زدن یک قرارداد از سوی یکی از طرفین آن قرارداد است. در فسخ، هر گونه اثر حقوقی یا هر گونه حقوق و تعهدات طرفین که در صورت ادامه پیدا کردن…

بازدید: 528 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

مطالبه اجور معوقه چیست و چگونه انجام می شود؟

منظور از مطالبه اجور معوقه چیست؟ ممکن است در ابتدا درک عبارت مطالبه اجور معوقه بسیار سخت باشد اما در واقع منظور از این عبارت، درخواست اجاره هایی است که به تعویق افتاده و در موعد مقرر در قرارداد اجاره…

بازدید: 596 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

اثبات مالکیت چیست؟ اثبات مالکیت به معنای اثبات مالک بودن شخصی معین بر ملک یا املاکی مشخص در محاکم قضایی است. این دعوا بسته به آنکه درباره چه املاکی از جهت سابقه ثبتی مطرح شود، نتایج مختلفی خواهد داشت. تشخیص…

بازدید: 541 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل افراز و تفکیک ملک مشاع

ملک مشاع چیست؟ منظور از ملک، مال غیر منقول یا غیر قابل جا به جایی مانند زمین و خانه است و منظور از مشاع این است که این ملک در مالکیت مشترک میان دو یا چند نفر است و یک…

بازدید: 578 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *