وکیل فک رهن
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل فک رهن و آشنایی با آن توسط وکیل

عقد رهن یک عقد رایج نسبت به دیون و مطالبات افراد است که از انعقاد تا خاتمه مقررات خاص خود را دارد. عقد رهن معمولا نسبت به اموال غیر منقول یا همان املاک انجام می شود. پس از خاتمه عقد رهن به موجب یکی از علل خاصی که در قانون ذکر شده است، فک رهن اتفاق می افتد که نیازمند رعایت برخی تشریفات و مقررات قانونی است و در نتیجه باید با مشورت وکیل فک رهن انجام شود. در این مقاله درباره عقد رهن، روند فک رهن املاک و مهمترین ویژگی های یک وکیل فک رهن به عنوان وکیل متخصص ملکی توضیحاتی خواهیم داد. برای آشنایی با فک رهن با این مقاله از گروه وکلای ملکی همراه باشید.

8 مرداد 1402
بروزرسانی: ۸ اسفند ۱۴۰۲
7 دقیقه
بدون دیدگاه

عقد رهن چه زمانی منعقد می شود؟

عقد رهن به معنای سپردن مالی به دیگری برای تضمین ادای دین است و طبیعتا به تبع ایجاد یک دین رخ می دهد. بنابراین عقد رهن یک نوع عقد تبعی است. برای مثال زمانی که شخص طلبکاری از پرداخت طلب خود توسط مدیون اطمینان خاطر ندارد از او مالی را که معمولا غیر منقول و ملک است به عنوان رهن یا وثیقه می گیرد تا در صورت عدم تادیه توسط مدیون طلب خود را از محل آن تامین کند. مثال دیگر از موارد رایج در گرفتن رهن یا وثیقه، اقدام بانک ها به گرفتن وثیقه هنگام اعطای وام یا تسهیلات بانکی دیگر به مشتریان است که برای تضمین بازپرداخت آن وام یا تسهیلات بانکی صورت می گیرد. به کسی که به موجب عقد رهن مالی را به رهن طلبکار در می آورد، راهن و به کسی که طلبکار است و رهن یا وثیقه را می پذیرد مرتهن گفته می شود. عقد رهن برای آنکه به صورت صحیح منعقد شود مستلزم رعایت شرایط ویژه ای است که در ماده بعد ذکر می شوند. برای آشنایی دقیق تر و انطباق هر یک از این شرایط با پرونده خود بهتر است با وکیل فک رهن که تسلط ویژه بر عقد رهن دارد مشورت کنید.

شرایط عقد رهن

در قانون مدنی شرایط ویژه ای به شرح زیر برای عقد رهن ذکر شده است:

  • عقد رهن یک عقد عینی است یعنی صحت عقد منوط به این است که موضوع رهن یعنی مال مرهونه به قبض مرتهن دربیاید. در غیر این صورت عقد رهن صحیح نیست. اگر این قبض قبل از انعقاد عقد اتفاق افتاده باشد صحیح است و نیاز به قبض مجدد نیست. همچنین لزومی ندارد در تمام مدت عقد رهن، مال مرهونه در قبض مرتهم باشد بلکه یک بار قبض هم کافی است.
  • در املاک، نیازی به قبض مال به صورت فیزیکی نیست و مرهونه بودن ملک در سند آن نوشته می شود.
  • بر اساس قانون مدنی ایران، مال مرهونه باید عین معین باشد بنابراین رهن رهن دین و منفعت صحیح نیست و منجر به بطلان عقد می شود.
  • قابل فسخ بودن قراردادی که منشا دین است مانع صحت وثیقه گذاشتن برای آن دین نیست. برای مثال اگر کسی ملک خود را به دیگری اجاره دهد و بابت اجاره بهای تعهد شده از مستاجر وثیقه بگیرد، در صورت فسخ شدن عقد اجاره خللی به عقد رهن وارد نمی شود و اگر شرط خلافی در ضمن عقد نشده باشد آن رهن باقی می ماند.
  • راهن نمی تواند در ضمن عقد رهن شرط کند که مرتهن حق فروش مال را ندارد زیرا در این صورت کارکرد عقد رهن زیر سوال می رود.
  • پرداخت مقداری از دین باعث پس گرفتن بخشی از رهن نمی شود و مرتهن می تواند تمام رهن را تا زمانی که تمام دین پرداخت نشده است در اختیار داشته باشد.
  • منافع مال مرهونه متعلق به راهن است اما راهن نمی تواند در طول مدت عقد رهن در آن تصرفاتی نماید که منافی با حق مرتهن باشد.
  • عقد رهن از طرف مرتهن جایز است یعنی می تواند هر زمان که خواست آن را فسخ کند اما از طرف راهن یک عقد لازم است.
خواندن این مطلب
وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

برای اطمینان از صحت عقد رهن و رعایت هر یک از شرایط بالا بهتر است پیش از انعقاد عقد با یک وکیل فک رهن که با این عقد آشنایی کامل دارد مشورت کنید.

شرایط عقد رهن

وکالت در فروش عین مرهونه

وکالت در فروش عین مرهونه یکی از عبارات رایج در عقد رهن است که احتمالا آن را شنیده اید و لازم است با معنا و تبعات حقوقی آن به طور دقیق آشنا شوید. منظور از وکالت در فروش مرهونه این است که راهن در ضمن عقد رهن به مرتهن و حتی یک شخص ثالت وکالت می دهد که اگر دین راهن به مرتهن در موعد مقرر ادا نشد مرتهن یا شخص ثالت بتوانند به وکالت از راهن آن مال را بفروشند و از محل آن دین را تامین کنند. این قاعده در ماده ۷۷۷ قانون مدنی ذکر شده است. اما در عمل چنین وکالتی قابلیت اجرا ندارد و نمی تواند کارکرد حقوقی داشته باشد. بر اساس ماده ۳۴ قانون ثبت اصلاحی سال ۱۳۸۶، در مورد کلیه معاملات رهنی و شرطی و دیگر معاملات مذکور در ماده (۳۳) قانون ثبت، راجع به اموال منقول و غیرمنقول، در صورتی که بدهکار ظرف مهلت مقرر در سند، بدهی خود را نپردازد، طلبکار می‌تواند از طریق صدور اجرائیه وصول طلب خود را توسط دفترخانه تنظیم کننده سند، درخواست کند. چنانچه بدهکار ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام ننماید بنا به تقاضای بستانکار، اداره ثبت پس از ارزیابی تمامی مورد معامله و قطعیت آن، حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ قطعیت ارزیابی، با برگزاری مزایده نسبت به وصول مطالبات مرتهن به میزان طلب قانونی وی اقدام و مازاد را به راهن مسترد می‌نماید.

خواندن این مطلب
بهترین وکیل ملکی در سال【 ۱۴۰۳ 】✔️ همراه با مشاوره رایگان

بنابراین، طبق ابن ماده امکان اعمال وکالت از سوی مرتهن برای فروش عین مرهونه وجود ندارد و بسیاری از حقوقدانان معتقدند با اصلاح این ماده در سال ۱۳۸۶ ماده ۷۷۷ قانون مدنی که چنین وکالتی را جایز می داند نسخ شده است.

فک رهن چگونه انجام می شود؟

پس از اتمام اعتبار عقد رهن که می تواند ناشی از پرداخت دین توسط بدهکار و یا گذشت طلبکار باشد، عقد رهن به اتمام رسیده و مال مرهونه از رهن خارج می شود که اصطلاحا به آن فک رهن می گویند. برای آغاز عملیات فک رهن در صورتی که مرتهن با توافق مال مرهونه را تحویل ندهد، باید دادخواست الزام به فک رهن را که توسط یک وکیل فک رهن متخصص تنظیم شده است این دادخواست باید همراه با اسناد و مدارکی باشد که نشان دهنده مالکیت راهن نسبت به آن ملک و همچنین پرداخت کامل دین یا هر جهت دیگری است که باعث خاتمه عقد رهن شده است. برای تنظیم و ارسال این دادخواست حتما باید از وکیل فک رهن استفاده کنید زیرا در صورت استدلال غلط در متن آن و یا نادرست بودن اسناد و مدارکی که به آن ها استناد شده است قرار رد دعوا یا حکم به عدم ذی حقی خواهان صادر می شود و باعث تحمیل یک هزینه دادرسی اضافی به شما خواهد شد.

تنظیم دادخواست الزام به فک رهن با استفاده از وکیل فک رهن

تنظیم دادخواست الزام به فک رهن با استفاده از وکیل فک رهن

همان طور که در قسمت بالا گفته شد، وکیل فک رهن به شما کمک می کند تا دادخواست الزام به فک رهن را با رعایت نکات قانونی رهن و قواعد حقوقی و اصول و تشریفات آیین دادرسی مدنی به دادگاه صالح که به تناسب منقول یا غیر منقول بودن مال متفاوت است ارسال کنید. با استفاده از وکیل فک رهن، فرایند فک رهن با سرعت و دقت بیشتری انجام خواهد شد. شما می توانید به واسطه ارتباط با گروه وکلای ملکی بهترین وکیل ملکی را به عنوان وکیل فک رهن در اختیار داشته باشبد. برای استفاده از وکیل متخصص ملکی در زمینه عقد رهن کافی است با ما تماس بگیرید.

خواندن این مطلب
بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

سوالات متداول

فک رهن چه زمانی رخ می دهد؟

فک رهن زمانی رخ می دهد که عقد رهن به علت پرداخت کامل دین توسط راهن یا گذشت از دین توسط مرتهن و یا به علل دیگر خاتمه پیدا می کند.

فک رهن چگونه انجام می شود؟

برای انجام فک رهن باید با کمک وکیل فک رهن دادخواستی تحت عنوان دادخواست الزام به فک رهن تنظیم و به دادگاه صالح حقوقی ارسال کنید.

حق الوکاله وکیل فک رهن چقدر است؟

حق الوکاله وکیل فک رهن با توجه به نوع و میزان پیچیدگی پرونده شما تعیین می شود. گروه وکلای ملکی با مناسب ترین هزینه اقدامات لازم را برای شما انجام خواهند داد.

آیا اجاره املاک رهنی درست است؟

اجاره املاک رهنی اگر خللی به حق مرتهن وارد نکند درست است زیرا مالکیت راهن در طول عقد رهن هم نسبت به عین و هم نسبت به منافع مال مرهونه حفظ می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

مشاوره تنظیم قرارداد ملکی در گروه وکلای ملکی

قرارداد ملکی چیست؟ به طور کلی قرارداد به توافقی میان طرفین گفته می شود که حاوی حقوق و تعهداتی برای هر یک از آن هاست. این حقوق و تعهدات می تواند از نوع مالی و یا غیر مالی باشد. قرارداد…

بازدید: 459 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل مشارکت در ساخت ملک و آشنایی با موارد قانونی آن

قرارداد مشارکت در ساخت ملک چیست؟ این روزها با گسترش آپارتمان نشینی و عملیات ساخت و ساز در شهرها، مشارکت در ساخت املاک هم رواج زیادی پیدا کرده است. بنابراین آشنایی با این قرارداد از لحاظ حقوقی جهت جلوگیری از…

بازدید: 501 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

مطالبه اجور معوقه چیست و چگونه انجام می شود؟

منظور از مطالبه اجور معوقه چیست؟ ممکن است در ابتدا درک عبارت مطالبه اجور معوقه بسیار سخت باشد اما در واقع منظور از این عبارت، درخواست اجاره هایی است که به تعویق افتاده و در موعد مقرر در قرارداد اجاره…

بازدید: 534 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

 حق سرقفلی یا کسب و پیشه واژه ای است که در عرف تعلق به مستاجر ملک تجاری داشته و به موجب داشتن سکونت دیرینه وی، در ملک تجاری مالک، برایش به وجود آمده است به بیان ساده تر زمانی که…

بازدید: 507 نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *