وکیل تغییر کاربری اراضی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل تغییر کاربری اراضی و مزایای آن

عمده‌ترین پرونده‌های ملکی موجود در مراجع قضایی به بحث تغییر کاربری اراضی بازمی‌گردد. این روزها با افزایش شهرنشینی، تمایل اغلب مالکین اراضی زراعی و کشاورزی به تغییر کاربری به مسکونی بسیار مشاهده می‌شود. حال از آنجایی که تغییر کاربری به این راحتی ها نبوده و شرایط و قوانین خاص مربوط به خود را دارد، جهت اقدام فوق استفاده از وکیل تغییر کاربری اراضی جدا توصیه می‌شود.

29 مرداد 1402
بروزرسانی: ۸ اسفند ۱۴۰۲
8 دقیقه
بدون دیدگاه

چنانچه قصد دارید در خصوص تغییر کاربری اراضی و شرایط و مقررات مربوط به آن و همچنین اهمیت استفاده از وکیل تغییر کاربری اراضی اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه با گروه وکلای ملکی همراه باشید.

مفهوم تغییر کاربری اراضی

منظور از تغییر کاربری زمین در حقیقت،  یعنی استفاده و بهره‌برداری از یک ملک برخلاف آنچه که به آن اختصاص داده شده است. به طور مثال؛ چنانچه در ملکی با کاربری زراعی و کشاورزی، ساخت و ساز مسکن اتفاق بیفتد به نوعی تغییر کاربری بوقوع پیوسته است.

لازم به ذکر است، عموماً تغییر کاربری اراضی جهت اراضی زراعی و کشاورزی وجهت تغییر آن به کاربری مسکونی اتفاق می‌افتد و علت عمده آن نیز به افزایش هرچه بیشتر شهرنشینی و درآمد چشمگیر حاصل از ساخت و ساز مسکن که به هیچ وجه نیز قابل قیاس با امور مربوط به کشاورزی نیست، بازمی‌گردد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت، منظور از کاربری زمین درحقیقت آن است که هر زمینی بسته به شرایط خود از نظر جغرافیایی، محیطی و…امکان بهره‌برداری و انتفاع مخصوص به خود را خواهد داشت.

حال از آنجایی که تغییر کاربری اراضی امکان ورود خطرات و آسیب‌های بسیاری به ملک و محیط زیست را دارد، قانونگذار جهت تغییر کاربری اراضی قوانین و ضوابط خاصی را در نظر گرفته که عدم رعایت آن نیز در قانون جرم انگاری شده و عواقب خود را برای شخص خاطی در بر دارد.

انواع کاربری املاک

املاک دارای کاربری‌های گوناگونی می‌باشند که عبارتند از؛

 • کاربری مسکونی
 • کاربری کشاورزی
 • کاربری تجاری
 • کاربری اداری- دولتی
 • کاربری معدن
 • کاربری صنعتی
 • کاربری پارکینگ
 • کاربری خدماتی

مرجع تعیین کننده‌ کاربری ملک

در خصوص مفهوم تغییر کاربری اراضی صحبت کردیم. اما حال بهتر است به این نکته نیز بپردازیم که کدام مرجع تعیین کننده نوع کاربری یک ملک خواهد بود؟

علی‌الاصول مرجع تعیین کننده جهت نوع کاربری ملک، شهرداری می‌باشد که البته ناگفته نماند، چنانچه تعیین نوع کاربری در محدوده وسیع‌تری مدنظر باشد، دیگر شهرداری تعیین کننده نوع کاربری نبوده و اقدام فوق برعهده شورای عالی معماری و شهرسازی محول خواهد شد.

البته توجه داشته باشید که در این صورت نیز، اجرا توسط شهرداری انجام می‌گردد.

وکیل تغییر کاربری اراضی در خصوص تعیین نوع کاربری ملک به شما کمک خواهد کرد.

خواندن این مطلب
املاک قولنامه ای چه املاکی هستند؟

شرایط قانونی تغییر کاربری اراضی

همانطور که اشاره گردید، جهت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی‌، تغییر کاربری اراضی شرایط و ضوابط خاص مربوط به خود را داشته و به این راحتی‌ها امکان‌پذیر نمی‌باشد.

اما شرایط قانونی و مجاز جهت تغییر کاربری اراضی کدام است؟

مستندا به تبصره ١ ماده ٣ قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، مالکین اراضی زراعی و باغ‌های فوق صرفا تا ۵٠٠ متر مربع آن هم به جهت سکونت شخصی خویش در ملک اجازه تغییر کاربری و ساخت مسکن را دارا هستند.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که حتی به جهت ساخت مسکن برای استفاده شخصی مالکین اراضی و باغ‌ها، دریافت مجوز از جهاد کشاورزی ضروری است.

شرایط قانونی تغییر کاربری اراضی

موارد مستثنی از تغییر کاربری اراضی

قانونگذار مواردی را از تغییر کاربری اراضی مستثنی نموده است، بدین معنا که در صورت وجود چنین موارد و شرایطی و صرفا از طریق دریافت مجوز از جهاد کشاورزی امکان تغییر کاربری اراضی وجود داشته و منعی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

اما این موارد کدامند؟

مستندا به تبصره ۴ ماده ٢ قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، مواردی چون؛

 • مرغداری‌ها
 • بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی
 • پرورش ماهی
 • گلخانه‌ها
 • صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها
 • دامداری‌ها

از تغییر کاربری اراضی مستثنی خواهند بود.

در صورت وجود موارد فوق و همچنین موافقت سازمان‌ جهاد کشاورزی استان‌ها و همچنین رعایت اصول و ضوابط زیست محیطی، امکان تغییر کاربری اراضی میسر خواهد بود یا به عبارت دیگر، چنانچه شخصی پس از دریافت مجوز جهاد کشاورزی اقدام به هریک از موارد اخیرالذکر چون؛ احداث گلخانه، دامداری یا… نماید، جرم محسوب نشده و حتی تغییر کاربری نیز به حساب نخواهد آمد.

مطابق با قانون، یکی دیگر از مواردی که از تغییر کاربری اراضی مستثنی گردیده است، اراضی داخل در محدوده قانونی طرح هادی روستاها می‌باشد.

تغییر کاربری اراضی بدون رعایت ضوابط قانونی

همانطور که گفته شد، تغییر کاربری اراضی بدون رعایت ضوابط قانونی جرم محسوب خواهد شد و قانون برای مرتکب آن مجازات سنگینی در نظر گرفته است که مرجع صالح

جهت پیگیری روند آن نیز با توجه به شرایط و محدوده ملک متفاوت خواهد بود.

مجازات تغییر کاربری اراضی به صورت غیرقانونی

مستندا به ماده ۴ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات، جهت تغییر کاربری اراضی فاقد مجوز قانونی علاوه‌بر قلع و قمع بنا، جزای نقدی از یک تا سه برابر ارزش اراضی به ارزش نرخ روز زمین با کاربری جدید در نظر گرفته است.

خواندن این مطلب
مسائل حقوقی آپارتمان نشینی و آشنایی با تمامی موارد آن

ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از وکیل متخصص تغییر کاربری اراضی در خصوص تخفیف و کاهش مجازات تغییر کاربری یا حتی تبرئه شدن در این دعاوی ضروری به نظر می‌رسد.

مجازات تغییر کاربری اراضی در صورت تکرار جرم

در صورت تکرار جرم تغییر کاربری اراضی، حداکثر مبلغ جزای نقدی و همچنین جزای حبس از یک ماه تا شش ماه در نظر گرفته شده است.

تغییر کاربری اراضی بدون رعایت اصول و ضوابط قانونی آن

لازم به توضیح است که مرجع صالح به رسیدگی در تخلف فوق با توجه به شرایط و محدوده ملک متفاوت می‌باشد؛ به طوریکه چنانچه ملک در محدوده جهاد کشاورزی باشد، مرجع پیگیری آن سازمان جهاد کشاورزی و چنانچه ملک در محدوده شهری واقع شده باشد، شهرداری با بهره‌گیری از کمیسیون ماده ۵ موظف به پیگیری امور آن خواهد بود.

اقدامات مشمول جرم تغییر کاربری اراضی

عمده‌ترین مسئله‌ای که عموما در حیطه بحث تغییر کاربری اراضی وجود دارد، مصادیق جرم فوق می‌باشد.

لازم به ذکر است که موارد ذیل جز مصادیق جرم تغییر کاربری اراضی می‌باشند؟

 • دیوارکشی
 • طرح خدمات عمومی
 • پی کنی
 • لوله گذاری
 • محوطه سازی
 • گود برداری
 • احداث پارک و فضای سبز
 • مخلوط ریزی و شن ریزی
 • ایجاد بنا و تأسیسات
 • صنایع دستی
 • احداث پارکینگ
 • عبور شبکه‌های برق
 • پیست های ورزشی
 • استخر
 • احداث راه و جاده
 • احداث پارک و فضای سبز
 • احداث راه آهن و فرودگاه
 • احداث کوره اجر و گچ بری
 • قطع و سوزاندن و خشک کردن باغات
 • افزایش یا برداشتن شن و ماسه
 • دفن زباله واحد‌های صنعتی
 • دپوی زباله و ضایعات و….

و….

 مرجع قضایی صالح جرم تغییر کاربری اراضی

مرجع قضایی صالح به رسیدگی در جرم تغییر کاربری اراضی به صورت غیرقانونی وبا توجه به کیفری بودن پرونده، دادگاه کیفری٢ می‌باشد.

مرجع قضایی صالح به رسیدگی دعوای متقاضی تغییر کاربری اراضی و شهرداری

بروز اختلافات فی مابین مالک یا متقاضی تغییر کاربری اراضی با شهرداری به وفور مشاهده می‌شود. اما در صورت وجود چنین شرایطی، مرجع قضایی صالح به رسیدگی ان کدام است؟

خواندن این مطلب
وکیل اراضی موات و اهمیت وجود آن

مرجع قضایی صالح به رسیدگی در دعاوی فوق، دیوان عدالت اداری خواهد بود که البته با توجه به حساسیت این نوع از دعاوی و پیچیدگی‌های خاص آن، استفاده از وکیل دادگستری به شدت توصیه می‌شود.

مرجع صالح به رسیدگی درخواست تغییر کاربری اراضی

چنانچه متقاضی درخواست تغییر کاربری اراضی داشته باشد، کدام مرجع صالح به رسیدگی و پیگیری آن می‌باشد؟

شایان ذکر است که مرجع صلاحیت‌دار جهت رسیدگی به درخواست فوق توسط متقاضی، کمیسیون ماده ۵ شهرداری است که البته ذکر این نکته نیز ضروری است که با توجه به پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که در این راستا وجود دارد، استفاده از وکیل متخصص تغییر کاربری اراضی جهت رسیدن به نتیجه هرچه سریع‌تر به شدت توصیه می‌گردد. در مطلبی جداگانه به مورد تشخیص اراضی ملی از اراضی عادی پرداخته ایم شاید برای شما مفید باشد

وکیل تغییر کاربری اراضی

وکیل تغییر کاربری اراضی

پیش از این در خصوص مبحث تغییر کاربری اراضی و ضوابط و شرایط آن مفصلا صحبت کردیم؛ اما علی رغم آنکه در این خصوص توضیحات تقریباً کاملی بیان شد، طرح سوالات و ابهامات گوناگون در این خصوص کاملا طبیعی بوده که البته تنها شخصی که می‌تواند در این حوزه راهنما و یاری دهنده شما باشد، قاعدتاً وکیل متخصص در این زمینه است.

وکیل متخصص تغییر کاربری اراضی با آگاهی و دانش کامل در خصوص قوانین و ضوابط تغییر کاربری در حیطه تعیین نوع کاربری اراضی، درخواست تغییر کاربری و پیگیری امور آن راهنمای خوبی برای متقاضیان تغییر کاربری خواهد بود.

کلام پایانی…

گروه وکلای ملکی با بهره‌گیری از بهترین و باتجربه‌ترین وکلای پایه یک دادگستری متخصص در خصوص پرونده‌های گوناگون تغییر کاربری اراضی آن هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن و استفاده از بهترین روش موجود در خدمت شما بهترین‌ها می‌باشند. با ما توسط شماره تلفن وکیل ملکی می توانید در ارتباط باشید.

 • آیا تغییر کاربری اراضی جرم است؟

تغییر کاربری اراضی در صورت ممنوعیت و عدم رعایت شرایط و ضوابط قانونی آن جرم محسوب می‌شود.

 • مجازات تغییر کاربری اراضی چیست؟

قانونگذار در صورت وقوع جرم تغییر کاربری اراضی، قلع و قمع بنا و جزای نقدی تا سه برابر ارزش ملک به نرخ روز طبق کاربری جدید را در نظر گرفته است.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

تفاوت حق سرقفلی با حق کسب و پیشه در چیست

حق سرقفلی و تفاوت آن با حق کسب و پیشه ماده 6 و7قانون موجر و مستاجر 76 این حق را مورد بررسی قرار داده. و بیان می دارد که سرقفلی در دو حالت ذیل برای مستاجر ملک تجاری به وجود…

بازدید: 36 نفر
۱۵ خرداد ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

اجاره به شرط تملیک و بررسی شرایط و مراحل آن

قرارداد اجاره به شرط تملیک چیست؟ به موجب انعقاد این قرارداد حقوقی، شرط می گردد که مستأجر با پرداخت کردن اقساطی بتواند حق تملیک بر عین مال داشته باشد و جدا از برخورداری از منفعت مال، از عین مالی که…

بازدید: 538 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

انفساخ قرارداد چیست؟

انفساخ قرارداد به چه معناست؟ انفساخ قرارداد یکی از راه های بر هم خوردن یک قرارداد است. منظور از انفساخ این است که در صورت تحقق برخی شرایط که در قانون برای قراردادها ذکر شده است، قرارداد منعقده به صورت…

بازدید: 545 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل اراضی موات و اهمیت وجود آن

اراضی موات زمین موات زمینی است که معطل مانده و سابقه عمران و احیا ندارد. این زمین تعلق به کسی ندارد مگر آنکه به واسطه عملیات احیا، آباد شود. عملیاتی مثل تحجیر، زراعت، درخت کاری و بنا ساختن و ..…

بازدید: 180 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *