وکیل اثبات وقوع بیع
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل اثبات وقوع بیع و ضرورت استفاده از وکیل

اثبات وقوع بیع یکی از مهمترین و پیچیده ترین دعاوی در زمینه امور ملکی است که نیاز به استفاده از وکیل متخصص در این امر یعنی وکیل اثبات وقوع بیع دارد. اثبات وقوع بیع به استناد ادله و مدارک گوناگونی انجام می شود که تعیین هر یک از آن ها در تخصص وکیل اثبات وقوع بیع است. در این مقاله با نحوه اثبات وقوع بیع و وظایف و عملکرد یک وکیل اثبات وقوع بیع با تخصص و تجربه کافی آشنا می شوید. برای بهره مندی از بهترین وکلای ملکی در تهران کافی است با گروه وکلای ملکی تماس بگیرید و از راهنمایی های متخصصان ما استفاده نمایید.

1 مرداد 1402
بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
6 دقیقه
بدون دیدگاه

اثبات وقوع بیع به چه معناست؟

بیع یکی از رایج ترین عقود معین در قانون مدنی است که برای آن مقررات و آثار حقوقی ویژه ای تعیین شده است. عقد بیع در قانون مدنی تملیک عین به عوض معلوم تعریف شده است. در بسیاری از موارد برای آنکه حقوق و آثار حقوقی خاص بیع برای فرد در نظر گرفته شود باید وقوع بیع میان او و طرف دیگر به اثبات برسد. این امر یعنی اثبات وقوع بیع زمانی ضرورت پیدا می کند که طرف مقابل تحقق بیع را به خصوص در زمانی که عقد به صورت شفاهی و یا در قالب سند عادی منعقد شده از اساس انکار می کند و در نتیجه حاضر به ایفای تعهدات خود به عنوان یکی از طرفین قرارداد نیست. در نتیجه، خواهان که می تواند طرف فرشنده یا خریدار یک قرارداد باشد با طرح دعوای اثبات وقوع بیع و ارائه اسناد و مدارک خود به انضمام دادخواست دعوا اقدام به اثبات تحقق بیع در محضر دادگاه می کند تا با اثبات آن، طرف مقابل را ملزم به ایفای تعهدات خود نماید.

ادله اثبات وقوع بیع چیست؟

ادله اثبات وقوع بیع چیست؟

برای آنکه وقوع بیع توسط یک وکیل اثبات وقوع بیع به اثبات برسد، باید ادله ای مبنی بر وقوع بیع ارائه شود که به آن ادله اثبات می گویند. ادله اثبات بیع همان ادله اثبات عمومی هستند که در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی ذکر شده و مقررات و آثار آن ها بیان شده است. در ادامه، هر یک از این ادله که می توانند به کمک وکیل اثبات وقوع بیع در اثبات بیع موثر باشند ذکر شده و توضیح داده می شوند.

سند: یکی از مهمترین ادله ای که به اثبات بیع در دادگاه کمک می کند، سندی است که حاوی وقوع بیع است. منظور از سند، سند عادی است زیرا اگر انعقاد بیع منتهی به صدور سند رسمی شده باشد هیچ یک از طرفین نمی توانند وقوع بیع را انکار کنند و اساسا طرح دعوای اثبات وقوع بیع موضوعیت پیدا نمی کند تا سند رسمی بتواند آن را اثبات کند.

خواندن این مطلب
بهترین وکیل ملکی در سال【 ۱۴۰۳ 】✔️ همراه با مشاوره رایگان

شهادت شاهد: یکی دیگر از ادله اثبات برای وقوع بیع استناد به شهادت کسانی است که شاهد وقوع بیع بوده اند. برای مثال اگر بیع یک ملک در حضور افرادی در دفتر معاملات املاک صورت گرفته باشد، آن افراد می توانند با شهادت خود در اثبات تحقق بیع کمک کنند.

امارات یا قرائن: امارات یا قرائن به مجموعه شواهدی گفته می شود که قاضی می تواند به استناد آن ها حکم به وقوع بیع بدهد. برای مثال اگر تصویر یا صوتی از مکالمه میان طرفین قرارداد وجود داشته باشد که در آن طرف منکر اقرار به تحقق عقد بیع کرده است، این تصویر یا صوت می تواند به عنوان یکی از امارات و قرائن توسط وکیل اثبات وقوع بیع مورد استفاده قرار بگیرد و بنا به نظر قاضی پرونده بیع را اثبات کند.

سوگند: اگر هیچ یک از موارد بالا وجود نداشته باشد، سوگند می تواند باعث اثبات دعوا در دادگاه شود. به این صورت که خواهان نسبت به ادعای خود یعنی تحقق بیع طبق شرایط مقرر در قانون سوگند یاد می کند و دعوا اثبات می شود.

آثار اثبات وقوع بیع چیست؟

منظور از آثار حقوقی این دعوا، نتایج و تبعات حقوقی ای است که به واسطه حکم دادگاه مبنی بر وقوع بیع بر طرفین دعوا یعنی خواهان و خوانده بار می شود. در صورتی که در نتیجه طرح این دعوا دادگاه حکم به تحقق بیع بدهد، طرف مقابل ملزم به اجرای تعهداتی می شود که بر اساس عقد بیع بر فروشنده یا خریدار قرار داده شده است. برای مثال اگر فروشنده یک ملک باشد باید ملک را تحویل خریدار داده و با حضور در دفتر اسناد رسمی سند ملک را به نام خریدار بزند. برای به دست آوردن این آثار حقوقی در نتیجه فرایند دادرسی توصیه می شود حتما از یک وکیل اثبات وقوع بیع استفاده کنید تا با پیگیری پرونده بر اساس قوانین و تشریفات مقرر دعوای شما را به اثبات برساند.

خواندن این مطلب
فسخ قرارداد و آشنایی کامل با قوانین و مراحل آن

مرجع قضایی صالح برای دعوای اثبات وقوع بیع

مرجع قضایی صالح برای طرح این دعوا توسط وکیل اثبات وقوع بیع، در صورتی که مال موضوع بیع یا همان مبیع مال غیر منقول یا ملک باشد، دادگاه و دادسرایی است که در محل وقوع ملک قرار دارد. زیرا بر اساس ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی مربوط به املاک در محل وقوع آن ملک اقامه می شوند. در صورتی که مال مورد نظر از نوع منقول باشد دعوای اثبات بیع در دادگاه محل اقامت خوانده یعنی طرف مقابل قرارداد اقامه خواهد شد.

ضرورت استفاده از وکیل اثبات وقوع بیع

همانطور که در بالا توضیح داده شد، اثبات وقوع بیع یکی از دعاوی دشوار حقوقی است که در صورت اثبات در دادگاه آثار و تبعات بسیاری را نسبت به طرفین دعوا ایجاد می کند. در صورت اثبات این دعوا خواهان حقوق مالی بسیاری را به دست می آورد که می تواند با توجه به رقم قرارداد نقش بسیار مهمی در سرمایه مالی او داشته باشد. در نتیجه، استفاده از یک وکیل اثبات وقوع بیع که با قوانین و مقررات مربوط به عقد بیع و به خصوص حقوق املاک آشنایی ویزه ای داشته باشد و همچنین دارای تجربه و سابقه طولانی مدت در این زمینه باشد، با توجه به اهمیت این دعوا و همچنین تخصصی بودن آن امری ضروری است. گروه وکلای ملکی با توجه به سابقه درخشان و موفق خود در طرح انواع دعاوی ملکی در مراجع قضایی و از جمله دعوای اثبات وقوع بیع، بهترین گزینه برای طرح این دعوا در رابطه با املاک شما هستند. گروه وکلای ملکی علاوه بر وکالت در دعاوی قضایی، طیف وسیع و متنوعی از خدمات حقوقی مورد نیاز در امور ملکی را در قالب و بسترهای گوناگون از جمله مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین به مراجعان ارائه می دهند و با تضمین اعمال بیشترین تخصص و دقت در امور حقوقی پاسخگوی انواع نیازهای حقوقی شما خواهند بود. برای استفاده از خدمات ما کافی است با شماره تماس های ذکر شده تماس بگیرید.

خواندن این مطلب
وکیل فک رهن و آشنایی با آن توسط وکیل

ضرورت استفاده از وکیل اثبات وقوع بیع

سوالات متداول

اثبات وقوع بیع چیست؟

اثبات وقوع بیع به معنای اثبات انعقاد عقد بیع در مراجع قضایی است که می تواند توسط هر یک از طرفین عقد بیع از جمله خریدار یا فروشنده به عنوان خواهان مطرح شود.

اثبات وقوع بیع جه زمانی طرح می شود؟

اثبات بیع زمانی موضوعیت پیدا می کند که وقوع عقد بیع توسط طرف مقابل که می تواند خریدار یا فروشنده باشد مورد انکار قرار می گیرد. انکار عقد معمولا در مواردی رخ می دهد که عقد به صورت شفاهی یا بر اساس یک سند عادی منعقد شده است. بنابراین با وجود سند رسمی انکار در عقد بیع امکان پذیر نیست.

وکیل اثبات وقوع بیع چه وظایفی دارد؟

وکیل اثبات وقوع بیع در ابتدا میزان موفقیت در طرح دعوا را بررسی می کند و در صورت احتمال موفقیت در دادگاه، دادخواست لازم را طرح و به دادگاه صالح ارسال می کند. پس از پذیرش دادخواست نیز در جلسات رسیدگی حضور پیدا کرده و از حقوق و مواضع موکل خود دفاع می کند.

هزینه وکیل اثبات وقوع بیع چقدر است؟

هزینه وکیل اثبات وقوع بیع بر اساس توافق میان وکیل و موکل تعیین می شود اما به طور کلی عوامل موثر در تعیین این هزینه شامل رقم قرارداد بیع، میزان تخصص و تحصیلات وکیل و میزان دشوار بودن پرونده برای دفاع و پیگیری می شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

بهترین وکیل ملکی در سال【 ۱۴۰۳ 】✔️ همراه با مشاوره رایگان

اگر مایل به گوش دادن به این متن به صورت صوتی هستید، لطفا دکمه پخش در باکس زیر را فشار دهید. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری اگر بخواهیم شرح وظایفی از این وکیل را نام ببریم در ابتدا لازم…

بازدید: 1494 نفر
۱۹ خرداد ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل افراز و تفکیک ملک مشاع

ملک مشاع چیست؟ منظور از ملک، مال غیر منقول یا غیر قابل جا به جایی مانند زمین و خانه است و منظور از مشاع این است که این ملک در مالکیت مشترک میان دو یا چند نفر است و یک…

بازدید: 578 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

 حق سرقفلی یا کسب و پیشه واژه ای است که در عرف تعلق به مستاجر ملک تجاری داشته و به موجب داشتن سکونت دیرینه وی، در ملک تجاری مالک، برایش به وجود آمده است به بیان ساده تر زمانی که…

بازدید: 570 نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل فک رهن و آشنایی با آن توسط وکیل

عقد رهن چه زمانی منعقد می شود؟ عقد رهن به معنای سپردن مالی به دیگری برای تضمین ادای دین است و طبیعتا به تبع ایجاد یک دین رخ می دهد. بنابراین عقد رهن یک نوع عقد تبعی است. برای مثال…

بازدید: 566 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *