وکیل اثبات مالکیت
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

اثبات مالکیت بخش مهمی از بسیاری از دعاوی ملکی را تشکیل می دهد که نیاز به وکیل متخصص در این زمینه یعنی وکیل اثبات مالکیت دارد. وکیل اثبات مالکیت با اثبات مالک بودن موکل خود بر ملک موضوع دعوا نقش مهمی در سرنوشت دعاوی ملکی ایفا می کند. در این مقاله با لزوم اثبات مالکیت در برخی دعاوی ملکی و نقش و وظایف یک وکیل اثبات مالکیت آشنا خواهید شد. همچنین در صورتی که نیاز به وکیل اثبات مالکیت داشته باشید، گروه وکلای ملکی می توانند بهترین وکلای ملکی در تهران را در اختیار شما قرار دهند و پاسخگوی انواع سوالات شما باشند.

1 مرداد 1402
بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
7 دقیقه
بدون دیدگاه

اثبات مالکیت چیست؟

اثبات مالکیت به معنای اثبات مالک بودن شخصی معین بر ملک یا املاکی مشخص در محاکم قضایی است. این دعوا بسته به آنکه درباره چه املاکی از جهت سابقه ثبتی مطرح شود، نتایج مختلفی خواهد داشت. تشخیص این مساله که در ادامه توضیح داده می شود، در تخصص یک وکیل اثبات مالکیت است.

نحوه اثبات مالکیت در املاک

برای اثبات مالک بودن یک شخص بر املاک یعنی اموال غیر منقول مانند زمین یا ساختمان، با توجه به وضعیت ثبتی ملک یا املاک مورد نظر راه های گوناگونی وجود دارد. املاک، از جهت وضعیت ثبتی یا املاک ثبت شده هستند و یا املاکی که مورد ثبت در دفتر ثبت املاک واقع نشده اند. در این قسمت نحوه اثبات این دعوا توسط وکیل اثبات مالکیت در هر یک از این املاک مورد بررسی قرار می گیرد.

املاک ثبت شده: در صورتی که ملکی در دفتر ثبت املاک ثبت شده باشد، تنها راهی که برای اثبات مالک بودن شخص نسبت به آن وجود دارد، استناد به دفتر ثبت املاک و یا سند رسمی ای است که حاوی مشخصات شخص مالک است. ماده ۲۲ قانون ثبت در رابطه با این املاک تعیین تکلیف کرده است: همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده یا اینکه ملک مزبور از مالک رسمی ارثاً به او رسیده باشد مالک خواهد شناخت. بنابراین صرف ثبت نام یک شخص در دفتر املاک به عنوان مالک یک ملک دلیل قاطعی است بر مالکیت او نسبت به آن و هیچ دلیل دیگری برای اثبات دعوای مالکیت توسط وکیل اثبات مالکیت پذیرفته نمی شود.

املاک ثبت نشده: در املاک ثبت نشده یعنی املاکی که فرایند ذکر شده در قانون ثبت را برای ثبت املاک طی نکرده اند، امکان استناد به ادله مختلفی در جهت اثبات دعوای مالکیت وجود دارد که البته امر بسیار پیچیده ای است که به طور حتم نیاز به وکیل اثبات مالکیت دارد. در این املاک به دلیل آن که سند رسمی برای تعیین مالک قانونی ملک وجود ندارد، مالکیت فرد مدعی را می توان به استناد ادله دیگری که در ادامه ذکر می شود اثبات نمود.

خواندن این مطلب
وکیل فسخ قرارداد ملکی و آشنایی با آن در گروه وکلای ملکی

ادله اثبات مالکیت در املاک

به طور کلی برای اثبات مالک بودن فرد بر یک ملک مشخص ادله مختلفی وجود دارند که به آن ها ادله اثبات مالکیت گفته می شود. ادله اثبات دعوای مالکیت شامل موارد زیر می شوند:

سند: سند یکی از مهمترین و رایج ترین ادله اثبات دعوای مالکیت توسط وکیل اثبات مالکیت است که در املاک ثبت شده در صورتی که از نوع سند رسمی باشد، تنها دلیل معتبر محسوب می شود. سند دارای دو نوع رسمی و عادی است. سند رسمی توسط مراجع و ماموران رسمی تنظیم می شود در حالی که سند عادی هر گونه سندی است که توسط این مراجع و افراد نوشته نشده. سند رسمی از اعتبار بیشتری نسبت به سند عادی برخوردار است، تا جایی که فقط ادعای جعل نسبت به آن پذیرفته می شود و در صورت تعارض با سند عادی هم دارای اولویت است.

شاهد: شهادت شاهد یکی از ادله اثبات عمومی هم در امور حقوقی و هم در امور کیفری است. شاهد به کسی گفته می شود که وقوع امری را به صورت بی واسطه درک کرده است و در محضر دادگاه به آن شهادت می دهد. برای مثال در زمینه اثبات دعوای مالکیت در املاک، کسی که وقوع معامله میان مالک فعلی و مالک سابق ملک را دیده است، شاهد محسوب شده و می تواند به مالکیت مالک فعلی که طرح دعوا کرده است شهادت دهد تا از این طریق مالکیت او بر ملک اثبات شود.

تصرف: بر اساس ماده ۳۵ قانون مدنی صرف اینکه کسی بر یک مال تصرف دارد اماره ای است که از مالکیت او بر آن مال حکایت می کند. به این اماره، اماره تصرف می گویند که البته در معنای دقیق کلمه دلیل اثباتی محسوب نمی شود و صرفا در زمانی که هیچ ادله دیگری وجود ندارد می تواند دعوا را حل و فصل کند. بنابراین این اماره به میزان ادله دیگری مانند سند رسمی قطعیت ندارد و می توان خلاف آن را در دادگاه اثبات نمود.

خواندن این مطلب
وکیل اثبات وقوع بیع و ضرورت استفاده از وکیل

ادله اثبات مالکیت در املاک

دادگاه صالح برای طرح دعوای اثبات مالکیت

یکی از سوالات مهم در رابطه با دعوای مالکیت این است که کدام دادگاه برای رسیدگی به این دعوا صلاحیت دارد؟ در پاسخ باید گفت دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعوا با توجه به غیر منقول بودن املاک، دادگاه محل وقوع ملک است. بر اساس قاعده کلی در آیین دادرسی مدنی، دعاوی مربوط به اموال غیر منقول در دادگاه محل وقوع مال اقامه می شوند. بنابراین دعوای اثبات مالکیت توسط وکیل اثبات مالکیت در دادگاه محل وقوع ملک پذیرفته خواهد شد.

نقش وکیل اثبات مالکیت در طرح و اثبات دعوای اثبات مالکیت

همانطور که که در بالا اشاره شد، دعوای مالکیت یکی از دعاوی مهم در حقوق املاک است که نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی را نسبت به وضعیت حقوقی املاک ایفا می کند. اثبات دعوای مالکیت بر املاک علاوه بر این که می تواند به عنوان یک دعوای اصلی و مجزا طرح شود، ممکن است در ضمن دعاوی دیگر هم مطرح شده یا در در نتیجه دعاوی دیگری مانند تصرف عدوانی، خلع ید و … در محاکم دادگستری مورد طرح و رسیدگی قرار بگیرد. به همین دلیل استفاده از وکیل اثبات مالکیت که یک وکیل متخصص ملکی محسوب می شود، در بسیاری از دعاوی ملکی ضرورت و کاربرد دارد.

وکیل اثبات مالکیت در گروه وکلای ملکی

وکیل اثبات مالکیت در گروه وکلای ملکی

گروه وکلای ملکی با سابقه طولانی مدت و درخشان در طرح انواع دعاوی ملکی می توانند بهترین وکیل اثبات مالکیت در تهران را به شما معرفی نمایند و علاوه بر این، انواع مشاوره های حقوقی را در تمام اشکال خود یعنی مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین به شما ارائه دهند. متخصصان ما در گروه وکلای ملکی به تناسب توان مالی و نیاز حقوقی شما، بهترین خدمات را در اختیار شما گذاشته و شما را به بهترین وکیل اثبات مالکیت املاک برای طرح و پیگیری این دعوا متصل می کنند. برای برخورداری از طیف وسیع خدمات گروه وکلای ملکی کافی است با ما تماس بگیرید.

خواندن این مطلب
وکیل افراز و تفکیک ملک مشاع

سوالات متداول

اثبات دعوای مالکیت چگونه انجام می شود؟

اثبات مالکیت به وسیله ادله اثبات عمومی و قواعد و مقررات مختص به حقوق املاک مانند مقررات مندرج در قانون ثبت انجام می شود.

مالکیت در املاک دارای سابقه ثبتی چگونه اثبات می شود؟

در املاکی که در دفتر ثبت املاک اداره ثبت به ثبت رسیده اند و دارای سند رسمی هستند، تنها سند رسمی به عنوان دلیل مالکیت پذیرفته می شود و هر شخصی که نام او به عنوان مالک در دفتر املاک ثبت شده به عنوان مالک شناخته خواهد شد.

در املاک بدون سابقه ثبتی اثبات مالک بودن شخص بر ملک چگونه است؟

در املاکی که در دفتر ثبت املاک ثبت نشده اند و در نتیجه دارای سابقه ثبتی نیستند، ادله مختلفی مانند سند عادی، شهادت شهود، اماره تصرف و … به عنوان ادله اثبات مالکیت توسط وکیل اثبات مالکیت به کار گرفته می شود.

هزینه وکیل اثبات مالکیت چقدر است؟

هزینه وکیل اثبات مالکیت با توجه به عوامل مختلفی مانند ارزش مالی ملک مورد نظر، میزان پیچیدگی پرونده و سخت بودن اثبات مالکیت در آن، سابقه ثبتی داشتن یا نداشتن ملک و همچنین میزان تحصیلات و سوابق و نوع خدمات حقوقی ارائه شده توسط وکیل اثبات مالکیت تعیین می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

بهترین وکیل ملکی در سال【 ۱۴۰۳ 】✔️ همراه با مشاوره رایگان

اگر مایل به گوش دادن به این متن به صورت صوتی هستید، لطفا دکمه پخش در باکس زیر را فشار دهید. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری اگر بخواهیم شرح وظایفی از این وکیل را نام ببریم در ابتدا لازم…

بازدید: 1494 نفر
۱۹ خرداد ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

 حق سرقفلی یا کسب و پیشه واژه ای است که در عرف تعلق به مستاجر ملک تجاری داشته و به موجب داشتن سکونت دیرینه وی، در ملک تجاری مالک، برایش به وجود آمده است به بیان ساده تر زمانی که…

بازدید: 570 نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

فسخ قرارداد و آشنایی کامل با قوانین و مراحل آن

در فسخ قرارداد شما به عنوان بایع یا مشتری ملزم به آن نیستید هر دو به انحلال رضایت داشته باشید و اراده هر یک از شما برای انحلال قرارداد کفایت کرده و می توانید با استناد به هر یک از…

بازدید: 591 نفر
۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

وکیل فسخ قرارداد ملکی و آشنایی با آن در گروه وکلای ملکی

فسخ قرارداد به چه معناست؟ فسخ به معنای بر هم زدن یک قرارداد از سوی یکی از طرفین آن قرارداد است. در فسخ، هر گونه اثر حقوقی یا هر گونه حقوق و تعهدات طرفین که در صورت ادامه پیدا کردن…

بازدید: 528 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *