فروش ملک مشاع
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

فروش ملک مشاع و آشنایی با ابطال فروش و تقاضای فروش

زمانی که چند نفر در ملکی با یکدیگر شریک هستند و سهم هر یک، به علت آنکه تفکیک حصه ( افراز صورت نگرفته مشخص نیست، در اینجا از دید قانون گذار تمامی این شرکا در این ملک که مشاعی است صاحب سهم بوده و در جزء به جزء آن شریک هستند و برای انجام هر عمل حقوقی اعم از فروش ملک مشاع بایستی از یکدیگر اذن داشته باشند که این اولین محدودیت برای ملکی است که به صورت مشاعی می باشد اما چاره کار چیست و در صورتی که هر یک از شرکا قصد فروش سهم خود را داشته باشند بایستی چه اقدامی انجام دهند موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

30 مرداد 1402
بروزرسانی: ۱۷ بهمن ۱۴۰۲
6 دقیقه
بدون دیدگاه

برای فروش ملک مشاعی چکار کنیم؟

قبل از پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم تا جایی که می توانید از خرید ملک مشاعی پرهیز کنید تا با محدودیت هایی قانونی مواجه نشوید اما اگر به هر دلیلی ملک شما مشاعی بود و با شریکی در آن سهیم بودید چاره کار چیست در اینجا در ابتدا شما بایستی من باب اینکه بتوانید محدوده مالکیت خود را در ملک تعیین و میزان سهمی که در یک ملک مشاع دارید را مشخص کنید درخواست افراز ملک خود را از اداره ثبت محل وقوع ملک خود تقاضا کنید که در اینجا ممکن است دو حالت پیش آید:

۱.اگر ملک مشاعی شما قابلیت افراز ( یعنی تفکیک کردن یک ملک مشاعی و مشخص نمودن سهم هر شریک از آن) داشته باشد در اینجا اداره ثبت دستور تقسیم ملک مشاعی را داده و ملک را از حالت مشاعی خارج ساخته و حصه هر یک از شرکا را تعیین نموده است اگر این امر انفاق بیافتد و ملک قابلیت افراز را داشته باشد که مشکل قابل حل است.

  1. اما در فرضی که

از دید اداره ثبت، ملک مربوطه قابل افراز نباشد و نتوان حصه هر یک از شرکا را حتی با تقسیم اجباری تعیین نمود در اینجا دیگر چاره ای به جز فروش ملک وجود ندارد و در اینجا شریکی که خواستار تفکیک حصه خود از ملک مشاعی بوده بایستی تقاضای خود را به دادگاه حقوقی برای ترتیب اثر دادن به فروش ملک مشاع بدهد که این موضوع هم به این سادگی نبوده و ممکن است با مخالفت بعضی از شرکا، که راضی به فروش نیستند مواجه شود.

تقاضای فروش ملک مشاع

در فرضی که شما به عنوان متقاضی، تقاضای فروش ملک مشاع را دارید در بدوا امر لازم است که اثبات کنید که ملک مشاعی شما به تشخیص اداره ثبت محل وقوع ملک، غیر قابل تقسیم تشخیص داده شده و چاره ای به جز فروش ملک ندارید و می خواهید به این طریق حصه خود را از ملک مشاعی که با شرکای دیگر در آن شریک هستید مشخص کنید

خواندن این مطلب
جعل اسناد ملکی و مجازات شخص جاعل و مدارک شکایت از آن

در اینجا دادگاه حقوقی در صورت وارد تشخیص دادن ادعای شما به درخواست شما ترتیب اثر داده و حکم به فروش ملک مشاع را خواهد داد اجرای این حکم به فوریت و بدون تعیین وقت اداری خواهد بود و نیازی به صدور اجرائیه نخواهد داشت.

نحوه اجرای دستور فروش ملک مشاع

پس از طی کردن مراحل و تشریفاتی که بیان داشتیم دادورز اجرای احکام، برای تعیین ارزش و قیمت گذاری ملک، کارشناسی را تعیین می کند تا با تعیین قیمت، ملک مشاعی را به فروش بگذارد و از طریق برگزاری جلسه مزایده آن را به بالاترین قیمت ممکن، بین شرکا به نسبت سهم شان از ملک مشاعی، تقسیم کند.

 

نحوه اجرای دستور فروش ملک مشاع

آیا شرکای دیگر می توانند مانع از آن شوند که ملک مشاعی به فروش برسد؟

دادگاه در صورتی که اثبات شود ملک قابلیت افراز را ندارد و اداره ثبت به صحت این امر، نظر قطعی داده باشد مکلف به آن بوده که دستور فروش ملک مشاع را صادر کند اما در فرضی که شرکایی به این امر معترض باشند و نخواهند ملک مشاعی به فروش برسد چاره کار چیست آیا می توانند به این دستور دادگاه اعتراض کنند؟

در این باب نظریه مشورتی وجود دارد که بیان می دارد، از آنجایی که فروش ملک مشاعی دستوری از سوی دادگاه بوده نه حکم یا قرار، لذا امکان تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی نسبت به آن وارد نبوده مگر آنکه شرکای دیگر بتوانند اثبات کنند که ملک مذکور قابلیت افراز و تقسیم را داشته و ادعای شخص متقاضی صحت ندارد و به علت جعل کردن گواهینامه صادره از واحد ثبتی بایستی رد گردد در غیر این صورت به موجب ماده ۴ قانون افراز و فروش ملک مشاع، ملک غیر قابل افراز بوده و با تقاضای هر یک از شرکا قابل فروش است.

خواندن این مطلب
اخذ پایان کار ساختمانی و آشنایی با مدارک و مراحل آن

داشتن حق شفعه

زمانی که شریکی، درخواست فروش ملک مشاع را با ارائه مستنداتی از جمله سند مالکیت و گواهینامه دریافتی از اداره ثبت ملک که دلالت بر غیر قابل افراز بودن ملک داشته، به دادگاه تحویل می دهد، و تقاضامند صدور دستور فروش ملک می شود دادگاه به درخواست او ترتیب اثر داده و دستور فروش را می دهد در اینجا جلسه مزایده ای تشکیل می شود که خود شخص متقاضی و سایر شرکا نیز حق حضور در مزایده را داشته و می توانند اقدام به خرید ملک مشاعی با بالاترین قیمت کنند به جز این حالت، قانون گذار در راستای حمایت از حقوق سایر شرکا آنها را صاحب حق شفعه ای می داند که هر یک نسبت به ملک مشاعی داشته اند و در جایی که ملک مشاعی به خریداری غیر از شرکا فروخته شود هر یک از آنها  می توانند با پرداخت ثمن به شخص خریدار مال مشاع را از آن خود کنند.

ابطال فروش مال مشاع

گفتیم که دستور فروش مال مشاع چون حکم نیست قابل اعتراض نیست مگر حسب شرایط استثنا:

۱.در صورتی که مال مشاعی قابلیت افراز و تقسیم را داشته اما شخص متقاضی مدعی آن بوده که ملک غیر قابل افراز است و با جعل کردن گواهینامه از اداره ثبت محل وقوع ملک، مثبت ادعای خویش باشد و خلافش اثبات گردد.

۲.زمانی که فرد ثالثی، به فروش ملک مشاعی اعتراض داشته باشد.

ابطال فروش مال مشاع

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی مفهوم فروش ملک مشاع که قرار است زمانی که امکان افراز و تفکیک حصه هر یک از شرکا نباشد از سوی یکی از مالکین ملک مشاعی مطرح گردد پرداختیم و بیان داشتیم هر شریکی این حق قانونی را داشته تا  به عنوان مالک  از دادگاه صلاحیت دار، که دادگاه محل وقوع ملک است دستور فروش ملک مشاع را تقاضا کند اینکه در چه شرایطی یک ملک قابل افراز است و بایستی به جای فروش، تقاضای تفکیک و افراز آن را خواست موضوعی است که ما در مقاله جداگانه وکیل افراز ملک مشاع و تفکیک به بررسی آن پرداخته ایم و شما می توانید جهت کسب اطلاعات در این باره به این مقاله نیز سری بزنید.

خواندن این مطلب
وکیل تجدید نظر خواهی چه کسی است؟

پیشنهادات

ما در وکلای ملکی، در تلاشیم بهترین خدمات حقوقی را در حوزه پرونده های پیچیده ملکی به افرادی که درگیر مشکلات ملک و املاک بوده اند، ارائه بدهیم شما می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با وکلا و مشاورین متخصص و زبده ما در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

اگر ملک مشاعی در رهن یا توقیف باشد آیا می توان درخواست فروش آن را از دادگاه خواست؟

در پاسخ باید بیان داریم در صورتی که ملک مشاعی در رهن یا توقیف باشد هرگز دادگاه دستور فروش آن را نداده و خواسته شخص متقاضی را رد و قرار عدم استماع دعوی صادر میکند.

دادگاه صالح برای رسیدگی به تقاضای دستور فروش ملک مشاع، کجاست؟

دادگاه محل وقوع ملک مشاع، مرجع صلاحیت دار برای رسیدگی بوده و شخص متقاضی بایستی به طرفیت تمامی شرکا دعوی خود را مطرح کند.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل الزام به تحویل مورد اجاره و بررسی نکات حائز اهمیت آن

در این مقاله از گروه وکلای ملکی به یکی از مسائل مورد اختلاف میان موجر و مستاجر در قرارداد اجاره یعنی تحویل مورد اجاره می پردازیم که برای طرح دعوای دقیق و اصولی درمورد آن نیاز به وکیل الزام به…

بازدید: 399 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

فروش مال غیر و آشنایی با مجازات و نحوه شکایت آن با وکیل ملکی

در این مقاله به یکی از پر چالش ترین جرائم ملکی یعنی فروش مال غیر می پردازیم و تلاش می کنیم علاوه بر تعریف دقیق این جرم و نحوه شکایت و پیگیری آن، راه های حقوقی پیش گیری از وقوع…

بازدید: 424 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل تغییر کاربری اراضی و مزایای آن

چنانچه قصد دارید در خصوص تغییر کاربری اراضی و شرایط و مقررات مربوط به آن و همچنین اهمیت استفاده از وکیل تغییر کاربری اراضی اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه با گروه وکلای ملکی همراه باشید. مفهوم تغییر کاربری اراضی…

بازدید: 521 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

خرید ملک بدون سند چه عواقبی دارد؟

املاک قولنامه ای چگونه تنظیم می شود؟ 1.برخلاف اسناد رسمی که در دفاتر اسناد و املاک تنظیم می شود، و ثبت آن دلالت بر مالکیت مالک دارد. این اسناد در بنگاه معاملاتی و به صورت دستی و غیر رسمی تنظیم…

بازدید: 116 نفر
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *