خرید مغازه سرقفلی دار
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

خرید مغازه سرقفلی دار چه مزایا و معایبی دارد

اگر با تجارت و امور مربوط به املاک تجاری آشنایی داشته باشید، حتما واژه سرقفلی را شنیده اید. سرقفلی یکی از مسائل مربوط به املاک تجاری است که چالش های حقوقی زیادی را برای افراد درگیر در این املاک از مستاجر گرفته تا خریدار و فروشنده ایجاد می کند. یکی از این چالش ها خرید مغازه سرقفلی دار است که سوالات حقوقی بسیاری برای افراد به وجود آورده است. در این مقاله، گروه وکلای ملکی کوشیده اند به مهمترین سوالات مربوط به این موضوع یعنی خرید مغازه سرقفلی دار پاسخ دهند. در صورتی که می خواهید یک ملک تجاری که دارای حق سرقفلی است خریداری کنید یا صاحل آن ملک هستید و می خواهید آن را به شخص دیگری بفروشید، مطالعه این مقاله را برای آشنایی کامل با این فرایند و نکات حقوقی آن به شما توصیه می کنیم.

18 شهریور 1402
6 دقیقه
بدون دیدگاه

حق سرقفلی چه حقی است؟

در ابتدا بهتر است با معنای حقوقی دقیق حق سرقفلی آشنا شویم. حق سرقفلی یک حق مالی است که مستاجر یک ملک تجاری نسبت به آن ملک پیدا می کند. بنابراین این حق صرفا در ارتباط با املاک تجاری ایجاد می شود و املاک مسکونی دارای حق سرقفلی نیستند. ایجاد این حق به این صورت است که مستاجر ملک تجاری در زمان انعقاد قرارداد اجاره مبلغی را به عنوان سرقفلی به مالک ملک می پردازد و در ازای آن این حق را پیدا می کند که هم مبلغ اجاره کمتری را به موجر بپردازد و هم مدت زمان بیشتری ملک مورد اجاره را تصرف نماید. بنابراین اگر مستاجر ملک تجاری در ابتدای اجاره مبلغ سرقفلی ملک را بپردازد موجر نمی تواند حتی پس از اتمام قرارداد اجاره تخلیه ملک خود را بخواهد، مگر آنکه دلایل موجهی مانند استفاده شخصی برای تخلیه ملک خود داشته باشد و مبلغ سرقفلی را هم به قیمت روز به مستاجر ملک بپردازد.

آیا خرید مغازه سرقفلی دار امکان پذیر است؟

پس از آشنایی با معنای حقوقی سرقفلی ممکن است این سوال ایجاد شود که آیا می توان مغازه سرقفلی دار را مورد خرید و فروش قرار داد یا خیر. بر اساس قوانین و مقررات مربوط به قراردادها، عقد اجاره صرفا مالکیت منافع یک ملک اعم از ملک مسکونی یا تجاری را به مستاجر آن منتقل می کند و مالکیت بر عین آن ملک همچنان با مالک اصلی آن است. بنابراین این فرض امکان پذیر است که ملکی تجاری در اجاره مستاجر باشد و مالک عین مستاجره، آن را به دیگری بفروشد. در این صورت، قرارداد اجاره همچنان معتبر است و عین ملک مورد نظر با حفظ قرارداد اجاره به شخص دیگری منتقل می شود. بنابراین خرید مغازه سرقفلی دار هیچ منعی به لحاظ قانونی ندارد و امکان پذیر است. در صورت خرید مغازه سرقفلی دار، شخص منتقل الیه یعنی همان خریدار ملک، نسبت به حق سرقفلی قائم مقام یا جانشین مالک قبلی یا همان فروشنده می شود و از حقوق و تعهدات او برخوردار خواهد بود. در ادامه توضیحاتی درباره نکات حقوقی خرید مغازه سرقفلی دار و مزایا و معایبی که ممکن است داشته باشد می دهیم.

خواندن این مطلب
فروش مال غیر و آشنایی با مجازات و نحوه شکایت آن با وکیل ملکی

خرید مغازه سرقفلی دار چه مزایا و معایبی دارد؟

خرید مغازه سرقفلی دار چه مزایا و معایبی دارد؟

خرید مغازه سرقفلی دار ممکن است مزایایی داشته باشد که شما را ترغیب به انجام این معامله می کند. برای مثال، مغازه سرقفلی دار دارای ارزش تجاری بسیار بالایی است که می تواند موفقیت هر گونه فعالیت تجاری در آن را تضمین کند. از سوی دیگر، مغازه ای که دارای سرقفلی است و در نتیجه شهرت و اعتبار تجاری بالایی دارد، بسیار گران است و ممکن است در ابتدا هزینه بسیار زیادی برای شما ایجاد کند. همچنین اگر مغازه ای که قصد خریداری آن را دارید در اجاره مستاجری باشد که مبلغ سرقفلی را در ابتدای اجاره به موجر پرداخته و در نتیجه صاحب حق سرقفلی شده است، ممکن است در حین اجاره و به درخواست مستاجر ملک مجبور باشید مبلغ سرقفلی او را به قیمت روز بپردازید زیرا همانطور که گفته شد، پس از خریداری ملک مورد اجاره، شخص منتقل الیه یا همان کسی که ملک را خریداری کرده است قائم مقام حقوق و تعهدات مالک قبلی به شمار می رود. بنابراین تصمیم گیری درمورد خرید مغازه سرقفلی دار به دلیل آثار و تبعاتی که ممکن است در پی داشته باشد، یک امر پیچیده و نیازمند بررسی های گوناگون به لحاظ حقوقی و اقتصادی است. برای کسب مشاوره حقوقی در رابطه با خرید مغازه سرقفلی دار می توانید با گروه وکلای ملکی که متشکل از بهترین وکلای ملکی با بیشترین سابقه و تجربه در این زمینه هستند ارتباط بگیرید.

آیا خرید سرقفلی مغازه به تنهایی ممکن است؟

ممکن است فردی به دلیل هزینه بالا مایل به خرید مغازه سرقفلی دار نباشد اما بخواهد سرقفلی آن مغازه را تملک کند. در این صورت، این سوال ایجاد می شود که آیا می توان سرقفلی یک مغازه را بدون خرید عین آن ملک تجاری خریداری نمود یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خرید سرقفلی یک مغازه بدون خریداری عین آن ممکن بوده و یک امر بسیار رایج در بازار املاک تجاری است. سرقفلی به دلیل آنکه یک حق مالی محسوب می شود امکان هر نوع انتقال از جمله انتقال قهری و انتقال ارادی را دارد. در نتیجه، خرید سرقفلی بدون عین مغازه مجاز است. این حق، توسط صاحب آن که می تواند مالک یا مستاجر باشد بر اساس قرارداد کتبی ای که خرید و فروش سرقفلی نامیده می شود منتقل می شود. البته اگر فروش سرقفلی توسط مستاجر باشد باید اجازه ملک عین مورد اجاره هم نسبت به آن وجود داشته باشد.

خواندن این مطلب
اثبات مالکیت با نسق زراعی

مشاوره حقوقی برای خرید مغازه سرقفلی دار

مشاوره حقوقی برای خرید مغازه سرقفلی دار

امور حقوقی مربوط به حق سرقفلی یکی از پیچیده ترین و رایج ترین دعاوی حوزه املاک تجاری هستند که بدون استفاده از مشاوره حقوقی و دانش و تخصص یک وکیل متخصص ملکی نمی توانند به نحو مطلوب حل و فصل شوند. به طور کلی، املاک تجاری به خصوص اگر دارای سرقفلی باشند که نشان دهنده اعتبار تجاری یک ملک است، نسبت به املاک مسکونی و اداری بهای مالی بسیار بیشتری دارند و در نتیجه یک اشتباه ساده حقوقی در روند معاملات مربوط به آن ها منجر به خسارت های مالی بسیار هنگفتی برای شما خواهد شد. در نتیجه توصیه متخصصان حوزه حقوق املاک این است که برای انجام هر گونه معامله و عمل حقوقی نسبت به املاک تجاری از جمله خرید مغازه سرقفلی دار حتما با یک مشاور حقوقی با تجربه و وکیل سرقفلی مشورت نمایید تا بتوانید از هر گونه مشکل حقوقی در آینده و خسارت های مالی مرتبط با آن جلوگیری کنید. گروه وکلای ملکی با تمرکز بر ارائه خدمات حقوقی ناظر به املاک از جمله املاک تجاری و حق سرقفلی بهترین گزینه برای دریافت هر گونه خدمات مورد نیاز شما هستند. خدمات گروه وکلای ملکی متناسب با نیاز شما و با تضمین به کارگیری نهایت دانش و دقت ارائه می شود. برای بهره مندی از این خدمات در اسرع وقت کافی است از طریق شماره تماس های اعلام شده با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

حق سرقفلی چیست؟

حق سرقفلی یک حق مرتبط با املاک تجاری است که مستاجر یک ملک با پرداخت مبلغی در ابتدای اجاره آن را دریافت می کند و به موجب آن علاوه بر پرداخت اجاره بهای کمتر، حق تصرف ملک را تا زمانی که بخواهد خواهد داشت.

خواندن این مطلب
خلع ید چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

آیا خرید مغازه سرقفلی دار ممکن است؟

بله. خرید مغازه سرقفلی دار حتی اگر عین ملک در اجاره شخص دیگری باشد امکان پذیر است. با خرید مغازه سرقفلی دار، خریدار نسبت به قرارداد منعقد شده میان مستاجر و مالک قبلی، قائم مقام یا جانشین فروشنده یا همان مالک قبلی ملک می شود.

آیا خرید مغازه سرقفلی دار به صرفه است؟

به طور کلی املاک تجاری نسبت به املاک دیگر، قیمت بسیار بالایی دارند و داشتن سرقفلی برای املاک تجاری هم به قیمت آن ها می افزاید. خرید مغازه سرقفلی دار به معنای خرید ملکی است که از ارزش و اعتبار تجاری بالایی برخوردار است و در نتیجه بهای این ملک به تناسب اعتبار تجاری آن بالا خواهد بود.

آیا می توان سرقفلی یک مغازه را بدون عین آن ملک خریداری کرد؟

بله. سرقفلی یک حق مالی است که به طور مستقل قابل خرید و فروش است. در نتیجه خرید سرقفلی مغازه بدون خریدن عین آن ممکن است.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری و آشنایی با بهترین گروه حقوقی ملکی

ماده 100 قانون شهرداری چیست؟ قانون شهرداری مصوب سال 1334 برای تنظیم مدیریت شهری و امور جاری در شهرداری ها و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر فنی و غیر اصولی در محدوده حریم شهری مورد تصویب قرار گرفته است.…

بازدید: 240 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

تخلیه ملک مسکونی و همه چیز در مورد اجرا و توقف آن

موجر در چه شرایطی می تواند مستاجر را از ملکش اخراج کند؟ با اتمام موعد قرارداد، اگر موجر تمایلی به تمدید نداشته باشد می تواند خواستار تخلیه ملک خود باشد البته قانون گذار به تبع قانون موجر و مستاجر در…

بازدید: 249 نفر
30 مرداد 1402
خواندن این مقاله

وکیل تغییر کاربری اراضی و مزایای آن

چنانچه قصد دارید در خصوص تغییر کاربری اراضی و شرایط و مقررات مربوط به آن و همچنین اهمیت استفاده از وکیل تغییر کاربری اراضی اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه با گروه وکلای ملکی همراه باشید. مفهوم تغییر کاربری اراضی…

بازدید: 231 نفر
29 مرداد 1402
خواندن این مقاله

مال مشاع به چه معناست؟

مال مشاع چیست؟ بر اساس قانون مدنی ایران، مال می تواند از جهت اشتراک یا عدم اشتراک در مالکیت آن، از نوع مشاع و یا از نوع مفروز باشد. مال مفروز به مالی گفته می شود که یک نفر بر…

بازدید: 259 نفر
11 مرداد 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *