نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

صدور سند رسمی مهمترین گام در معاملات املاک است که با توجه به الزامی بودن تنظیم سند رسمی اهمیت بسیار زیادی دارد. گروه وکلای ملکی با در اختیار داشتن بهترین وکلا و مشاوران متخصص در امور ملکی درمورد تمامی جوانب تنظیم سند در این زمینه به شما مشاوره حقوقی می دهند. یکی از پر چالش ترین مسائل در این رابطه که گروه وکلای ملکی در زمینه آن انواع خدمات حقوقی را فراهم نموده اند، الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده است که در این مقاله به طور ویژه به آن می پردازیم.

24 دی 1402
8 دقیقه
بدون دیدگاه

 تنظیم سند رسمی چه اهمیتی دارد؟

در ابتدا بهتر است درباره اهمیت در اختیار داشتن سند رسمی برای املاک صحبت کنیم. تنظیم سند رسمی در معاملات مهمترین مرحله در نقل و انتقال آن‌ ها به شمار می آید. زمانی که سند رسمی یک ملک به نام کسی صادر می شود، دیگر نمی توان در مالکیت آن شخص نسبت به آن ملک شک و شبهه ای وارد کرد، مگر آنکه جعل بودن سند یا اشتباه در تنظیم آن در محضر دادگاه به اثبات برسد که فرایند بسیار دشواری است و به ندرت رخ می دهد.

َدر نتیجه، در اختیار داشتن این سند مهمترین دلیل اتباتی برای اثبات مالکیت افراد بر املاک محسوب می شود، زیرا بر اساس ماده ۲۲ قانون ثبت اسناد و املاک، قانون فقط کسی را به عنوان مالک یک ملک به رسمیت می شناسد که برای او سند رسمی صادر شده باشد. بنابراین، با در اختیار داشتن این نوع سند، هیچ فرد دیگری نمی تواند نسبت به ملم شما ادعای مالکیت کند و قانون از مالکیت شما بر اساس این سند حمایت حداکثری خواهد نمود.

تنظیم سند رسمی در معاملات به عهده چه کسی است؟

در معاملات مربوط به املاک که در جریان آن ملکی از فروشنده به خریدار منتقل می شود، فروشنده موظف است در تاریخی که به توافق طرفین رسیده است در دفتر اسناد رسمی حاضر شود و اصطلاحا آن ملک را به صورت قطعی به خریدار انتقال دهد. در نتیجه، گرفتن سند رسمی در معاملات مربوط به املاک از تعهدات فروشنده محسوب می شود که باید در تاریخ مورد توافق در قرارداد خرید و فروش به آن عمل کند.

اگر فروشنده در این تاریخ که مورد توافق طرفین بوده است، به تعهد خود یعنی حضور در دفتر اسناد رسمی عمل نکند خریدار می تواند از طریق قضایی طرح دعوا کرده و با ثبت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی انجام این تعهد از سوی فروشنده را بخواهد. برای آشنایی بیشتر و دقیق تر با این دعوا مقاله الزام به تنظیم سند رسمی و بررسی ۰ تا ۱۰۰ مراحل آن را بخوانید.

اما سوالی که ایجاد می شود و می خواهیم در این مقاله به آن پاسخ دهیم این است که اگر این فروشنده و مالک اولیه ملک قبل از تنظیم این سند در دفتر اسناد رسمی قوت کند تکلیف خریدار ملک چیست و علیه چه کسی باید طرح دعوا کند؟ در واقع الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده چگونه امکان پذیر است؟ در قسمت بعد به تفصیل درباره این موضوع صحبت می کنیم.

خواندن این مطلب
وکیل الزام به انجام تعهد با وکیل خبره ملکی

الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده بر عهده کیست؟

در قسمت قبل توضیح دادیم که تعهد تنظیم سند به نام خریدار در دفتر اسناد رسمی از تعهدات فروشنده ملک است. اما اگر فروشنده فوت کند، تعهدات قراردادی او که توسط وراث او قابل انجام باشد به آن ها منتقل می شود و وراث متوفی به عنوان قائم مقام او می توانند بسیاری از تعهدات او را انجام دهند. در نتیجه الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده به طرفیت وراث فروشنده امکان پذیر است، در واقع این به این معناست که وراث فروشنده پس از فوت او وظیفه دارند تعهد انتقال قطعی ملک مورد معامله و گرفتن سند را انجام دهند و قانون آن ها را به عنوان متعهد در اجرای  قرارداد قلمداد می کند.

چگونگی الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

در قسمت قبل به شما عزیزان توضیح دادیم که دعوای الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده باید علیه وراث فروشنده طرح شود. اما این دعوا اصولا به چه صورت طرح می شود و وکیل متخصص در امور ملکی که گروه وکلای ملکی به شما معرف می کنند در طرح این دعوا و پیگیری آن چه کمکی می تواند به شما بکنند؟

دعوای الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده باید در قالب دادخواست حقوقی که فرم مشخصی دارد و باید مشخصات دقیق خواهان (خریدار ملک) و خوانده (وراث فروشنده) در آن نوشته شود. حضور وکیل یا مشاور حقوقی متخصص که در زمینه دعاوی ملکی تجربه و مهارت داشته باشد برای تنظیم این دادخواست ضروری است زیرا اگر به صورت نا دقیق و بدون رعایت تشریفات دادگاه های حقوقی نوشته شود، ممکن است بدون ثبت دادخواست با قرار رد دادخواست یا اخطار رفع نقص مواجه شود و هزینه و زمان بیشتری را به شما تحمیل کند.

پس از تنظیم صحیح دادخواست و ارائه به مرجع قضایی، این دادخواست ثبت شده و به یکی از شعب دادگاه حقوقی برای رسیدگی و صدور رای ارجاع داده می شود. دادگاه عمومی حقوقی پس از بررسی پرونده در صورتی که ادله شما را صحیح بداند حکم به الزام وراث به تنظیم سند رسمی به نام خریدار معامله می دهد. این حکم پس از قطعی شدن به واحد اجرای احکام دادگستری می رود و اگر وراث این حکم را به اختیار خود انجام ندهند، نماینده دادگستری در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و به نمایندگی از وراث سند قطعی ملک را به نام خریدار امضا می کند.

خواندن این مطلب
تخلیه ملک مسکونی و همه چیز در مورد اجرا و توقف آن

برای انجام تمامی این مراحل بهتر است از وکیل متخصص در امور ملکی و حقوق ارث و میراث که تجربه کافی در طرح این دعاوی دارد کمک بگیرید.

دادگاه صالح برای دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

دادگاهی که برای رسیدگی به دعوای الزام تنظیم سند در صورت فوت فروشنده صلاحیت به رسیدگی دارد، دادگاه عمومی حقوقی است و از لحاظ صلاحیت محلی نیز دادگاه محل وقوع ملک مورد معامله صلاحیت رسیدگی دارد زیرا اصولا دعاوی مربوط به اموال غیر منقول یا همان املاک برای رسیدگی بهتر توسط دادگاه، در دادگاه محل وقوع آن ملک رسیدگی می شوند. تشخیص دادگاه صالح یکی از مهمترین مراحل این فرایند است، زیرا با تشخیص نادرست دادگاه صالح پرونده شما با قرار عدم صلاحیت مواجه شده و زمان و هرینه بیشتری به شما تحمیل می کند.

نکات حقوقی دعوای الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

هر عمل حقوقی از جمله طرح دعوا در محاکم حقوقی نکات خاصی دارد که باید مورد رعایت قرار گیرند تا به نتیجه مطلوب درمورد آن ها برسید. در این قسمت برخی از مهمترین نکات را درمورد دعوای الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده برای شما عزیزان بیان می کنیم

  • بهتر است قبل از طرح دعوای حقوقی برای الزام وراث فروشنده به انجام تعهدات خود، اظهارنامه ای حقوقی برای آن ها ارسال کنید که محتوای آن درخواست انجام تعهد خود یعنی حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال قطعی ملک است. در صورتی که وراث فروشنده حاضر به انجام این کار نشوند، می توانید به استناد این اظهارنامه و ادله دیگری که لازم است اقدام به طرح دعوا و ثبت دادخواست نمایید. برای این کار می توانید از وکیل الزام به انجام تعهد کمک بگیرید.
  • نکته مهم هنگام تنظیم دادخواست حقوقی این است که باید تمامی خواندگان را در دادخواست خود به عنوان خوانده ذکر کنید. در این دعوا که علیه وراث فروشنده طرح می شود، باید دعوای خود را علیه تمامی وراث طرح کنید در غیر این صورت یعنی از قلم انداختن برخی از وراث، دادخواست شما دادخواست صحیحی تلقی نشده و ثبت نمی شود.
  • مهمترین چیزی که باید در ضمن دعوای خود به اثبات برسانید، وجود رابطه حقوقی و قراردادی میان خودتان و فروشنده ملک تحت عنوان قرارداد فروش ملک است. در نتیجه باید قرارداد خود را به دادخواست ضمیمه کنید و اگر قرارداد کتبی در این مورد تنظیم نکرده اید یا آن را در اختیار ندارید، با استفاده از ادله اثباتی دیگر مانند شهادت شهود رابطه قراردادی و تعهد فروشنده به تنظیم سند رسمی را اثبات کنید. همچنین باید اثبات کنید که فروشنده متعهد شده است در تاریخ معینی در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و سند ملک را به نام شما بزند.
  • توصیه وکلای متخصص در امور ملکی به شما عزیزان به عنوان خریدار ملک این است که هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک، در صورت عدم حضور فروشنده یا وراث او در دفتر اسناد رسمی برای صدور سند رسمی خسارتی را به عنوان وجه التزام درج کنید تا بتوانید علاوه بر الزام خود فروشنده و یا الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده، خسارت ناشی از تاخیر در انجام این تعهد را هم دریافت کنید.
خواندن این مطلب
الزام به تنظیم سندرسمی و بررسی 0 تا 100 مراحل آن

مشاوره حقوقی رایگان در گروه وکلای ملکی

در این مقاله تلاش کردیم مهمترین نکات حقوقی لازم در ارتباط با الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همانطور که دیدید، سند رسمی مهمترین دلیل اثباتی برای مالکیت است که مزایای بسیار زیادی را به مالک یک ملک می دهد. همچنین، توضیح داده شد که در معاملات مربوط به املاک وظیفه حضور در دفتر اسناد و تنظیم این سند از تعهدات فروشنده است. اما گرفتن این سند و در واقع الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده ممکن است فرایند دشواری به نظر برسد که با گروه وکلای ملکی می توانید در بهترین شکل ممکن آن را طی کرده و در نهایت سند ملکی خود را به دست آورید.

ما در گروه وکلای ملکی برای تامین هر چه بهتر نیاز مراجعان خود، امکان مشاوره رایگان وکیل ملکی را هم فراهم کرده ایم تا شما عزیزان بتوانید در آسان ترین شرایط ممکن از انواع خدمات حقوقی بهره مند شوید. برای اطلاع از نحوه استفاده از خدمات گروه وکلای ملکی با ما تماس بگیرید.

امتیاز به این مطلب

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

عرصه و اعیان چیست؟ و بررسی فرق آن

فرق عرصه و اعیان عرصه زمینی است که قرار است در آن ساختمان و بنا مسکونی، تجاری، اداری احداث شود و عینی است که قابلیت جا به جایی ندارد اما اعیان، قرار است بر روی زمینی که عرصه نامیده می…

بازدید: 247 نفر
13 مهر 1402
خواندن این مقاله

مالیات بر خانه های خالی از چه کسانی گرفته می شود؟

مالیات بر خانه های خالی چیست؟ خالی ماندن خانه هایی که معمولا متعلق به افراد محدودی است باعث ایجاد نوسان در بازار املاک و ایراد ضرر و زیان به معامله گران این بازار می شود. مالیات بر خانه های خالی…

بازدید: 229 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

تفاوت دعوای خلع ید و تخلیه ید

لازم به ذکر است، یکی از دعاوی که در خصوص پرونده‌های اخیرالذکر اصولا مطرح می‌گردد، دعاوی چون خلع ید و تخلیه ید می‌باشد. گرچه دعاوی خلع ید و تخلیه ید تقریبا دارای مفهموم و معانی یکسانی می‌باشند اما از لحاظ…

بازدید: 227 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

تشخیص اراضی ملی از اراضی عادی

منظور از اراضی ملی چیست؟ به اراضی که در حال حاضر هیچ‌یک از اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی، هیچگونه دخل و تصرفی در آن نداشته و همچنان نیز شکل و شمایل طبیعی خود را همانند گذشته حفظ کرده‌ و…

بازدید: 249 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *