اثبات مالکیت با نسق زراعی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اثبات مالکیت با نسق زراعی

نسق زراعی یکی از عبارات حقوقی است که در حوزه املاک و زمین های کشاورزی زیاد به گوش می خورد و یکی از راه های اثبات مالکیت بر زمین کشاورزی به شمار می رود. با همراهی گروه وکلای ملکی در این مقاله می توانید با مفهوم نسق زراعی و نحوه اثبات مالکیت با نسق زراعی آشنایی کامل پیدا کنید. بهترین وکلای ملکی در گروه وکلای ملکی آماده ارائه انواع خدمات حقوقی به شما در ارتباط با امور حقوقی مربوط به املاک کشاورزی و از جمله اثبات مالکیت با نسق زراعی هستند.

6 شهریور 1402
بروزرسانی: ۲ آذر ۱۴۰۲
7 دقیقه
بدون دیدگاه

نسق زراعی چیست؟

نسق زراعی یکی از رایج ترین عبارات در حوزه املاک کشاورزی است که ممکن است با معنای دقیق آن به لحاظ حقوقی و کارکردهای آن آشنایی کافی نداشته باشید. منظور از این عبارت، حق کشاورزی است که بر روی زمین متعلق به دیگری اقدام به زراعت و کشاورزی می کند. در واقع به مقدار آب و زمینی که در اختیار کشاورز قرار می گیرد تا بر روی آن کشاورزی کند نسق زراعی می گویند. در ادبیات عامیانه و محلی به این حق، حق آب و گل یا حق ریشه هم گفته می شود. بر اساس این حق، مالک زمین حق بیرون کردن کشاورزی که مدت ها بر روی زمین او کار کرده است را نداشت و این حق به صورت ارث به وراث کشاورز هم منتقل می شد. این حق به طور رسمی در قانون اصلاحات ارضی در دهه ۴۰ به رسمیت شناخته شده و اعمال شد. بر اساس قانون اصلاحات ارضی مقرر شد تا بخشی از زمینی که برای کشاورزی و آبادانی در اختیار کشاورزان قرار گرفته بود به آن ها واگذار شود و به نوعی کشاورزان به مالکان زمین هایی که بر روی آن ها کار می کردند تبدیل شوند. به همین ترتیب بود که در این مناطق، مساله اثبات مالکیت با نسق زراعی که موضوع این مقاله است، مطرح شد.

زارع با حق نسق کیست؟

زارع با حق نسق به کشاورزی گفته می شود که دارای حق ریشه یا نسق زراعی است. زارعی که دارای حق نسق زراعی باشد، بر اساس یک قرارداد قانونی مانند اجاره بر روی زمین کشاورزی متعلق به دیگری کار کرده و بر اساس توافق میان طرفین مالی را در قالب وجه نقد یا بخشی از محصول زراعی زمین به عنوان دستمزد خود دریافت می کند. زارع با حق نسق نسبت به آن زمین دارای اولویت ویژه است و مالک زمین نمی تواند او را بدون توافق و بدون پرداخت حق نسق زراعی یا همان حق ریشه از زمین خود اخراج کند. البته عمل کشاورزی بر روی زمین از سوی کشاورز باید دارای استمرار باشد تا باعث ایجاد حق نسق زراعی برای کشاورز شود. منظور از استمرار این است که بتوان آبادانی و حاصل خیزی یک زمین را بر اساس عرف مربوط به کشاورزی به عمل کشاورز منتسب نمود.

خواندن این مطلب
الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

حق زارعانه چیست؟

عمل کشاورز بر روی زمین کشاورزی طبعا باعث بهبود و حاصل خیزی زمین و در نتیجه افزایش ارزش مالی آن می شود. در نتیجه برای این افزایش ارزش مالی حقی تحت عنوان حق زارعانه به کشاورز تعلق می گیرد که پس از تخلیه زمین کشاورزی می تواند آن را از مالک زمین درخواست کند. مبلغ این حق در صورت عدم توافق میان طرفین بر اساس نظر کارشناس رسمی و با ارجاع امر از سوی دادگاه رسیدگی کننده به او تعیین می شود. برای مطالبه حق زارعانه باید دادخواستی تحت عنوان دادخواست مطالبه بهای نسق زارعانه یا حق ریشه به دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خوانده ارسال شود. این دادخواست بهتر است توسط یک وکیل متخصص ملکی تنظیم شود تا بتواند به صورت مستدل و با استناد به قوانین و مقررات مربوط به حق ریشه، وجود این حق را اثبات کند.

اثبات مالکیت با نسق زراعی

اثبات مالکیت می توان گفت مهمترین و ابتدایی ترین دعوا در دعاوی ملکی است که می تواند بر سایر دعاوی اثرگذار باشد. مالکیت بر یک ملک بالاترین حق مالی نسبت به آن است که به تبع خود حقوق مهم دیگری را هم برای مالک به وجود می آورد. در بسیاری از موارد می توان با استناد به نسق زراعی، مالکیت کشاورز بر زمین را به اثبات رساند. به این عمل، اثبات مالکیت با نسق زراعی گفته می شود. زمانی که ملک معارضی نداشته باشد، کشاورزی که دارای نسق زراعی است می تواند با طرح دعوای اثبات مالکیت با نسق زراعی مالکیت خود را نسبت به آن زمین به اثبات برساند و بر اساس نسق زراعی مالک زمین شناخته شود. در نتیجه طرح دعوای اثبات مالکیت با نسق زراعی و شناسایی کشاورز به عنوان مالک زمین، سندی تحت عنوان سند نسقی تنظیم و صادر می شود که حاکی از مالکیت کشاورز بر زمین بر اساس نسق زراعی است.

خواندن این مطلب
وکیل ملکی آنلاین به همراه مشاوره

سند نسقی چیست و چه اعتباری دارد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، سند نسقی در نتیجه اقدام به اثبات مالکیت با نسق زراعی صادر می شود. بیشتر اسناد نسقی که در حاضر وجود دارند مربوط به پیش از انقلاب و زمانی هستند که در راستای قانون اصلاحات ارضی، اراضی ای که در اختیار برخی کشاورزان قرار داشت به مالکیت آن ها درآمد. سند نسقی از اعتبار بسیار کمتری از سند تک برگ که حاکی از مالکیت قطعی صاحب آن نسبت به ملک مورد نظر است برخوردار می باشد. برای مثال بناها یا سازه هایی که بر روی زمین های دارای سند نسقی ساخته شده اند تنها بر اساس قولنامه و مبایعه نامه قابلیت نقل و انتقال دارند و نمی توان با سند رسمی اقدام به نقل و انتقال آن ها نمود. به همین دلیل معاملاتی که بر اساس سند نسقی انجام می شود ممکن است دارای برخی مسائل و مشکلات حقوقی باشد که حضور یک وکیل امور ملکی با تجربه چندین ساله در حقوق املاک را برای انجام این معاملات یا هر امر حقوقی دیگری ناگزیر می سازد.

اثبات مالکیت با نسق زراعی با استفاده از وکیل ملکی

اثبات مالکیت با نسق زراعی با استفاده از وکیل ملکی

به طور کلی اثبات مالکیت در صورت عدم وجود سند رسمی یک امر بسیار دشوار و به لحاظ حقوقی پیچیده است که بدون استفاده از وکیل متخصص و با تجربه در امور ملکی نمی توان آن را به نتیجه مطلوبی رساند. به همین جهت توصیه می شود حتما برای اثبات مالکیت با نسق زراعی و هر گونه امور حقوقی مربوط به حوزه املاک از وکیل متخصص ملکی که دارای سابقه و تجربه موفق در طرح دعاوی ملکی باشد استفاده کنید. گروه وکلای ملکی مجموعه ای متشکل از بهترین وکلای ملکی در سعادت آباد هستند که می توانند انواع مختلف خدمات حقوقی مربوط به املاک و از جمله اثبات مالکیت با نسق زراعی را با بهترین کیفیت و معقول ترین هزینه به شما ارائه دهند. برای بهره مندی از بهترین وکیل ملکی در تهران در اسرع وقت می توانید با گروه وکلای ملکی تماس حاصل نمایید.

خواندن این مطلب
اسقاط کافه خیارات به چه معناست؟

سوالات متداول

نسق زراعی چیست؟

نسق زراعی به بخشی از آب و زمین کشاورزی گفته می شود که در اختیار کشاورز قرار داشته و تحت ید او به مرحله حاصل خیزی و آبادی رسیده است.

حق ریشه چیست و چه زمانی به کشاورز تعلق می گیرد؟

حق ریشه همان حق نسق زراعی است که به واسطه آباد کردن زمین کشاورزی به کشاورز تعلق می گیرد و کشاورز پس از تخلیه زمین می تواند تحت عنوان دادخواست مطالبه بهای نسق زراعی آن را از مالک زمین مطالبه کند.

اثبات مالکیت با نسق زراعی چگونه انجام می شود؟

اثبات مالکیت با نسق زراعی بر اساس استمرار عمل کشاورز بر روی تمام یا بخشی از زمین کشاورزی انجام می شود. این حق نوعی مالکیت برای کشاورز نسبت به آن زمین ایجاد می کند که قابل انتقال ارادی یا غیر ارادی یعنی در قالب ارث به دیگران است.

سند نسقی چیست؟

سند نسقی به سندی گفته می شود که بر اساس نسق زراعی تنظیم شده و حق نسق زراعی کشاورز را به رسمیت می شناسد. این سند نسبت به سند تک برگ مالکیت از اعتبار کمتری برخوردار است و به همین دلیل هنگام استفاده از آن باید حتما از یک وکیل متخصص ملکی مشاوره گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

مشاوره حقوقی به صورت تخصصی از مشاوره حضوری تا مشاوره رایگان

ما در گروه وکلای ملکی تلاش کرده ایم خدمات حقوقی باکیفیت را با بهترین هزینه ممکن در اختیار مراجعان خود قرار دهیم. در این مقاله با ضرورت استفاده از مشاوره حقوقی برای انجام کلیه امور حقوقی خود و انواع و…

بازدید: 765 نفر
4 دی 1402
خواندن این مقاله

مهلت پرداخت جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ به چه صورت می باشد

مهلت پرداخت جریمه کمیسیون ماده 100طبق قانون شهرداری ها همان گونه که گفتیم قانون گذار در قانون شهرداری ها و طرح اصلاحی راجع به ماده 100 هیچ گونه نص صریح در رابطه با مهلت پرداخت جریمه کمیسیون ماده 100 ندارد…

بازدید: 10 نفر
29 بهمن 1402
خواندن این مقاله

الزام به تنظیم سندرسمی و بررسی ۰ تا ۱۰۰ مراحل آن

علت طرح، دعوی الزام به تنظیم سند رسمی علت اصرار قانون گذار بر این امر آن است که اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی از اعتبار قانونی برخوردار بوده و از دید قانون، کسی که واجد سند رسمی باشد نسبت…

بازدید: 247 نفر
6 شهریور 1402
خواندن این مقاله

حق شفعه چیست و بررسی شرایط ایجاد آن

حق شفعه چیست؟ حق شفعه یکی از انواع حقوق مالی است که برای افراد مالک نسبت به یک ملک مشخص به وجود می آید و علی رغم آشنایی بسیار اندک بسیاری از افراد با آن، در برخی موارد کاربرد مهمی…

بازدید: 232 نفر
20 آبان 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *