وکیل سرقفلی متخصص همراه با مشاوره
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

وکیل سرقفلی وکیلی است که به قوانین پیچیده ملکی از جمله قانون  موجر و مستاجر آگاهی کافی دارد و قرار است با علم به آن درصدد دفاع از حقوق موکل خویش باشد اینکه این حق چیست و چه زمانی نیاز به یک وکیل سرقفلی داریم موضوعی است که قرار است در این مقاله به آن اشاره داشته باشیم.

2 مرداد 1402
بروزرسانی: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
7 دقیقه
بدون دیدگاه

 حق سرقفلی یا کسب و پیشه واژه ای است که در عرف تعلق به مستاجر ملک تجاری داشته و به موجب داشتن سکونت دیرینه وی، در ملک تجاری مالک، برایش به وجود آمده است به بیان ساده تر زمانی که شخصی به عنوان مستاجر اجاره نامه ای را با مالک ملکی تنظیم می کند و برای مدت طولانی در ملک تجاری وی فعالیت می کند بعد از یک مدت دیگر شناخته شده و حسن شهرت و محبوبیتی را بین مردم پیدا می کند قانون گذار به این حق سبقت یا  آب و گل در قانون حق سرقفلی می گوید.

منشا ایجاد حق سرقفلی

تعریف حق سرقفلی را قانون گذار در قانون موجر و مستاجر ۷۶ موجب بررسی قرار داده  و آن را متعلق به مستاجری دانسته است که در ملک تجاری مالک عین به دست آورده است و این حق از وی قابل سلب نبوده مگر به عللی که قانون گذار صریحا به آن اشاره داشته است.

اسباب ایجاد این حق قانونی ناشی از اراده و توافق موجر و مستاجر بوده و نه حکم قانون گذار و برخلاف حق و پیشه، مستاجر است که تصمیم می گیرد علی رغم حق برخورداری از منفعت ملک، حسن شهرتی را در ملک تجاری که عین آن متعلق به مالک بوده به دست آورد و ملزم به آن شود علاوه بر پرداخت مال الاجاره، مبلغی را هم تحت عنوان سرقفلی به موجر بپردازد و در ازایش، حق بهره برداری از منافع عین مستاجره را داشته باشد.همان گونه که ملاحظه می شود حق ایجاد شده، واجد مزایایی زیادی برای مستاجر بوده، از جمله پیدا کردن حسن شهرت و محبوبیت برای مستاجر که او را به فردی شناخته شده در میان کسبه و بازاری ها تبدیل کرده و در برخورداری از منافع به او حق اولویت و سابقه داده است.

وکیل سرقفلی

یک وکیل سرقفلی مهم ترین وظیفه اش آن است که از حقوق مستاجری که صاحب حق سرقفلی بوده و با پرداخت وجهی به مالک عین مال، خواسته واجد حق و امتیاز قانونی شود که در عرف از آن به حق آب و گل و حق سبقت نسبت به ملک تجاری یاد می شود دفاع کند و نگذارد بدون موجب قانونی این حق از مستاجر مال سلب شود چرا که فقط تحت شرایطی خاص موجر این حق را داشته که حق سرقفلی را از مستاجر سلب نماید.

خواندن این مطلب
وکیل زمین شهری و خصوصیات آن

اسقاط حق سرقفلی

علی رغم مزایایی زیادی که این حق برای صاحبش به وجود آورده حقی دائمی نبوده و در شرایطی ممکن است از مستاجر سلب گردد که موارد ذیل مهم ترین آنها بوده است:

  • زمانی که مستاجر بدون داشتن اذن قانونی اقدام به انتقال حق سرقفلی به مستاجر دیگری نماید.
  • زمانی که مستاجر از پرداخت اجاره بها در موعد مقرر که در قرارداد اجاره بدان اشاره شده ممانعت به عمل آورد.
  • زمانی که مستاجر با انجام اقداماتی اعتبار مغازه را سلب کند و تعدی و تفریط کند.
  • زمانی که صاحب حق سرقفلی خارج از حوزه حرفه خود اقدام به فعالیت داشته و اقدام به تغییر شغل بدهد.

در این شرایط موجر می تواند با پرداخت حق سرقفلی یا نصف آن به مستاجر، خواستار تخلیه ملک تجاری خویش باشد.

وظیفه وکیل سرقفلی در شرایطی که وکیل موجر است

در مواردی که حق سرقفلی قرار است از مستاجر سلب شود او می تواند خواستار مطالبه حق خویش از موجر باشد که در این شرایط بایستی دادخواست حقوقی تحت عنوان مطالبه حق سرقفلی به دفاتر خدمات قضائی ارائه و الزام موجر را به پرداخت حق سرقفلی بخواهد پس از بررسی های لازمه در صورتی که دادگاه ادعای صاحب حق سرقفلی را وارد تشخیص دهد به نفع وی حکم داده و با ارجاع امر به کارشناس، اقدام به تعیین نرخ سرقفلی خواهد کرد وجود یک وکیل سرقفلی در شرایطی که مستاجر خواستار مطالبه حق سرقفلی باشد از اهمیت زیادی برخوردار بوده و به مستاجر در تنظیم دادخواست حقوقی و لایحه و ارائه مستندات کمک شایانی را می کند.

خواندن این مطلب
وکیل فک رهن و آشنایی با آن توسط وکیل

ضرورت داشتن وکیل سرقفلی

بهترین وکیل سرقفلی کیست؟

وکیل سرقفلی کسی است که به قوانین پیچیده ملکی آگاهی کافی دارد و قرار است با علم حقوقی که به قوانین دارد در مقام دفاع از موکل خویش برآید.

وکیل سرقفلی ممکن است در مقام دفاع از موجر باشد یا مستاجر

در فرضی که وکیل سرقفلی، وکیل موجر است قرار است به درخواست او در دادگاه حضور پیدا کند و از حقوق مالک عین دفاع کند و به طرفیت مستاجر دادخواست تخلیه سرقفلی ارائه بدهد.

مطابق قانون موجر و مستاجر مالک در شرایط ذیل می تواند خواستار تخلیه ملک تجاری خویش باشد:

  • نیاز شخص موجر و داشتن احتیاج شخصی به ملک جهت سکونت یا اشتغال
  • احداث ساختمان جدید و یا تجدید بنا
  • و سایر موارد از جمله انقضای موعد اجاره، تعدی و تفریط مستاجر، عدم پرداخت اجاره بهاو غیره

در فرضی که وکیل سرقفلی، وکیل مستاجر است قرار است با ارائه مستندات، دادخواست حقوقی را به طرفیت موجر تقدیم و خواستار دریافت حق سرقفلی مستاجر از مالک عین باشد.

ضرورت داشتن وکیل سرقفلی

اگر شما به عنوان موجر و مستاجر درگیر مشکل ملکی بوده اما به قوانین پیچیده ملکی آگاهی ندارید وجود یک وکیل سرقفلی در روند پرونده کمک شایانی را به شما خواهد کرد علت این امر بدین خاطر است که اثبات حق سرقفلی و مطالبه آن کاری دشوار است علی الخصوص در شرایطی که موجر می خواهد خواستار اسقاط حق، مستاجر باشد در اینجا وکیل متخصص سرقفلی می تواند چاره ساز حل مشکل شما برای مطالبه حق تان از مالک عین باشد و با مطرح کردن دادخواست به طرفیت موجر و اثبات اینکه مستاجر سابقه حق سرقفلی بوده و  تخلفی را نسبت به سلب امتیاز خویش نداشته الزام موجر را به مطالبه حق سرقفلی بخواهد.

خواندن این مطلب
وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

بهترین وکیل سرقفلی در تهران

بهترین وکیل سرقفلی وکیلی است که به قوانین پیچیده ملکی آگاهی کافی دارد و قرار است با دانش حقوقی و تجربه کافی که در حوزه دعاوی ملکی کسب کرده در مقام دفاع از موکل خویش که حسب مورد موجر یا مستاجر بوده باشد و با ورود به پرونده و تنظیم دعوی حقوقی در دادگاه صالح که محل وقوع ملک است بهترین دفاعیات را ارائه و مستندات محکمی که موجب پذیرش و قبولی خواسته ذی النفع پرونده و موفقیت او در روند پرونده بوده به دادگاه اعلام دارد.

بهترین وکیل سرقفلی در تهران

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی وکیل سرقفلی و حوزه صلاحیت و اختیارات او در یک پرونده پیچیده ملکی پرداختیم و بیان داشتیم وکیل سرقفلی وکیلی است که قرار است با ورود به پرونده حسب مورد از حقوق موکل خویش که موجر و مستاجر بوده دفاع کند و مدارک و مستندات مستند و مستدلی را که موجب موفقیت موکل بوده به دادگاه حقوقی ارائه بدهد.

پیشنهادات:

ما در وکلای ملکی در تلاش هستیم که بهترین خدمات حقوقی در حوزه دعاوی ملکی را به افرادی که درگیر مشکلات ملکی بوده اند ارائه بدهیم شما می توانید جهت کسب مشاوره رایگان با بهترین وکیل سرقفلی در تهران، با وکلای متخصص ما در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

وکیل سرقفلی کیست؟

وکیلی است که تخصص کافی به قوانین ملکی از جمله قوانین موجر و مستاجر داشته و با تجربه ای که کسب کرده قرار است در مقام دفاع از موکل خویش  باشد.

چگونه بهترین وکیل سرقفلی را در تهران پیدا کنیم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت های حقوقی و جستجوی وکیل ملکی اقدام به یافتن بهترین وکیل ملکی کنید پیشنهاد ما به شما برخوردار شدن از خدمات تیم حقوقی وکلای ملکی است شما می توانید از طریق راه های ارتباطی با وکلای ما در تماس باشید.

5/5 - (6 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

اثبات مالکیت چیست؟ اثبات مالکیت به معنای اثبات مالک بودن شخصی معین بر ملک یا املاکی مشخص در محاکم قضایی است. این دعوا بسته به آنکه درباره چه املاکی از جهت سابقه ثبتی مطرح شود، نتایج مختلفی خواهد داشت. تشخیص…

بازدید: 541 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل فک رهن و آشنایی با آن توسط وکیل

عقد رهن چه زمانی منعقد می شود؟ عقد رهن به معنای سپردن مالی به دیگری برای تضمین ادای دین است و طبیعتا به تبع ایجاد یک دین رخ می دهد. بنابراین عقد رهن یک نوع عقد تبعی است. برای مثال…

بازدید: 566 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

وکیل اثبات وقوع بیع و ضرورت استفاده از وکیل

اثبات وقوع بیع به چه معناست؟ بیع یکی از رایج ترین عقود معین در قانون مدنی است که برای آن مقررات و آثار حقوقی ویژه ای تعیین شده است. عقد بیع در قانون مدنی تملیک عین به عوض معلوم تعریف…

بازدید: 533 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل مشارکت در ساخت ملک و آشنایی با موارد قانونی آن

قرارداد مشارکت در ساخت ملک چیست؟ این روزها با گسترش آپارتمان نشینی و عملیات ساخت و ساز در شهرها، مشارکت در ساخت املاک هم رواج زیادی پیدا کرده است. بنابراین آشنایی با این قرارداد از لحاظ حقوقی جهت جلوگیری از…

بازدید: 565 نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *