مشاوره تنظیم قرارداد ملکی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

مشاوره تنظیم قرارداد ملکی در گروه وکلای ملکی

حقوق قراردادها یکی از پیچیده ترین و تخصصی ترین امور حقوقی در هر حوزه است که نیاز به استفاده از یک مشاور و متخصص حقوقی را ناگزیر می کند. قراردادهای ملکی هم از این قاعده مستثنی نیستند و تنظیم و اجرای آن ها با حضور یک وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در امور و قراردادهای ملکی امکان پذیر می شود. در این مقاله از ضرورت مشاوره تنظیم قرارداد ملکی و استفاده از وکیل متخصص ملکی می گوییم و تلاش می کنیم برخی از مهمترین نکات برای تنظیم یک قرارداد ملکی را برای شما عزیزان توضیح دهیم. جهت نیاز به مشاوره تنظیم قرارداد ملکی کافی است با گروه وکلای ملکی تماس بگیرید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

1 مرداد 1402
بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
7 دقیقه
بدون دیدگاه

قرارداد ملکی چیست؟

به طور کلی قرارداد به توافقی میان طرفین گفته می شود که حاوی حقوق و تعهداتی برای هر یک از آن هاست. این حقوق و تعهدات می تواند از نوع مالی و یا غیر مالی باشد. قرارداد ملکی نوعی قرارداد مالی میان طرفین است که موضوع آن مربوط به املاک است. املاک به اموال غیر منقول گفته می شود و منظور از اموال غیر منقول هم اموالی است که بدون ایجاد خرابی در آن ها قابلیت جا به جایی ندارند، مانند زمین و ساختمان. بنابراین اگر موضوع یک قرارداد، هر امر حقوقی مربوط به املاک از جمله زمین و ساختمان باشد به آن قرارداد ملکی می گویند و می توان نسبت به آن مشاوره تنظیم قرارداد ملکی دریافت نمود. در ادامه، انواع مختلف قراردادهای ملکی که در میان مردم رواج زیادی دارند بیان می شود.

قراردادهای ملکی چه انواعی دارند؟

قراردادهای ملکی می توانند انواع گوناگونی داشته باشند. توافق نسبت به هر امر حقوقی در رابطه با املاک می تواند یک قرارداد ملکی نام بگیرد. در ادامه برخی از مهمترین و رایج ترین قراردادهای ملکی ذکر شده و توضیحات مختصری در رابطه با آن ها داده می شود.

قراردادهای ملکی چه انواعی دارند؟

قرارداد مشارکت در ساخت: این قرارداد به منظور مشارکت مالک یک ملک با شخص دیگری به عنوان سرمایه گذار منعقد می شود که در ساخت یک ساختمان به منظور استفاده مسکونی، اداری، تجاری و … با یکدیگر مشارکت می کنند. قرارداد مشارکت در ساخت معمولا بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی که هر نوع قراردادی را در صورت عدم مخالفت با قانون مجاز می شمارد، تنظیم شده و به اجرا در می آید. در نهایت پس از به اتمام رسیدن پروژه ساخت، بنا به توافق طرفین بخشی از ملک جدید به نام مالک و بخش دیگر به نام سازنده یا سرمایه گذار سند می خورد. این قرارداد یکی از پر چالش ترین قراردادهای ملکی است و لازم است حتما پیش از انعقاد آن، اقدام به دریافت مشاوره تنظیم قرارداد ملکی نمایید. برای ارتباط با وکیل مشارکت در ساخت می توانید با ما تماس بگیرید.

خواندن این مطلب
وکیل افراز و تفکیک ملک مشاع

قرارداد پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان: یکی دیگر از قراردادهای رایج ملکی قرارداد پیش فروش آپارتمان است که بر اساس قانون پیش فروش آپارتمان مصوب سال ۱۳۸۹ انجام می شود که مقررات ویژه ای را برای این قراردادها در نظر گرفته است. این قرارداد زمانی تنظیم می شود که ملک مورد معامله هنوز به صورت کامل آماده نشده و در حال ساخت و ساز است. به موجب این قرارداد که حتما باید در دفاتر اسناد رسمی و در قالب سند رسمی تنظیم شود، ملک مورد نظر به تملیک پیش خریدار در می آید و پس از موعد مقرر پیش فروشنده موظف است با حضور در دفتر اسناد رسمی ملک را به نام پیش خریدار بزند. پیش فروشنده تنها هنگامی مجاز به پیش فروش ملک است که پروانه ساخت ساختمان از شهرداری را دریافت کرده باشد. توجه به نکات مهمی از این دست در قرارداد، تنها با انجام مشاوره تنظیم قرارداد ملکی صورت می گیرد.

قولنامه خرید ملک: قولنامه یکی از قراردادهایی است که همواره چالش های حقوقی بسیاری را برای طرفین درگیر ایجاد نموده است. قولنامه بر خلاف آنچه تصور می شود به معنای بیع و انتقال مالکیت یک ملک نیست و تنها متضمن یک تعهد از سوی مالک برای انتقال ملک خود به خریدار است. بنابراین می توان گفت قولنامه یک مرحله قبل از خرید و فروش و انتقال قطعی ملک است. اما اگر با رعایت نکات حقوقی نوشته شده باشد می توان به استناد آن اقدام به طرح دعوا و یا هر اقدام حقوقی دیگر نمود.

قرارداد اجاره ملک: اجاره ملک یک قرارداد رایج ملکی میان مالک و مستاجر است که به موجب آن، منافع ملک مورد نظر برای مدت زمان معینی به مالکیت مستاجر در می آید و مستاجر می تواند نسبت به منافع ملک هر گونه تصرفی که مشمول تعدی و تفریط و منافی با حقوق مالک نباشد را انجام دهد. قرارداد اجاره بسته به اینکه اجاره ملک برای استفاده مسکونی یا تجاری باشد مشمول قانون مدنی، قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ یا قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۵۶ است. تشخیص قانون حاکم بر قرارداد و اقدامات مورد نیاز حقوقی در تخصص یک وکیل امور ملکی با تجربه است که می تواند با ارائه مشاوره تنظیم قرارداد ملکی به شما کمک کند. برای آشنایی با تکالیف مستاجر در قانون به لینک مربوطه مراجعه کنید.

خواندن این مطلب
وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

استفاده از مشاوره تنظیم قرارداد ملکی چه ضرورتی دارد؟

قراردادها با هر موضوعی که داشته باشند همواره بخش مهم و پیچیده ای از هر نظام حقوقی را تشکیل می دهند که با توجه به این پیچیدگی و علاوه بر این، گستردگی بسیار زیادی که دارند به عنوان یک تخصص ویژه حقوقی در نظر گرفته می شوند که تنظیم و اجرای آن ها از عهده هر فردی بر نمی آید. قراردادهای ملکی در میان انواع قراردادها با موضوعات مختلف نقش ویژه ای دارند زیرا در این قراردادها معمولا ارقام مالی بسیار بالایی رد و بدل می شود که سرمایه مالی طرفین قرارداد را تشکیل می دهد. به همین دلیل سهل انگاری در تنظیم این قراردادها و بی توجهی به رعایت نکات حقوقی ساده باعث می شود علاوه بر صرف وقت و انرژی در آینده دچار ضررهای مالی غیر قابل جبرانی شوید که زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند. به همین دلیل برای پیش گیری از این مشکلات در آینده بهتر است پیش از هر اقدامی در جهت انعقاد قراردادهای ملکی از قبیل خرید و فروش، اجاره، مشارکت در ساخت و … از یک وکیل متخصص ملکی یا مشاور حقوقی با تجربه در تنظیم این نوع قراردادها مشاوره تنظیم قرارداد ملکی دریافت کنید. مشاوره تنظیم قرارداد ملکی کمک می کند تا دید بهتری نسبت به معاملات و امور حقوقی خود داشته باشید و با اطمینان بیشتری این امور را انجام دهید.

مشاوره تنظیم قرارداد ملکی در گروه وکلای ملکی

مشاوره تنظیم قرارداد ملکی در گروه وکلای ملکی

ما در گروه وکلای ملکی بهترین وکلای ملکی در تهران را گرد آورده ایم تا با ارائه طیف وسیعی از خدمات حقوقی مربوط به املاک پاسخگوی انواع نیازها و سوالات شما باشیم. شما می توانید مشاوره تنظیم قرارداد ملکی را در انواع مختلف حضوری، تلفنی یا آنلاین با بهترین کیفیت و هزینه از وکلای متخصص ما در گروه وکلای ملکی دریافت کنید. برای رزرو وقت در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با ما تماس بگیرید.

خواندن این مطلب
وکیل فسخ قرارداد ملکی و آشنایی با آن در گروه وکلای ملکی

سوالات متداول

قراردادهای ملکی چه قراردادهایی هستند؟

به قراردادهایی که موضوع اصلی آن ها یک ملک (مال غیر منقول) است قراردادهای ملکی می گویند که بخش عمده ای از قراردادها را تشکیل می دهند.

انواع قراردادهای ملکی چیست؟

قرارداد بیع، اجاره، مشارکت در ساخت، پیش فروش آپارتمان، رهن و… انواع گوناگون قراردادهای ملکی هستند که روزانه میان افراد منعقد می شوند.

مشاوره تنظیم قرارداد ملکی به چه صورت انجام می شود؟

این مشاوره در شکل های گوناگون مانند حضوری، آنلاین و یا تلفنی انجام می شود که هر کدام مزایای خاص خود را دارند و شما می توانید با توجه به نیاز خود از کسب مشاوره هر یک از آن ها را انتخاب کنید.

هزینه مشاوره تنظیم قرارداد ملکی چقدر است؟

هزینه این مشاوره با توجه به عوامل مختلف و متعددی مثل میزان پیچیدگی و سخت بودن پرونده شما، میزان تجربه و تحصیلات وکیل یا مشاور حقوقی و همچنین نوع مشاوره که می تواند حضوری، تلفنی یا آنلاین باشد تعیین می شود. گروه وکلای ملکی بهترین مشاوره حقوقی با مناسب ترین هزینه ممکن را برای شما تضمین می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

بهترین وکیل سرقفلی در تهران با سابقه بالای وکالت امور ملکی

 حق سرقفلی یا کسب و پیشه واژه ای است که در عرف تعلق به مستاجر ملک تجاری داشته و به موجب داشتن سکونت دیرینه وی، در ملک تجاری مالک، برایش به وجود آمده است به بیان ساده تر زمانی که…

بازدید: 570 نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل اثبات وقوع بیع و ضرورت استفاده از وکیل

اثبات وقوع بیع به چه معناست؟ بیع یکی از رایج ترین عقود معین در قانون مدنی است که برای آن مقررات و آثار حقوقی ویژه ای تعیین شده است. عقد بیع در قانون مدنی تملیک عین به عوض معلوم تعریف…

بازدید: 534 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکیل افراز و تفکیک ملک مشاع

ملک مشاع چیست؟ منظور از ملک، مال غیر منقول یا غیر قابل جا به جایی مانند زمین و خانه است و منظور از مشاع این است که این ملک در مالکیت مشترک میان دو یا چند نفر است و یک…

بازدید: 579 نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

وکیل اثبات مالکیت و آشنایی با متخصص ترین گروه ملکی

اثبات مالکیت چیست؟ اثبات مالکیت به معنای اثبات مالک بودن شخصی معین بر ملک یا املاکی مشخص در محاکم قضایی است. این دعوا بسته به آنکه درباره چه املاکی از جهت سابقه ثبتی مطرح شود، نتایج مختلفی خواهد داشت. تشخیص…

بازدید: 542 نفر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *