اخذ پایان کار ساختمانی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اخذ پایان کار ساختمانی و آشنایی با مدارک و مراحل آن

زمانی که شما قرار است به عنوان مالک اقدام به احداث ساختمانی کنید یا انجام عملیات ساخت را به سازنده ای بسپارید و قرارداد مشارکت در ساخت منعقد کنید، نیاز است که در هر دو فرض، مجوز ساخت و ساز شروع کار را از شهرداری اخذ کنید و پس از اتمام ساخت و ساز، درخواست اخذ پایان کار به شهرداری بدهید تا مثبت شود که شما به کلیه قوانین ساخت و ساز که لازمه یک ساختمان سازی مجاز است عمل کرده اید و مطابق نقشه تاییدیه ساختمان و مجوز ساخت، اقدام و از مقررات ساخت و ساز تخلف نکرده اید تا بتوانید گواهی پایان کار ساختمانی را دریافت کنید.

12 شهریور 1402
بروزرسانی: ۱۸ بهمن ۱۴۰۲
6 دقیقه
بدون دیدگاه

چرا اخذ پایان کار ساختمان از شهرداری امری الزامی است؟

علت الزام قانون گذار بر اخذ پایان کار ساختمانی بدین خاطر است که حقوق شخص ذی النفع که حسب مورد می تواند مالک اصلی باشد یا شخص خریدار محفوظ بماند.

در جایی که شما یک قرارداد مشارکت در ساخت را با یک سازنده منعقد می کنید او ملزم به آن است که پس از اتمام ساخت و ساز، از شهرداری درخواست کند که نماینده خود را برای مطابقت عملیات ساختمانی بر طبق قوانین ساخت و ساز اعزام کند تا بررسی های لازمه را به عمل آورد بر اینکه

آیا نکات ایمنی و استحکام ساختمان رعایت گردیده

آیا مقررات ساخت و ساز که در قوانین ساختمانی شهرداری به آن اشاره شده رعایت گردیده

آیا ساختمان مغایر با کاربری ساخته نشده

آیا ایجاد مزاحمت برای مجاورین، نکرده است

و سایر موارد

همه این موارد صورت می گیرد که به حقوق مالک خدشه ای وارد نگردد همچنین است در جایی که فروشنده خود قرار است انجام این تشریفات اداری را عهده دار شود ملزم به آن است که پایان کار ساختمانی را از شهرداری اخذ کند تا اگر خریداری اقدام به خرید یکی از واحدهای ساختمانی کرد نخواهد برای دریافت صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی ملک دچار دردسر شود.

مراحل اخذ گواهی پایان کار

در مرحله اول شما می توانید به دو طریق اقدام کنید:

با مراجعه حضوری به شهرداری منطقه ای که، قرار است ساخت و ساز در حوزه ملکی آن انجام شود مراجعه و تقاضای خود را به ثبت می رسانید.

اما از سال ۱۳۹۹ سامانه ای زیر ساخت ها و توسعه شهری به نشانی راه اندازی شد و این امکان را به افراد داد که بتوانند به صورت غیر حضوری درخواست خود را ثبت و از شهرداری تقاضای اخذ گواهی پایان کار ساختمانی را داشته باشند.

خواندن این مطلب
مشاوره رایگان وکیل ملکی به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری

نکته۱ شما بایستی در بدوا امر در سامانه تهران من ثبت نام و پس از دریافت شماره پروانه بدون آنکه نیاز به مراجعه حضوری داشته باشید از سامانه مربوط گواهی پایان کار ساختمانی خود را اخذ کنید.

نکته ۲ سامانه راه اندازی شده تنها در رابطه با ملک هایی بوده که در استان تهران عملیات ساخت و ساز آن انجام شده است.

مراحل اخذ گواهی پایان کار

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی پایان کار ساختمانی

شما به عنوان مالک یا سازنده که متعهد به دریافت گواهی پایان کار ساختمانی از شهرداری هستید بایستی مدارک ذیل را ضمیمه درخواست خود که به صورت حضوری یا الکترونیکی قرار است تحویل شهرداری دهید کنید.

  • فرم شروع، پیشرفت و پایان ساخت و ساز که به تایید مهندس ناظر رسیده است
  • ارائه سند مالکیت
  • مدارک شناسایی مالک و اگر سازنده عملیات ساخت وساز را عهده دار بوده ارائه مدارک وی الزامی است
  • ارائه پروانه ساختمان که مجوزی برای ساخت و ساز بوده و در ابتدای امر از شهرداری اخذ شده است
  • ارائه فیش پرداخت عوارضی های ساختمان اعم ازعوارض نوسازی، عوارض کسب و پیشه، عوارض خدمات مدیریت پسماند
  • گواهی عدم خلافی ساختمان

اگر مالک یا سازنده گواهی پایان کار اخذ نکنند!

جدا از اینکه شخص ذی النفع، ممکن است برای دریافت سند رسمی و سند تفکیکی ملکی که گواهی پایان کار ساختمانی برای آن اخذ نشده دچار مشکل شود خود شخص اعم از مالک یا سازنده نیز من باب اینکه نسبت به قوانین ساخت و ساز متعهد نبوده اند نیز ممکن است از دریافت خدماتی از جمله اعطای انشعاب آب و برق و گاز نیز محروم شوند چرا که لازمه برخورداری از این خدمات داشتن گواهی پایان کار ساختمانی است که بعد از تایید شدن نماینده ای که از جانب شهرداری عهده دار تطبیق عملیات ساخت و ساز با قوانین مربوطه بوده مجوز پایان کار ساختمانی صادر می شود.

خواندن این مطلب
حق عمری چیست و چگونه ایجاد می شود؟

دعوی الزام به اخذ پایان کار ساختمانی

دعوی نامبرده قرار است توسط شخص ذی النفع، که حسب مورد می تواند مالک باشد یا خریدار، به طرفیت خوانده، که شخص متعهد به دریافت گواهی پایان کار ساختمانی بوده و می تواند

مالک باشد

یا مالک و سازنده

یا سازنده

در دادگاه حقوقی صلاحیت دار به رسیدگی تحت عنوان خواسته الزام متعهد به اخذ پایان کار ساختمانی از شهرداری مورد رسیدگی قرار بگیرد.

مدارک و مستندات

شخص خواهان ملزم به آن بوده که مدارک مورد نیاز را ضمیمه پرونده خود کرده و به دادگاه ارائه دهد از جمله:

  • ارائه مدارک هویتی که دلالت بر آن داشته که او مالک بوده یا حق مالکیتی بر ملک داشته است.
  • ارائه قرارداد منعقد شده که می تواند قرارداد مشارکت در ساخت باشد یا مبایعه نامه ای که فی مابین مالک با خریدار منعقد گردیده شده است.
  • و در فرضی که انتقال سند به موجب سند رسمی باشد ارائه سند مالکیت نیز الزامی است.

در صورتی که ادعای خواهان وارد تشخیص داده شود دادگاه حکم بر الزام خوانده به اخذ پایان کار ساختمانی خواهد داد.

دعوی الزام به اخذ پایان کار ساختمانی

عدم انجام تعهد از سوی خوانده

اگر پس از صدور حکم، شخص خوانده از تعهدی که به موجب حکم دادگاه، ملزم به آن بوده، امتناع کرد پس از قطعیت حکم، به درخواست خواهان اجرائیه صادر شده و طی ابلاغ اجرائیه به خوانده، او ملزم به آن می گردد که ظرف مهلت سی روز اقدامات لازمه را که به آن ملزم شده انجام دهد در غیر این صورت به موجب حکم دادگاه، خود شخص خواهان و یا وکیل وی یا شخص ثالثی، جهت اخذ گواهی پایان کار ساختمان از شهرداری اقدام می کند. البته لازم به ذکر است که هزینه های مربوطه از آنجایی که جز حیطه وظایف شخص متعهد بوده از وی دریافت می گردد.

خواندن این مطلب
نکات قانونی رهن و بررسی ویژگی های مال موضوع رهن

نتیجه گیری

زمانی که شمای مالک با شخص سازنده قرارداد مشارکت در ساخت را منعقد می کنید یا به عنوان خریدار اقدام به خرید یکی از واحدهای ساخت و ساز شده می کنید در ابتدای امر برای آنکه در تنظیم سند و انتقال مالکیت و یا دریافت صورت مجلس تفکیکی دچار دردسر نشوید بایستی بررسی کنید و با استعلام از شهرداری این اطمینان خاطر را پیدا کنید که مالک یا سازنده ملک پس از اتمام ساخت و ساز، اقدام به اخذ گواهی پایان کار از شهرداری کرده اند سپس اقدام به خرید کنید در این راستا ما مقاله ای را اختصاص به مشاوره حقوقی خرید ملک داده ایم که شما می توانید جهت کسب اطلاعات به مقاله نامبرده مراجعه کنید.

پیشنهادات

ما در وکیل ملک در تلاشیم به شما عزیزانی که درگیر مشکلات حقوقی ملکی که از پیچیده ترین و حساس ترین موضوعات بوده و ارتباط با اموال و مالکیت دارد بهترین خدمات را ارائه بدهیم شما می توانید جهت برخوردارشدن از خدمات ما از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

چرا اخذ گواهی پایان کار ساختمانی از الزامات است و بایستی از شهرداری دریافت شود؟

عدم دریافت این گواهی ممکن است شخص مالک یا خریدار را برای دریافت صورت مجلس تفکیکی یا نقل و انتقال مالکیت و اخذ سند رسمی دچار مشکل سازد لذا قانون گذار برای آنکه به حقوق شخص ذی النفع خدشه ای وارد نشود اخذ آن را الزامی دانسته است.

اگر مالک یا سازنده ای که متعهد به دریافت گواهی پایان کار ساختمانی بوده اند ممانعت کنند تکلیف چیست؟

در فرضی که ممانعت به عمل آید این حق برای شخص ذی النفع بوده که با طرح دعوی حقوقی به طرفیت شخص متعهد، الزام او را به دریافت پایان کار ساختمانی بخواهد.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

مشاوره حقوقی به صورت تخصصی از مشاوره حضوری تا مشاوره رایگان

ما در گروه وکلای ملکی تلاش کرده ایم خدمات حقوقی باکیفیت را با بهترین هزینه ممکن در اختیار مراجعان خود قرار دهیم. در این مقاله با ضرورت استفاده از مشاوره حقوقی برای انجام کلیه امور حقوقی خود و انواع و…

بازدید: 765 نفر
4 دی 1402
خواندن این مقاله

وکیل اعلام بطلان معامله و تفاوت آن با فسخ معامله

یکی از مهمترین ابعاد هر معامله مواردی است که منجر به فسخ، بطلان یا انفساخ آن می شود. در این مقاله از گروه وکلای ملکی می توانید با همه موارد و جوانب بطلان یک معامله و ویژگی های وکیل اعلام…

بازدید: 102 نفر
21 دی 1402
خواندن این مقاله

همه چیز درباره معامله معارض و نحوه شکایت آن

در این مقاله از گروه وکلای ملکی به طور ویژه به یکی از مهمترین مسائل و مشکلات حقوقی در زمینه املاک یعنی معامله معارض می پردازیم که به عنوان یکی از انواع جرائم ملکی می تواند ضرر و زبان‌های مالی…

بازدید: 144 نفر
3 دی 1402
خواندن این مقاله

عقد مزارعه چیست؟ آشنایی با شرایط آن

تعریف عقد مزارعه در قانون مدنی عقد مزارعه موضوع مواد 518 تا 542 قانون مدنی است. این عقد در ماده 518 قانون مدنی تعریف شده است. بر اساس تعریف ماده 518 این قانون، مزارعه عقدی است که به موجب آن…

بازدید: 247 نفر
7 مرداد 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *