اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند

اگر مالک ملک هستید و یا به عنوان خریدار می خواهید ملکی را خریداری نمایید، بدون شک مهمترین چیزی که در این معامله موثر است این است که آن ملک سند مالکیت رسمی دارد یا خیر. اخذ سند مالکیت رسمی علاوه بر اینکه یک امر الزامی است، با توجه به مزایایی که دارد می تواند از بروز بسیاری از مشکلات در آینده برای مالک ملک جلوگیری کند. یکی از مهمترین موضوعات مربوط به حقوق املاک که در گروه وکلای ملکی درمورد آن خدمات حقوقی گسترده ای ارائه می شود، فرایند اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند است. این فرایند با توجه به قوانین و مقررات مختلفی که درمورد آن وجود دارد و همچنین مدارک و اسناد گوناگونی که برای اثبات مالکیت مورد نیاز است حتما به حضور یک وکیل متخصص در امور ملکی که در گروه وکلای ملکی به شما معرفی می شود نیاز خواهد داشت.

11 آذر 1402
بروزرسانی: ۴ بهمن ۱۴۰۲
9 دقیقه
بدون دیدگاه

ما در گروه وکلای ملکی تلاش می کنیم خدمات تخصصی خود را در زمینه حقوق املاک از جمله مشاوره و وکالت برای اخذ سند مالکیت رسمی در بهترین کیفیت و متناسب با شرایط و نیاز شما ارائه دهیم. برای آشنایی بیشتر با خدمات گروه وکلای ملکی با ما تماس بگیرید.

سند مالکیت رسمی چیست؟

پیش از آشنایی با فرایند اخذ سند مالکیت رسمی، سوالی که در ابتدا ممکن است برای بسیاری از افراد ایجاد شود این است که اصولا سند مالکیت رسمی چیست و چه تفاوتی با دیگر اسناد مالکیت دارد؟ به طور کلی سند به نوشته ای گفته می شود که می توان برای اثبات امری در محضر دادگاه یا مراجع رسمی دیگر از آن استفاده کرد. سند با توجه به میزان اعتباری که دارد به دو نوع سند عادی و سند رسمی تقسیم می شود. منظور از سند رسمی سندی است که توسط مقامات رسمی، بر اساس قانون و در حیطه اختیارات قانونی آن ها تنظیم می شود و تنها می توان نسبت به آن ادعای جعل مطرح کرد که البته به عنوان یک ادعا باید با دلیل و مدرک به اثبات برسد. سند عادی به هر نوع سند دیگری گفته می شود که سند رسمی محسوب نمی شود و در نتیجه از اعتبار کمتری نسبت به سند رسمی برخوردار است، در نتیجه علاوه بر ادعای جعل طرف مقابل می تواند آن را انکار کرده یا نسبت به آن اعلام تردید کند. انکار در مواردی انجام می شود که سند به شخص انکار کننده نسبت داده شده و او این موضوع را نفی می کند و تردید مربوط به حالتی است که فرد در سندی که به دیگری نسبت داده شده اعلام تردید می کند. حال، سند مالکیت رسمی نوعی سند رسمی است که موضوع آن مالکیت فرد یا افراد نسبت به مالی معین است و این سند می تواند مالکیت فرد یا افراد نسبت به مالی مشخص را در هر مرجع رسمی اثبات کند.

مزایای سند مالکیت رسمی چیست؟

سند مالکیت رسمی نسبت به دیگر انواع سند که به صورت عادی و بدون دخالت مقامات رسمی تنظیم می شوند مزایای بسیاری دارد که باعث شده است قانون، تنظیم آن را برای املاک یعنی اموال غیر منقول مانند زمین و ساختمان الزامی کند. در این بخش برخی از مهمترین مزایای سند رسمی را برای شما توضیح می دهیم.

  • مهمترین مزیت اخذ سند مالکیت رسمی این است که اعتبار بسیار بالایی دارد و باعث می شود مالکیت فرد به راحتی در مراجع رسمی به اثبات برسد. به نحوی که در قسمت قبل بیان شد نسبت به سند رسمی تنها ادعای جعل با ارائه دلیل و اثبات آن امکان پذیر است که در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد و اثبات آن هم کار دشواری است. در واقع اگر سند عادی داشته باشید و طرف مقابل نسبت به آن ایراد وارد کند شما هستید که باید اصالت سند را اثبات کنید اما اگر سند رسمی داشته باشید و طرف مقابل مدعی جعلی بودن آن شود، طرف مقابل باید ادعای خود را ثابت کند نه شما.
  • مزیت دیگر در اخذ سند مالکیت رسمی این است که با توجه به ثبت نام مالک ملک در دفتر مخصوصی در اداره ثبت که دفتر املاک نامیده می شود، امکان استعلام نام مالک از شهرداری و اداره ثبت در زمان معاملات مربوط به املاک وجود دارد و این مساله احتمال ارتکاب جرایم ملکی مانند فروش مال غیر و … به شدت کاهش می دهد.
  • در برخی دعاوی یا صدور برخی قرارها در اختیار داشتن سند رسمی کمک زیادی به صاحب آن می کند و به نوعی یک امتیاز محسوب می شود. برای مثال، اگر دعوای شخص مدعی، مستند به سند رسمی باشد دیگر لزومی ندارد برای جبران خسارت های احتمالی طرف مقابل مبلغی را به عنوان تامین خواسته به دادگستری بدهد.
  • از دیگر تفاوت های سند رسمی با سند عادی این است که در سند رسمی تاریخ تنظیم سند هم در برابر طرفین و وراث آن ها و هم در برابر اشخاص دیگر یعنی اشخاص ثالث معتبر است، اما تاریخ تنظیم سند عادی صرفا نسبت به طرفین و وراث آن ها اعتبار دارد.
خواندن این مطلب
تصرف عدوانی چیست و بررسی تفاوت آن با مابقی دعاوی

موارد اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند

موارد اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند

با توجه به تعریف سند رسمی و مزایای آن در قسمت های قبل، حتما متوجه ضرورت اخذ سند مالکیت رسمی شده اید. املاک، بر اساس وضعیت ثبتی خود یعنی بر اساس اینکه آیا در دفتر املاک اداره ثبت به ثبت رسیده اند و برای آن ها سند رسمی مخصوص صادر شده است یا خیر دارای سه وضعیت ۱) ثبت نشده، ۲) در جریان ثبت و ۳) ثبت شده هستند. گاهی اوقات ممکن است زمینی که یک ساختمان بر روی آن احداث شده در اداره ثبت، ثبت شده باشد اما ساختمان ثبت نشده و سند رسمی نداشته باشد. در این صورت، باید برای آن ساختمان اقدام به اخذ سند مالکیت رسمی کرد که بر اساس قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی از طریق تشکیل هیاتی به نام هیات حل اختلاف و بررسی اسناد و مدارک ارائه شده از سوی متقاضی امکان پذیر است. موارد اخذ سند مالکیت رسمی بر اساس این قانون شامل موارد زیر می شود:

الف ـ فوت مالک رسمی و حداقل یک نفر از ورثه وی

ب ـ عدم دسترسی به مالک رسمی و در صورت فوت وی عدم دسترسی به حداقل یک ‌نفر از ورثه وی

پ –  مفقود الاثر بودن مالک رسمی و حداقل یک نفر از ورثه وی

ت ـ عدم دسترسی به مالکان مشاعی در مواردی که مالکیت متقاضی، مشاعی و تصرفات وی در ملک، مفروز است.

برای اطمینان از اینکه می توانید بر اساس این موارد اقدام به اخذ سند مالکیت رسمی نمایید، بهتر است با یک وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در امور ملکی مشورت کنید. گروه وکلای ملکی، بهترین وکیل ملکی در غرب تهران را برای انجام کلیه خدمات حقوقی مرتبط به اخذ سند مالکیت رسمی در اختیار شما می گذارند.

خواندن این مطلب
وکیل ماده 100 شهرداری و آشنایی با بهترین گروه حقوقی ملکی

فرایند اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند

اخذ سند مالکیت رسمی دارای مراحلی است که باید به دقت طی شوند تا بتوانید سند رسمی را با موفقیت دریافت کنید. در این قسمت مراحل لازم برای اخذ سند مالکیت رسمی را برای شما عزیزان توضیح می دهیم. بهتر است پیش از هر گونه اقدام حقوقی با وکیل متخصص در این زمینه مشاوره حقوقی داشته باشید تا با صرف هزینه و زمان کمترین این مراحل را طی کنید.

تهیه و ارائه مدارک لازم: اولین مرحله برای اخذ سند مالکیت رسمی، ارائه مدارکی است که بر اساس قانون مورد نیاز است. این مدارک بسته به اینکه مالکیت شما به چه صورت باشد متفاوت است و موارد دقیق آن با کسب مشورت از وکیل و مشاور حقوقی تعیین می شود، اما به طور کلی باید هر سندی از جمله قولنامه یا مبایعه نامه را که نشان دهنده انتقال مالکیت ساختمان به شما باشد تهیه کرده و ارائه دهید.

تهیه نقشه یو تی ام (UTM) از ملک مورد نظر: مرحله بعدی این است که با کمک کارشناس نقشه برداری نقشه یو تی ام ملک مورد نظر را تهیه کنید. این نقشه در قالب سی دی و با مهر و امضای کارشناس تهیه می شود و قابل ارائه به هیات حل اختلافی است که به تقاضای شما رسیدگی می کند.

ثبت درخواست در «سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت»: پس از تهیه اسناد و مدارکی در ابتدای این قسمت گقته شد، باید از این اسناد فایل اسکن تهیه کنید و با مراجعه به سامانه مخصوصی که برای ثبت تقاضای اخذ سند مالکیت رسمی در نظر گرفته شده است به آدرس https://sabtemelk.ssaa.ir/ اسکن مدارک خود ارسال کنید. پس از ثبت درخواست، آدرس اداره ثبتی مربوط به محل ملک مورد نظر تعیین می شود تا اسناد و مدارک خود را به آن پست کنید تا مورد بررسی قرار بگیرد. پس از انجام بررسی های لازم توسط هیات حل اختلاف اداره ثبتی، در صورتی که این هیات با درخواست شما برای صدور سند مالکیت رسمی موافق باشد، مراحل صدور سند توسط اداره ثبت انجام شده و سند به آدرس اعلام شده توسط شما ارسال می شود.

خواندن این مطلب
صورت مجلس تفکیکی چیست و مراحل دریافت آن چگونه می باشد

وکیل ملکی که گروه وکلای ملکی در اختیار شما می گذارند می تواند کلیه این مراحل را با دقت و سرعت هرچه تمام تر به انجام برساند.

خدمات حقوقی در گروه وکلای ملکی

خدمات حقوقی در گروه وکلای ملکی

امور مربوط به املاک به دلیل گستردگی و پیچیدگی خاصی که دارند و همچنین ارزش و اهمیت اقتصادی املاک برای افراد نیازمند تخصص ویژه و تجربه چندین ساله هستند تا با صرف کمترین هزینه و زمان با بهترین نتیجه به سرانجام برسند. ما در گروه وکلای ملکی به دلیل اهمیت خاص این حوزه یعنی حوزه حقوق املاک خدمات خود را به صورت ویژه و تخصصی در این زمینه ارائه می دهیم و همین مساله یعنی تخصصی بودن خدمات مورد ارائه، عامل تمایز گروه وکلای ملکی نسبت به سایر گروه های حقوقی شده است. خدمات حقوقی گروه وکلای ملکی علاوه بر تخصصی بودن، متناسب با نیاز مراجع تعریف می شود و این انعطاف در ارائه خدمات به ما کمک می کند تا پاسخگوی هر نوع نیاز حقوقی از سوی مراجعان خود باشیم. برای آشنایی با نحوه استفاده از خدمات حقوقی گروه وکلای ملکی می توانید با شماره تماس های ما تماس حاصل کنید.

سوالات متداول

سند مالکیت رسمی چیست؟

به سندی که توسط ماموران رسمی مانند دفترداران اسناد رسمی صادر می شود و اثبات کننده مالکیت فرد نسبت به مال مشخصی هستند، سند مالکیت رسمی می گویند.

سند رسمی چه مزیتی دارد؟

سند رسمی مالکیت نسبت به سند عادی اعتبار بسیار بالاتری دارد و به راحتی نمی توان آن را زیر سوال برد.

برای کدام ساختمان ها می توان سند رسمی مالکیت گرفت؟

برای آنکه بتوان برای یک ساختمان سند رسمی گرفت باید آن ملک قبلا سابقه ثبت داشته باشد و فردی که در حال حاضر مالک آن ملک شده است امکان مراجعه به مالک اولیه را نداشته باشد.

اخذ سند مالکیت رسمی برای ساختمان بدون سند چه مراحلی دارد؟

برای اخذ این سند باید مدارک لازم آن را که شامل قولنامه یا مبایعه نامه، نقشه یو تی ام ملک و …. می شود را تهیه کنید و پساز اسکن در سامانه مخصوصی که برای این کار در نظر گرفته شده است آن را به اداره ثبت مربوطه ارسال کنید تا توسط هیات حل اختلاف این اداره بررسی شود.

امتیاز به این مطلب

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

نکات حقوقی عقد اجاره

بدون رعایت نکات حقوقی عقد اجاره ممکن است با مشلاک عدیده ‌ای در آینده مواجه شوید که هزینه، زمان و انرژی زیادی از شما خواهد برد. برای آشنایی با مهمترین نکات حقوقی عقد اجاره تا پایان این مقاله از گروه…

بازدید: 225 نفر
25 آبان 1402
خواندن این مقاله

تشخیص اراضی ملی از اراضی عادی

منظور از اراضی ملی چیست؟ به اراضی که در حال حاضر هیچ‌یک از اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی، هیچگونه دخل و تصرفی در آن نداشته و همچنان نیز شکل و شمایل طبیعی خود را همانند گذشته حفظ کرده‌ و…

بازدید: 248 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

انواع سند ملکی و بررسی آن ها به صورت کامل

سند ملکی چیست؟ پیش از آشنایی با انواع سند ملکی بهتر است بدانیم اساسا سند ملکی چیست و تنظیم صحیح آن چه اهمیتی دارد. سند در معنای حقوقی هر گونه نوشته ای است که در محضر دادگاه در مقام دعوا…

بازدید: 190 نفر
15 آذر 1402
خواندن این مقاله

الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

 تنظیم سند رسمی چه اهمیتی دارد؟ در ابتدا بهتر است درباره اهمیت در اختیار داشتن سند رسمی برای املاک صحبت کنیم. تنظیم سند رسمی در معاملات مهمترین مرحله در نقل و انتقال آن‌ ها به شمار می آید. زمانی که…

بازدید: 90 نفر
24 دی 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *