اخذ سند المثنی ملکی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

اخذ سند المثنی ملکی توسط وکیل با مراحل و مدت زمان اخذ آن

از جمله مدارک مهم مربوط به هر نوع اموال اعم از منقول و غیرمنقول، اسناد رسمی مالکیت آن می‌باشد؛ چرا که قطع به یقین مهم‌ترین مدرک اثبات کننده مالکیت هرنوع مال سند رسمی ثبتی آن خواهد بود. حال با توجه به شرایط فوق، قطعا از بین رفتن یا مفقود شدن مدارکی چون اسناد مالکیت رسمی سبب نگرانی شدید مالک آن شده و علاوه‌بر آن نیز امکان بروز دردسر و سواستفاده ‌های احتمالی از اسناد توسط سودجویان نیز وجود خواهد داشت. به همین خاطر است که اصولا تمامی افراد پس از مفقودی مدارکی از جمله؛ مدارک فوق به دنبال راهی جهت ممانعت از ورود خطر و سواستفاده از اسناد خویش و بالطبع اخذ سند المثنی ملک می‌باشند.

30 مرداد 1402
بروزرسانی: ۸ اسفند ۱۴۰۲
6 دقیقه
۴ دیدگاه

اخذ سند المثنی ملکی دارای مراحل وشرایط خاص مربوط به خود می‌باشد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ سند المثنی ملکی

پیش از هرچیز بهتر است به این نکته بپردازیم که اصلا شرایط لازم جهت اخذ سند المثنی چه بوده یا به عبارت دیگر در چه صورت می‌توان، اقدام به دریافت سند المثنی نمود؟ در ابتدا برای آشنایی با انواع سند ملکی می توانید به لینک مربوطه مراجعه نماییدو

لازم به ذکر است که اخذ سند المثنی ملکی در صورت وجود شرایطی چون؛

 • از بین رفتن جز یا کل سند
 • سند در نزد شخص دیگری بوده و حاضر به استرداد نباشد.
 • مفقودی سند

امکان‌پذیر خواهد بود.

مراحل اخذ سند المثنی ملکی

 • اخذ دو برگ استشهادیه از اداره ثبت
 • تکمیل برگ استشهادیه محلی
 • گواهی برگ استشهادیه توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی
 • پرداخت هزینه انتشار آگهی
 • انتشار یک نوبت اگهی در روزنامه کثیرالانتشار یا یکی از روزنامه‌های آگهی‌های ثبتی
 • مهلت زمان ١٠ روز جهت اعتراض به انتشار آگهی روزنامه رسمی
 • صدور سند المثنی ملکی در صورت عدم اعتراض به آگهی

مواردی که در آگهی ثبتی قید می‌شوند؛

 • مشخصات مالک اعم از نام و نام خانوادگی
 • خلاصه‌ای از نحوه و شرایط مفقودی یا از بین رفتن سند ملکی
 • مشخصات و نشانی ملک
 • ذکر اطلاعات مربوط به انتقالات و معاملات مربوط به سند ملک

چنانچه پس از صدور سند المثنی ملک، سند اصلی یافت شود، تکلیف چیست؟

یکی از مهم‌ترین ابهاماتی که معمولاً در این خصوص مطرح می‌شود، آن است که چنانچه پس از صدور سند المثنی ملک، سند اصلی آن یافت شود، تکلیف سند المثنی چه می‌شود؟

لازم به ذکر است که در صورت وجود چنین شرایطی دو حالت وجود دارد؛

 • با سند المثنی ملکی معامله‌ای انجام شده باشد که در این صورت، سند المثنی معتبر بوده و سند اصلی باطل خواهد شد.
 • با سند المثنی ملکی معامله‌ای انجام نشده باشد که در این صورت نیز سند المثنی باطل شده و سند اصلی دارای اعتبار خواهد بود.
خواندن این مطلب
وکیل تجدید نظر خواهی چه کسی است؟

لازم به ذکر است که در صورت پیدا شدن سند اصلی و وجود هر یک از دو شرایط فوق‌الذکر، مالک بایستی به صورت مکتوب این مسیله را به اطلاع اداره ثبت برساند.

مدت زمان لازم جهت اخذ سند المثنی ملکی

مدت زمان لازم جهت اخذ سند المثنی ملکی

یکی از متداول‌ترین پرسش‌ها در خصوص اخذ سند المثنی ملکی، مدت زمان لازم جهت صدور آن می‌باشد.

به طوریکه به صورت تقریبی، مدت زمانی که جهت دریافت سند المثنی ملکی ضروری می‌باشد، تقریباً مدت حدود یک ماه خواهد بود. چرا که مدت زمان حدود دو هفته جهت پر کردن فرم استشهادیه و گواهی امضا و همچنین مدت زمان حدود ١٠ روز نیز جهت انتشار آگهی وقت لازم بوده که جمعا می‌توان گفت، یک پروسه یک ماهه جهت اخذ سند المثنی ملکی زمان صرف خواهد شد.

میزان اعتبار سند المثنی ملکی

شاید تاکنون برای شما هم سوال بوجود آمده باشد که آیا اسناد المثنی ملکی نیز مانند اسناد اصلی معتبرند؟ اگر جواب مثبت است، آیا میزان اعتبار اینگونه اسناد نیز همانند اسناد اصلی است یا از اعتبار کمتری نسبت به اسناد اصلی برخوردارند؟

در پاسخ باید بگوییم، آری. اسناد المثنی نیز کاملا همانند اسناد اصلی از اعتبار برخوردار بوده و از این حیث هیچگونه تفاوتی با اسناد اصلی نخواهند داشت.

تفاوت اسناد المثنی ملکی با اسناد اصلی ملکی

شاید برایتان ابهام پیش آمده باشد که با توجه به موارد معنونه و میزان یکسان اعتبار هردو اسناد، پس تفاوت اسناد اصلی واسناد المثنی در چیست؟

لازم به ذکر است که اسناد المثنی ملکی هیچگونه تفاوتی با اسناد اصلی نداشته و تنها تفاوت آن‌ها را می‌توان در ذکر عبارت المثنی بر روی اینگونه اسناد دانست.

خواندن این مطلب
بررسی سند نزدن فروشنده و پشیمان شدن آن از نگاه قانونی

صدور سند مالکیت المثنی در زمان بازداشت یا در رهن بودن ملک

گاهی پیش می‌آید که ملکی در بازداشت یا در رهن بوده و به هر علت، سند رسمی آن از بین رفته یا مفقود می‌گردد. خوب است بدانید که در صورت وجود چنین شرایطی، باز هم امکان صدور سند المثنی برای ملک وجود داشته و منعی برای این اقدام وجود نخواهد داشت و صرفا لازم است که در بازداشت بودن ملک در سند المثنی نیز قید گردد.

نمونه درخواست سند المثنی ملکی

ریاست محترم اداره ثبت …

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند، سند مالکیت تحت تملک بنده به پلاک ثبتی… در مورخ… به دلیل … مفقود/ از بین رفته است. حال خواهشمندم، نسبت به صدور سند مالکیت المثنی اقدامات لازم صورت بگیرد.

با تشکر

امضاء مالک سند

نمونه استشهادیه جهت اخذ سند المثنی ملکی

خواهشمند است افرادی که آگاهی و اطلاع کامل دارند که سند مالکیت تحت تملک بنده به پلاک ثبتی… به نشانی……… تحت مالکیت اینجانب … در مورخ….به دلیل … مفقود شده/ از بین رفته است و با وجود جستجوی بسیار پس از مدت … تاکنون یافت نشده است، موارد فوق را گواهی نمایند.

امضاء مالک سند

شهود:

اینجانب … فرزند …. کد ملی …  به نشانی …. صحت و درستی موارد فوق را گواهی می نمایم.

امضاء شاهد

مراجعه به مراجع قضایی جهت اخذ سند المثنی ملکی

گاهی برخی بر این تصورند که جهت اخذ سند المثنی ملکی به حکم دادگاه یا مراجعه به مراجع قضایی لازم است. اما بد نیست بدانید که در حالت عادی، جهت دریافت اینگونه اسناد الزامی جهت مراجعه به مراجع قضایی یا دریافت حکم یا گواهی دادگاهی وجود ندارد، مگر در صورت وجود شرایط خاصی. حال این شرایط کدامند؟

خواندن این مطلب
نکات قانونی رهن و بررسی ویژگی های مال موضوع رهن

به طور مثال، چنانچه سند مالکیت اصلی در نزد شخصی وجود داشته باشد، ابتدا لازم است که از طریق مراجع قضایی وی را ملزم به استرداد سند نموده و در صورت عدم امکان استرداد از طریق مرجع قضایی، نسبت به درخواست سند المثنی ملک اقدام نماییم.

وکیل اخذ سند المثنی ملکی

وکیل اخذ سند المثنی ملکی

همانطور که مشاهده کردید، اخذ سند المثنی ملکی نیز مستلزم وجود شرایط و همچنین طی مراحل خاص مربوط به خود می‌باشد. اخذ سند مالکیت المثنی دارای نکات و پیچیدگی‌های خاصی می‌باشد که اطلاع از آن‌ها جهت پیگیری روند صدور سند از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. بدین جهت، برای دریافت سند مالکیت المثنی استفاده از وکیل ملکی متخصص در صدور سند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که وکیل متخصص در امور پرنده‌های گوناگون ملکی و اخذ و صدور سند با اطلاع از قوانین و مقررات و همچنین مراحل و شرایط لازم جهت اخذ سند مالکیت، اخذ و صدور سند مالکیت را در کوتاه‌ترین زمان و با کم‌ترین هزینه ممکن میسر خواهد نمود.

کلام پایانی…

چنانچه در خصوص نحوه و شرایط اخذ سند المثنی ملکی سوال یا ابهامی درذهن داشته یا با مشکل خاصی روبرو شده‌اید با کارشناسان و مشاورین متخصص گروه وکلای ملکی همراه باشید.

مراحل اخذ سند المثنی ملکی چیست؟

اخذ سند المثنی ملکی دارای مراحل گوناگونی از جمله؛ تکمیل فرم استشهادیه محلی، درخواست مکتوب صدور سند المثنی، انتشار آگهی و پرداخت هزینه آن و… می‌باشد که در متن مقاله پیش رو مفصلا بدان پرداخته‌ایم.

شرایط اخذ سند المثنی ملکی چیست؟

 • مفقودی سند
 • از بین رفتن سند
 • در صورت انکه سند در نزد شخص دیگری بوده و امکان استرداد آن نباشد.
4.7/5 - (6 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

اخذ سند مالکیت به نام ورثه در صورت اختلاف در تقسیم ارث

در این مقاله به طور ویژه به فرایند اخذ سند مالکیت به نام ورثه که مهمترین مرحله در رابطه با ارث و میراث املاک است، می پردازیم. اخذ سند مالکیت به نام ورثه چه زمانی…

بازدید: 418 نفر
۱۷ فروردین ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

وکالت بلاعزل در فروش ملک چیست و در چه شرایطی از بین می رود؟

وکالت بلاعزل در فروش چیست؟ و در چه شرایطی از بین می رود؟ وکالت بلاعزل وکالتی است که به موجب آن موکل، شخصی را وکیل در انجام کاری می کند. مثلا به او وکالت می دهد که کارهای نقل و…

بازدید: 136 نفر
۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

دانستنی های مهم قولنامه و بررسی نکات مهم آن

قولنامه چیست و چه تفاوتی با بیع نامه دارد؟ اولین نکته از دانستنی های مهم قولنامه و مهمترین گام در ارتباط با این عمل حقوقی شناخت درست معنا و کاربرد آن است. قول نامه به معنای یک قرارداد میان طرفین…

بازدید: 468 نفر
۲۷ اسفند ۱۴۰۲
خواندن این مقاله

بررسی سند نزدن فروشنده و پشیمان شدن آن از نگاه قانونی

اگر فروشنده از انجام معامله پشیمان شود تکلیف خریدارچیست؟ اگر بایع به مفاد قرارداد پایبند نباشد. و کارهای نقل و انتقال سند را انجام ندهد، این امر موجب می گردد که به خریدار خسارت مالی زیادی وارد شود. و علی…

بازدید: 88 نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. امین زرنقاش

  با درود
  درصورتی که سند مفقود گردیده و مالک سند وکالت خرید و فروش ویا وکالت تام به وکیل خود داده باشد آیا وکیل می‌تواند درخواست سند المثنی را از اداره ثبت به آدرس محل سکونت خود بدهد و سند المثنی را با شرایط بالا اخذ نماید
  باتشکر

  1. سلام
   بله امکانپذیر است که وکیل سند آلمانی اخذ نماید

 2. مهدی گودرزی

  سلام وقت بخیر
  هزینه وکالت جهت اخذ سند المثنی برای ملکی که به نام دونفر است و هر دوسند مفقود شده چقدر است؟

  1. سلام
   هزینه اخذ سند برای هر سند معادل پانزده میلیون تومان است