صورت مجلس تفکیکی
نوشته شده توسط گروه وکلای ملکی

صورت مجلس تفکیکی چیست و مراحل دریافت آن چگونه می باشد

زمانی که شمای مالک تصمیم بر آن می گیرید که ملک غیر منقولی را که حق مالکیت بر عرصه یا اعیان آن داشته اید را به قطعات کوچک تری تفکیک کنید و برای هر قطعه به صورت مجزا سندی را بگیرید و یا می خواهید نسبت به تفکیک سهم خود در یک ملک مشاع  و تعیین حدود اربعه ملک و مساحت آن اقدام کنید و سند جداگانه ای بگیرید در اینجا شما ملزم به آن هستید که به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع مال غیر منقول مراجعه و با دریافت صورت مجلس تفکیکی اقدام به گرفتن سند رسمی برای هر قطعه تفکیک شده نمایید.

12 شهریور 1402
بروزرسانی: ۱۷ بهمن ۱۴۰۲
6 دقیقه
بدون دیدگاه

مراحل دریافت صورت مجلس تفکیکی

شما زمانی می توانید ثبت تقاضای خود را مبنی بر دریافت صورت مجلس تفکیکی در اداره ثبت اسناد مطرح کنید که در ابتدا گواهی پایان کار ساختمانی را از شهرداری اخذ کنید و یا اگر عرصه بود نه اعیان ارائه نقشه تفکیکی زمین الزامی است.

بعد از مراجعه به شهرداری، شما بایستی به صورت کتبی درخواست خود را در اداره ثبت اسناد رسمی طرح کرده و از سردفتر مربوطه بخواهید که تقاضای شما را به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک اعلام دارد.

بعد از اعلام تقاضا به اداره ثبت، رئیس اداره ثبت، دستور استعلام ملک بر اینکه در بازداشت یا توقیف است یا نه    راداده و در صورت عدم توقیف ملک، به نماینده و نقشه بردار مربوطه دستور می دهد که به محل ملک مراجعه کرده و بررسی های لازمه جهت تطبیق نقشه تفکیکی ملک و پایان کار ساختمانی انجام دهد در صورتی که مغایرتی وجود نداشته باشد و عدم تجاوز ملک به شوارع و حریم و املاک مجاور توسط کارشناس تایید شود صورت مجلس تفکیکی زمین یا ملک را اداره ثبت اسناد و املاک صادر کرده و به مالک ملک یا زمین، این حق را داده که بتواند برای هر قطعه به صورت جداگانه سند رسمی اخذ کند.

نکته: هزینه تفکیک بر مبنای ارزش معاملاتی روز تعیین شده و مالک ملک مشاعی یا اختصاصی را، ملزم به پرداخت می کند.

مراحل صورت مجلس تفکیکی در ملک مشاعی

در رابطه با ملک مشاعی، زمانی که شرکا تصمیم می گیرند که اقدام به تفکیک حصه خود از مالکین دیگر کنند لازم است که به اداره ثبت اسناد و املاک درخواست خود را مطرح کنند در اینجا، نکته قابل توجه آن است که شما برخلاف درخواست تفکیک ملک اختصاصی، نمی توانید بدون داشتن اذن سایر شرکا درخواست تفکیک یا تقسیم ملک را بخواهید مگر در شرایطی که ماده ۵۹۱ قانون مدنی حکم به تقسیم اجباری داده شود.

خواندن این مطلب
اسناد مالکیت اراضی ساحلی

مراحل صورت مجلس تفکیکی

نکته:

در اینجا چه تقاضای تقسیم با توافق کلیه مالکین باشد یا حسب اجبار منوط به وجود تقسیم نامه ای است که بر مبنای صورت مجلس تفکیکی تنظیم شده و به موجب آن قرار است سهم هر یک از مالکین در هر قطعه با ذکر مساحت دقیق و مشخصات کامل مشخص شود و هر یک بتوانند با تفکیک سهم خود از اداره ثبت اسناد و املاک، برای قطعه خود سند مالکیت جداگانه دریافت کنند چرا که با تفکیک، سند ملک مشاعی باطل می شود.

تفاوت افراز و تفکیک

ممکن است تصور شود که تفکیک ملک، همان افراز است در حالی که این دو مفهوم هر چند با یکدیگر ارتباط دارند اما نباید باهم خلط شود که در اینجا به بررسی تفاوت های آن به صورت تیتر وار خواهیم پرداخت:

  1. شما زمانی از افراز صحبت می کنید که تصمیم دارید تکلیف حصه خود را، از شرکای مشاعی مشخص کنید اما با تفکیک و دریافت سند تفکیکی، به کلی سهم هر شریک از دیگری جدا شده و ملک از حالت مشاعی خارج می شود.
  2. مرجع رسیدگی به درخواست تفکیک، اداره ثبت اسناد و املاک جایی است که ملک در حوزه آن واقع گردیده اما در رابطه با افراز، شمای مالک می توانید هم از طریق اداره ثبت و هم دادگاه درخواست خود را مطرح سازید.
  3. شما از طریق افراز خواستار آن هستید که حصه مشاعی خود را از شرکای دیگر جدا سازید تا برای انجام هرگونه عمل حقوقی از جمله نقل و انتقال، اذن سایرین را نخواهید؛ اما در تفکیک جدا از بحث تعیین سهم هر شریک، هدف اصلی مالک آن است که بتواند با تفکیک کردن ملک یا زمین خود و تعیین حدود اربعه آن برای هر قطعه سند رسمی مالکیت مجزا بگیرد.
خواندن این مطلب
مشاوره حقوقی به صورت تخصصی از مشاوره حضوری تا مشاوره رایگان

ابطال صورت مجلس تفکیکی

تا اینجا بحث در رابطه با ارزش دریافت صورت مجلس تفکیکی صحبت کردیم و گفتیم به سه دلیل مهم اخذ این سند تفکیکی واجد اهمیت زیادی است

امکان فروش قطعه تفکیک شده

اخذ سند رسمی برای هریک از قطعات تفکیک شده به صورت مجزا

تفکیک یک ملک مشاع منوط به وجود یک تقسیم نامه است که لازمه تنظیم آن اخذ صورت مجلس تفکیکی است.

ابطال صورت مجلس تفکیکی

اما در جایی ممکن است این سند تفکیکی باطل شود و مالک یا مالکین تقاضای ابطال آن را از دادگاه محل وقوع مال غیر منقول تقاضا کنند البته لازم به ذکر است که این دعوی زمانی پذیرفته می شود که صورتمجلس تفکیکی ثبت نشده باشد یا نسبت به آن سند رسمی تنظیم، نشده باشد.

شرایطی که دعوی ابطال صورتمجلس تفکیکی پذیرفته می شود:

  • مالک یا مالکین اثبات کنند که در زمان تنظیم صورتمجلس حاضر نبوده و آن را امضا نکرده اند.
  • در فرضی که اثبات شود جعل نسبت به سند تفکیکی صورت گرفته است و خواهان با ارائه ادله و مستندات این موضوع را اثبات کند.
  • عدم رعایت تشریفات شکلی که برای تنظیم صورتمجلس تفکیکی الزامی است.

این مواردی بوده که امکان ترتیب اثر دادن به این دعوی ثبتی ملکی را برای شخص فراهم آورده است و او می تواند به عنوان ذی النفع خواسته خود را در مرجع صلاحیت دار که دادگاه حقوقی محل وقوع مال غیر منقول است، مطرح کند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی صورت مجلس تفکیکی که یک سند ملکی است، پرداختیم و بیان داشتیم که اخذ این سند از سوی مالک یا مالکین در جایی که صحبت از مال مشاع است و قرار است راجع به تعیین حصه، تقسیم نامه تنظیم شود و یا قرار است به صورت جداگانه نسبت به قطعات مال غیر منقول تفکیک صورت بگیرد و سند رسمی جداگانه برای هر قسمتی گرفته شود الزامی می باشد و مقدمه تمامی کارهایی بوده که به آن اشاره کردیم اینکه سند تفکیکی چیست و چه کاربردی دارد موضوعی است که در مقاله جداگانه بررسی انواع سند ملکی به آن پرداخته ایم و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله نامبرده مراجعه کنید.

خواندن این مطلب
حق شفعه چیست و بررسی شرایط ایجاد آن

پیشنهادات

ما در وکیل ملک در تلاشیم که بهترین خدمات را در حوزه موضوعات حقوقی ملکی، به شما عزیزانی که درگیر مشکلات حقوقی در این زمینه بوده اید ارائه بدهیم شما می توانید جهت کسب مشاوره و یا خدمات وکیل متخصص ملکی از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید. برای دیدن سوالات حقوقی درمورد ملک می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

برخی از سوالات متداول

۱.صورت مجلس تفکیکی چه زمانی از سوی مالک اخذ می شود؟

این سند زمانی اخذ می شود که مالک ملکی تصمیم دارد، مال غیر منقولی که با تفکیک کردن به قطعات کوچک تر تقسیم شده و نسبت به آن سند رسمی اخذ شده نماید به فروش بگذارد و یا با تفکیک، حصه خود را از سایر شرکا مال مشاعی جدا کند.

۲.مالک برای دریافت صورت مجلس تفکیکی باید چگونه اقدام کند؟

برای اخذ صورت مجلس تفکیکی شمای مالک می توانید با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، تقاضای خود را ثبت و از سردفتر تقاضا کنید که خواسته شما را به اداره ثبت اسناد و املاکی که مال غیرمنقول در حوزه آن واقع شده اعلام دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

قرارداد مشارکت در ساخت چه معنایی دارد و نحوی نوشتن آن چطور است

یکی از موضوعات رایج و پر چالش ملکی که سوالات حقوقی زیادی درمورد آن پرسیده می شود قرارداد مشارکت در ساخت است که در این مقاله از گروه وکلای ملکی می توانید پاسخ مهمترین سوالات خود را درمورد آن پیدا…

بازدید: 159 نفر
30 آذر 1402
خواندن این مقاله

وادار کردن مالک آپارتمان بدهکار به پرداخت بدهی

لازم به ذکر است که آپارتمان نشینی نیز خود دارای قوانین و مقررات خاص مربوط به خود بوده و اطلاع از آن‌ها و همچنین رعایت هریک از ضوابط ضروری است. از جمله قوانین و مقرراتی که در آپارتمان نشینی حاکم…

بازدید: 229 نفر
7 شهریور 1402
خواندن این مقاله

مهلت پرداخت جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ به چه صورت می باشد

مهلت پرداخت جریمه کمیسیون ماده 100طبق قانون شهرداری ها همان گونه که گفتیم قانون گذار در قانون شهرداری ها و طرح اصلاحی راجع به ماده 100 هیچ گونه نص صریح در رابطه با مهلت پرداخت جریمه کمیسیون ماده 100 ندارد…

بازدید: 10 نفر
29 بهمن 1402
خواندن این مقاله

وکیل ماده ۱۰۰ شهرداری و آشنایی با بهترین گروه حقوقی ملکی

ماده 100 قانون شهرداری چیست؟ قانون شهرداری مصوب سال 1334 برای تنظیم مدیریت شهری و امور جاری در شهرداری ها و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر فنی و غیر اصولی در محدوده حریم شهری مورد تصویب قرار گرفته است.…

بازدید: 240 نفر
14 مرداد 1402
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *